Bruselu sa podaril unikátny kúsok: zjednotiť proti sebe Ankaru s Moskvou

Add Comment

V reakcii na schválenie nezáväznej rezolúcie Európskeho parlamentu (EP) vyzývajúcej EÚ k zmrazeniu ustavične predlžovaných prístupových rozhovorov (24. 11.) Ankara vyhlásila, že akékoľvek pokusy tlačiť na Turecko podobnými metódami nemajú zmysel. „Nikdy ste sa voči ľudstvu nechovali správne a poctivo,“ povedal na adresu EÚ prezident Recep Tayyip Erdogan a pripomenul jej, že jeho krajinu neriadi EP, ale turecká vláda.

Nedostatky v oblasti občianskej spoločnosti, ľudských práv, slobody slova, ale aj obnovenie trestu smrti, výnimočný stav, masové čistky či zatýkanie politických odporcov. Na uvedené výhrady EÚ má Erdogan jasnú odpoveď. „Občania volajú po obnovení trestu smrti. Pokiaľ parlament takéto rozhodnutie schváli, podporím ho. Ak to bude potrebné, výnimočný stav predĺžime. Táto otázka zostane v kompetencii tureckého parlamentu a vlády. Tá sa počas prijímania rozhodnutí riadi názorom ľudu, a nie radami zo zahraničia,“ zdôraznil počas istanbulskej manifestácie a EP vyzval, aby poznal svoje miesto.

„Prijímame tri milióny utečencov a vy začnete nariekať, keď sa k vám pokúsi preniknúť 50-tisíc ľudí,“ vyhlásil Erdogan na piatkovej konferencii Žena a demokracia v Istanbule (25. 11.). Zároveň varoval EÚ, že ak sa bude jeho krajine naďalej vyhrážať a pokračovať v nepriateľskej politike voči Ankare, Turecko svoje hraničné priechody otvorí a umožní tisícom migrantov zaplaviť štáty Únie. „Požiadavka voči Turecku, ktoré musí takmer denne čeliť útokom teroristických organizácií, aby proti nim nebojovalo, je rovnocenná výzve vydať krajinu napospas teroristom. Obraciam sa k EP. Vy podporujete teroristov,“ citovala hlavu tureckého štátu agentúra Anadolu.

Namiesto spojenca si teda Brusel a spolu s ním metropoly ďalších 27 štátov Únie vypestovali v Ankare nepriateľa. Po desaťročiach vystávania pred zatvorenými dverami sú predstavitelia krajiny polmesiaca do takej miery znechutení, že o jej členstvo v hodnotovo spornej aliancii medzičasom aj prestali stáť. S prihliadnutím na rovnako znevažujúci prístup k Rusku možno skonštatovať, že sa Bruselu podaril naozaj impozantný, unikátny kúsok: zjednotiť Ankaru s Moskvou proti sebe. Ako sme informovali v predchádzajúcom článku, turecký premiér Binali Yildirim už podporil ruské médiá zoči-voči pokusom EP zakázať ich pôsobenie v členských štátoch EÚ, ktoré označil za „biedu demokracie“.

Juraj Pokorný
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis