Brusel uskutoční „nevojenský tlak na Minsk“

Foto: Globallookpress

Dvojité štandardy Západného sveta nik nemieni rušiť a trojitý meter, ktorý sa používa ako vo Washingtone, tak aj v Bruseli, naďalej zostáva hlavným nástrojom európsko-zaoceánskej „demokracie a spravodlivosti.“ Európska únia stále obviňuje Moskvu z miešania sa do vnútorných záležitostí Bieloruska a žiada, aby Rusko dalo ruky preč od Minska, ale zároveň Brusel aktívne a otvorene ovplyvňuje dianie v Bielorusku.  

Je to „spravodlivosť“ na bruselský spôsob. Celá politicko-propagandistická mašinéria EÚ pracuje na majdanizácii Bieloruska a uskutočnení štátneho prevratu, otvorene podporuje a financuje opozíciu, ale Brusel stále obviňuje Rusko zo zasahovania do diania v Bielorusku. Zlodej kričí „Chyťte zlodeja!..“ Mediálne „umývanie mozgov“ dosiahlo najvyššiu úroveň: toľko klamstiev a lží európsky meinstream šíril iba v období operácie britskej rozviedky pod kódovým názvom „Skripaľovci.“ Pribudla kauza „Navaľnyj“ a „Bielorusko…“

S úplne fantastickým, nádherno-falošným vyhlásením najnovšie vystúpil šéf britskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Roger Gale, ktorý požiadal, aby Rusko vydalo potvrdenie, že sa nebude miešať do diania v Bielorusku, a zároveň požiadal bruselských kolegov, aby sa otvorene miešali do vnútorných záležitostí Bieloruska a dokonali štátny prevrat. Úplne krásny, povedal by som, fenomenálny príklad politického pokrytectva, bezočivosti a klamstva.

„Chcel by som od ruských kolegov dostať veľmi jasné potvrdenie, že Rusko nebude zasahovať do vnútorných volieb a záležitostí zvrchovaného štátu… Bolo by dobré, pán predseda, aby ste dostali také ubezpečenia od ruských kolegov. A musíme podporovať nevojenský tlak s cieľom nastoliť skutočnú demokraciu v Bielorusku, aby sa niekedy skutočne stala členom Rady Európy,“ uviedol Gale na zasadnutí Stáleho výboru PZRE. Vedúci britskej delegácie tiež navrhol, že Rada Európy „by mala zvážiť možnú pomoc Ruska Bielorusku“, pričom nešpecifikoval, o akom druhu pomoci sa diskutuje.

Paráda. Tieto výroky britského politika by sa mali dostať do učebníc histórie, ako jeden z najlepších, jagavejších príkladov dvojitých štandardov a pokrytectva v medzinárodnej politike. Za všetky drobné stojí výrok, že Rusko musí predložiť dôkaz, že sa nebude miešať do diania v Bielorusku, ale Brusel „musí podporovať nevojenský tlak s cieľom nastoliť skutočnú demokraciu v Bielorusku…“

Čo to znamená – „podporovať nevojenský tlak“? Znamená to niečo iné, ako snahu o zmenu politickej moci v krajine a presnejšie o uskutočnenie štátneho prevratu v Bielorusku? Alebo „nevojenský tlak“ je to nemiešanie sa do vnútorných záležitostí cudzieho štátu? Ako inak chápať slová britského politika? Nie je to vrchol politickej bezočivosti?

Moskve sa teda zakazuje ovplyvňovať dianie v susednej bratskej krajine, ktorá dlhodobo, celé stáročia bola v spoločnom štátnom celku s Ruskom a aj naďalej udržuje s nim najtesnejšie vzťahy a prehlbuje integráciu. Naopak politici zo „vzdialených končín“ /od Bieloruska/ – z USA, Veľkej Británie, Nemecka a pod. môžu otvorene zasahovať do vnútorných záležitostí vzdialenejšieho pre nich politicky a geograficky štátu, menovať prezidentov, meniť vlády a nastoľovať „bábkové“ režimy. Fantastický príklad európskej „diplomacie“!

