Bruselské peniaze poznajú svojho adresáta

· Čas čítania: 3 min.

Na poslednom vlaňajšom zasadnutí Európskeho parlamentu odsúhlasili poslanci viacročný európsky rozpočet na roky 2021-2027, ktorý sa zvýšil oproti pôvodnému návrhu o 16 miliárd eur. Dôvodom je podpora programov súvisiacich s ochranou obyvateľstva pred chorobou COVID-19, ako aj ochrana európskych hodnôt. Celkový objem peňazí v tomto rozpočte sa tak zvýši na 1.0853 bilióna eur, ktoré sa môžu čerpať od prvých dní tohto roku. K uvedenému biliónovému rozpočtu treba ďalej pripočítať aj 750 miliárd eur z fondu obnovy, ktorého čerpanie budú možné po schválení nový daní a poplatkov poslancami národných parlamentov.

Zo spomínaného obnosu peňazí Slovensku z európskeho rozpočtu prináleží 11,4 miliardy eur, ktoré môžeme čerpať v rokoch 2021-2027 a 5,84 miliardy eur z fondu obnovy na roky 2021-2024. Pozrieme sa teda ako chceme z doteraz nepoznaného fondu Európskej komisie spomínaný obnos peňazí využiť, keďže tieto sa získajú emitovaním spoločných európskych dlhopisov, ktoré sa aj budú členskými štátmi únie spoločné splácať.

Vybrané cieľové sektory

Bruselský balík peňazí počíta s ich investovaním do piatich oblastí, ktorých spoločným menovateľom je zelená a digitálna ekonomika. Najviac zelených peňazí by malo ísť do železničnej infraštruktúry, ktorá sa doteraz najviac podieľa na znečisťovaní životného prostredia a preto je potrebné dopravný sektor modernizovať. V súvislosti so znížením emisii si treba pripomenúť aj závery poslednej Rady Európy, na ktorej schválili zníženie emisii do roku 2030 oproti roku 1990 o 55%. Chcú tým na starom kontinente dosiahnuť klimatickú neutralitu. Tento cieľ však môže poškodiť slovenskú ekonomiku, keďže najväčší znečisťovatelia životného prostredia na svete, Čína a India, odmietajú takýto „ drahý záväzok“ na seba prevziať a preto budú naďalej na svetových trhoch predávať lacnejšie. Aby sme totiž vedeli splniť tento cieľ, budeme musieť doma ročne investovať jednu miliardu eur. Európska komisia sa síce „vyhráža“ uplatnením vyšších dovozných ciel na výrobky zo spomínaných dvoch krajín, ktoré mimo EÚ nebudú platiť.

Druhým sektorom do ktorého sa majú bruselské peniaze investovať bude naše zdravotníctvo, kde sa v rámci očakávanej optimalizácie zdravotníckej siete počíta s výstavbou a rekonštrukciou nemocníc tak, aby sa zvýšila dostupnosť zdravotníckej starostlivosti a skrátili sa čakacie lehoty. Pokiaľ ide o investície do školstva, tak nás čakajú zásadné zmeny v celom systéme vzdelávania, väčšie zapojenie odborníkov z praxe za súčasného využívania najnovších poznatkov vedy a výskumu. Potrebujeme vybudovať nové škôlky a tiež väčší počet bezbariérových prístupov. Ako sa podarí dosiahnuť vyššiu mieru prepojenia vzdelávania s potrebami praxe, nám ukáže čas.

Poslednými dvoma oblasťami investovania bruselských peňazí majú byť digitalizácia a inovácie v štátnom a verejnom sektore. Tu sa počíta so znížením administratívy a so zmenou verejného obstarávania. Určite budú potrebné zmeny v justícii, v policajnom zbore, v NAKA a tiež v kybernetickej bezpečností nás všetkých.

Nepremrhať pandemickú príležitosť 

Na vyrovnanie sa s negatívnymi dôsledkami pandémie na našu ekonomiku teda obdržíme bezprecedentne obrovský balík peňazí, ktorý si nemôžeme dovoliť minúť na zvyšovanie platov v štátnom a verejnom sektore, ale skôr na využitie príležitosti uskutočniť nevyhnutné štrukturálne zmeny tak, aby doterajšiu stagnáciu v približovaní sa k priemeru európskeho spoločenstva sa podarilo prekonať čo najskôr. Vláda sa totiž nemôže zaoberať riešením korupcie a spoliehaním sa na to, že vakcináciou obyvateľstva prečkáme koronu a pritom sa nebudú realizovať popísané projekty tak, aby väčšina z nich sa zaplatila z nenávratných peňazí z fondu obnovy. Nikto z nás nemôže čakať, že v roku 2021 sa ekonomika dostane na úroveň s pred roku 2020. Pretože nás okrem odstraňovania deštrukčných dôsledkov pandémie, čaká aj vysporiadanie sa s ozajstnými  negatívnymi dôsledkami brexitu, ale aj s napätými politickými vzťahmi po celom svete.

Dokáže slovenská vláda v tomto prostredí pripraviť a realizovať také projekty, ktoré budú zelenšie a digitálnejšie tak, aby neboli financované zo štátneho rozpočtu, ale zo spoločných garantovaných peňazí fondu obnovy únie?

Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár