Brusel pred eurovoľbami pritvrdzuje cenzúru v mene boja proti dezinformáciám

Tagged With: , , , , , 2 komentáre

Ako informuje denník Pravda, „Európska únia intenzívnejšie zakročí proti dezinformáciám v Európe, ale aj za jej hranicami. Ako informovala hovorkyňa Zastúpenia EK na Slovensku Ingrid Ludviková, Únia tak robí tak v záujme ochrany demokratických systémov a verejných diskusií, vzhľadom na voľby do Európskeho parlamentu v máji 2019 i ďalšie vnútroštátne a miestne voľby, ktoré sa budú v členských štátoch konať do roku 2020.

Akčný plán sa zameriava na štyri oblasti, ktoré majú kľúčový význam pre efektívne budovanie kapacít EÚ a posilnenie spolupráce medzi členskými štátmi a EÚ – lepšie odhaľovanie, koordinovaná reakcia, online platformy a zvyšovanie informovanosti a posilnenie postavenia občanov. Osobitné skupiny pre strategickú komunikáciu, stredisko EÚ pre hybridné hrozby v rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), ako aj delegácie EÚ v susedných krajinách budú posilnené o ďalších špecialistov a nástroje na analýzu údajov. Očakáva sa, že rozpočet ESVČ na strategickú komunikáciu zameranú na boj proti dezinformáciám a zvyšovanie informovanosti o ich škodlivom vplyve sa viac ako zdvojnásobí – z 1,9 milióna eur v roku 2018 na päť miliónov v roku 2019. Členské štáty EÚ by mali tieto opatrenia doplniť posilnením vlastných prostriedkov na boj proti dezinformáciám.

Takisto sa zriadi osobitný systém včasného varovania medzi inštitúciami EÚ a členskými štátmi, ktorý uľahčí výmenu údajov a hodnotení dezinformačných kampaní a umožní zasielať varovania pred dezinformáciami v reálnom čase. Vzhľadom na voľby do Európskeho parlamentu sa systém včasného varovania zriadi do marca 2019.“

Ako vidno, európskym elitám tečie do topánok, obávajú sa rastúcej nespokojnosti občanov s neoliberálnou politikou, odtrhnutou od reality, ako aj narastajúcej popularity a vplyvu nezávislých alternatívnych médií i neštandardných politických strán, označovaných za „populistické“ či „nacionalistické“. V rámci toho zvyšuje rozpočet na potláčanie nezávislých názorov a informácií, ktoré by mohli voličov pred voľbami do Európskeho parlamentu ovplyvniť tým „nesprávnym“ smerom.

„Boj proti dezinformáciám a ruskej propagande“ však nie je ničím novým, začal už krátko po ukrajinskom Majdane, pričlenení Krymu k Ruskej federácii a obnovení studnej vojny proti Rusku. Ako sa v správe ďalej uvádza: „Európska únia sa snaží aktívne bojovať proti dezinformáciám od roku 2015. V nadväznosti na rozhodnutie Európskej rady z marca 2015 o potrebe čeliť pokračujúcim dezinformačným kampaniam zo strany Ruska bola v rámci ESVČ zriadená pracovná skupina East StratCom. Táto pracovná skupina sa spolu s príslušnými útvarmi Komisie zameriava na účinné komunikovanie politík EÚ smerom k jej východným susedom; skvalitňovanie celkového mediálneho prostredia vo východnom susedstve vrátane podpory slobody médií a posilňovania postavenia nezávislých médií a zlepšovanie schopnosti EÚ predpovedať prokremeľské dezinformačné aktivity, bojovať proti nim a zvyšovať povedomie o nich. V roku 2016 bol prijatý spoločný rámec pre boj proti hybridným hrozbám, po ktorom v roku 2018 nasledovalo spoločné oznámenie s názvom Zvyšovanie odolnosti a posilňovanie spôsobilostí na riešenie hybridných hrozieb.

V apríli 2018 Komisia načrtla európsky prístup a samoregulačné nástroje na boj proti dezinformáciám na internete, ku ktorým patrí celoúniový kódex postupov proti šíreniu dezinformácií, podpora nezávislej siete overovateľov faktov a nástroje na podporu kvalitnej žurnalistiky. Kódex postupov 16. októbra podpísali spoločnosti Facebook, Google, Twitter a Mozilla, ako aj obchodné združenie zastupujúce online platformy a obchodné združenia zastupujúce reklamný priemysel a zadávateľov reklamy.“

Angažovanosť Facebooku sme na vlastnej koži pocítili aj v našej redakcii, keď sociálna sieť v poslednom čase niekoľkokrát zablokovala viacerých redaktorov Zem&Vek, pretože si dovolili zdieľať napr. príspevky kritické voči LGBTI ideológii alebo rozoberajúce rómsku problematiku (bez akýchkoľvek náznakov rasizmu).

Zdroj: https://europa.pravda.sk/aktuality/clanok/494542-europska-komisia-zintenzivni-boj-proti-dezinformaciam-aj-pre-bliziace-sa-eurovolby/

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
2 Responses to "Brusel pred eurovoľbami pritvrdzuje cenzúru v mene boja proti dezinformáciám"
  1. Hm, budeme sa stretavat konecne zoci-voci pri pive… Ako za starych casov. Normalne, ako to bezne ludia vzdy robievali. Nebudeme si kazit oci pri monitoroch, budeme vnimat dikciu dynamiku a temperament reci spolubesednika. Nazor sa zakazat neda. Komunisti na to boli odbornici, ale ani oni to nedokazali. My sme dobre vycviceni… mladi su na tom horsie (celkovo. Sice maju vacsie moznosti, ale chyba im nieco ako intuicia alebo pud).

Pridaj komentár

  & Časopis