Prirodzene, bruselských a „ostrovných“ politikov jeduje neobvyklá taktika Kremľa, ktorý zaujal úplne pokojnú „nestrannú“ pozíciu voči dianiu v Bielorusku a prakticky nekomentuje udalosti v Minsku a iných bieloruských mestách, prízvukujúc iba, že Bielorusi by mali svoje problémy vyriešiť vlastnými silami a nik zvonka by nemal zasahovať do diania v suverénnej krajine. Moskva sa správa úplne inak, ako v období kyjevského majdanu, čo zjavne prekvapuje a znechucuje európskych politikov, ktorým Kremeľ „vzal esá z rúk…“

Na druhej strane Minsk, aj napriek všetkým útokom a ovplyvňovaniu diania v krajine zo strany európskych politikov, deklaruje, že je pripravený rokovať s Bruselom a vysvetliť svoju pozíciu. Bieloruský minister zahraničia Vladimír Makej odpovedal na „nediplomatické útoky“ Vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa  Borrela, ktorý v utorok vyhlásil, že považuje bieloruské prezidentské voľby za sfalšované a neuznáva Alexandra Lukašenka za legitímneho prezidenta.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrel ozaj nediplomaticky pohrozil Minsku, že Európska únia potrestá Bielorusko a to tak, že prehodnotí oblasti spolupráce s Minskom a mnohé projekty zmrazí a vráti sa k nim až vtedy, keď Lukašenko už nebude prezidentom. V preklade do bežnej reči šéf európskej diplomacie požiadal, aby sa v Bielorusku uskutočnil štátny prevrat, moc odovzdali do rúk opozície a až potom Brusel začne spolupracovať s Minskom. Josep Borrel podčiarkol, že nové sankcie na Bielorusko treba uvaliť čo najskôr – radšej ešte pred začiatkom zasadnutia Európskej rady, ktoré sa má konať 24. – 25 septembra. Je to ozaj „diplomatický prístup“!

„Ešte raz vyhlasujem, že bieloruská strana je vždy pripravená na otvorený dialóg so všetkými zainteresovanými medzinárodnými partnermi, vrátane Európskej únie, ktorý sa bude zakladať na vzájomnej úcte partnerov. Priznám sa, že vďaka mojim predošlým osobným a telefonickým kontaktom s pánom Borrelom nadobudol som dojem, že aj v Európskej únii majú rovnaký názor. Teraz situácia vyzerá inak. Nechceli by sme sa úplne rozčarovať,“ zdôraznil bieloruský minister zahraničia Vladimír Makej.

Európska politika úplne uviazla v močiari pokrytectva, falošnosti, otvorenej lži, dvojitých štandardov a stredovekej totality. Iba v ostatnom období vytvorila niekoľko káuz /migračná kríza, pandémia koronavírusu, Navaľnyj, Bielorusko a iné/, z ktorých sa tak ľahko nevymotá a nešťastne sa chytila do vlastnej pasce. Slniečkarsky meinstream s pocitom hlbokého uspokojenia slona, ktorý sa vovalil do predajne s porcelánom, drví a rozbíja posledné zvyšky  slobody, demokracie, svedomia a pravdy. Z nôh na hlavu postavili takmer všetko, čo sa dá, čo sa v podobnej polohe dokáže aspoň chvíľu ustať.

Ideológovia globalizácie sveta, ktorí sa snažia zničiť malé suverénne štáty a identitu týchto národov, nastoliť v nich svoj poriadok a nasadiť tam bábkové vlády, sa chytili do vlastnej pasce. Zjavne sa ukázalo, že „globálne pravidla hry“ absolútne nefungujú ani v prípade chrípkovej epidémie a glogalizátori rýchlo pozatvárali hranice, uvalili množstvo reštrikcií a obmedzení a ani doteraz nevedia, kam z konopy.

Prečo v súčasnosti útočia práve na Bielorusko? Odpoveď je úplne na povrchu. Preto sa globalizátori vyrútili zo zákopov a vytiahli bodáky, lebo práve táto krajina zostáva malým ostrovčekom, ktorý sa im ešte nepodarilo podrobiť. Je to taká svojrázna „Kuba“ v európskom priestore: prekáža všetkým „liberálo-demokratom“ a doposiaľ sa ju nepodarilo zlomiť. Z toho pramení tento zúfalý tlak, snaha o zmenu politickej moci, štátny prevrat a nastolenie bábkového režimu, ktorý bude „poslúchať.“ Nuž, Kuba zatiaľ pomerne úspešne vzdoruje – ako aj jej európsky „kolega“ – Bielorusko…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 В ПАСЕ требуют от России заверений о невмешательстве в дела Белоруссии, RIA-Novosti, 15.9.2020

2 МИД Белоруссии подтвердил готовность к диалогу с Евросоюзом, RIA-Novosti, 15.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply