Brusel zlomil Cyprus, na summite EÚ uvalili sankcie voči Bielorusku, Lukašenka však na čiernu listinu nezaradili

· Čas čítania: 2 min.
Foto: UA.TV

Celé slniečkárstvo a západno-hodnotné spoločenstvo jasá a slávi víťazstvo: Brusel zlomil odpor Cypru, keď prisľúbil, že sa bude zaoberať nezákonným konaním Turecka v Stredozemnom mori. Na summite EÚ odklepli aj sankcie voči Bielorusku. Čuduj sa svete, hlavného „vinníka“ – Alexandra Lukašenka na čiernu listinu nezaradili. Macron poznamenal, že sa to môže stať aj neskôr…
„Prvý deň mimoriadneho summitu EÚ sa skončil prielomom,“ nadšene referuje Deutsche Welle. Po takmer desaťhodinových rokovaniach, hlavy štátov a vlád Európskej únie, uvalili sankcie voči Bielorusku. Hlava Európskej rady Charles Michel informoval, že sankcie proti štyrom desiatkom bieloruských úradníkov implementujú v ten istý deň – v piatok. Lídri EÚ odsúdili tiež aj otrávenie ruského opozičníka Alexeja Navaľného. Avšak sankcie v súvislosti s touto otázkou ani neboli spomenuté,“ s ľútosťou a rozčarovaním poznamenávajú autori článku.

Podotýkajú, že sa odpor Cypru podarilo zlomiť až približne o jednej v noci. Nemecká kancelárka Angela Merkelová tieto rokovania označila za úspešné. Úradujúci predseda Európskej rady Charles Michel informoval, že sankcie zatiaľ nebudú uvalené na Alexandra Lukašenka, legitimitu ktorého, ako prezidenta, Európska únia neuznáva. Podobný krok hlava Európskej rady vysvetlil snahou o nadviazanie dialógu medzi vedením Bieloruska a protestujúcou opozíciou, napríklad, aj za asistencie OBSE.
„V komuniké summitu otrávenie Navaľného nervovoparalytickou látkou z triedy „novičok“ bolo označené za „pokus o vraždu“. „Použitie chemických zbraní je vážnym porušením medzinárodného práva,“ podčiarkli v dokumente. Lídri EÚ vyzvali Rusko, aby „plne spolupracovalo“ s Organizáciou pre zákaz chemických zbraní za účelom „zabezpečenia nezaujatého medzinárodného vyšetrovania a stíhania zodpovedných,“ zdôrazňuje vo svojom článku Deutsche Welle.
V Rusku sa však aj naďalej čudujú, že to v Bruseli majú všetko na hlavu postavené: vyzývajú Moskvu k spolupráci, ktorú Moskva tiež víta, ale Kremeľ poukazuje na to, že práve EÚ a hlavne Berlín tú spoluprácu odmietajú. Moskva všetky materiály poskytla nemeckej strane a už tri razy vyzvala Berlín, aby na oplátku poskytol svoje materiály Moskve a aby začali spoločné vyšetrovanie. Žiadne materiály však Rusko dodnes nedostalo, ako ani jednu odpoveď na svoje požiadavky a výzvy ku spolupráci. Podľa všetkého, ako voľakedy spievala skupina „Queen,“ šou bude pokračovať…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
/1/ EU imposes sanctions on Belarus officials but not on Lukashenko, The Guardian, 2.10.2020
/2/ Belarus: EU agrees sanctions on 40 officials, but not on Lukashenko, Euronews, 2.10.2020
/3/ EU breaks deadlock to impose Belarus sanctions, Turkey on notice, Aljazeera, 2.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár