Budaj a koalícia smerujú k zákonnému obmedzeniu chovu včiel

· Čas čítania: 2 min.
Zdroje foto: Pravda, internet

Včely sú vyhlásené za najcennejšie bytosti na tejto planéte, svet ich radí medzi najužitočnejšie hospodárske zvieratá. Diletantizmus ministerstva životného prostredia ju týchto výsad môže definitívne zbaviť.

Dnes máme na území Slovenska registrovaných viac ako 19 150 včelárov s viac ako 305 000 včelstvami. Nové úvahy nekompetentných politických nominamtov a hrubý diletantizmus by včelárov a včelstvá úplne zlikvidoval. Amatérske ambície šírené politikmi bez adekvátneho vzdelania a informácií môžu spáchať podstatne väčšie škody ako klieštik, mor a pesticídy, ktoré včelstvá dlhodobo smrteľne ohrozujú.

„Zatiaľ vnímame včelu medonosnú ako hospodársky druh, avšak to je nepostačujúce. Tento živočích by si zaslúžil osobitnú ochranu, pretože je ohrozený. Podľa súčasnej legislatívy by však táto zmena nebola možná. Z toho dôvodu podporíme aj zmenu zákona,“ vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová.

Už 28. mája sme upozorňovali na varovanie Ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, prof. MVDr.Jozef Bíreša, DrSc. Ten v liste predsedovi Slovenského zväzu včelárov, Ing. Milanovi Rusnákovi poskytuje oficiálne stanovisko, kde konštatuje, že zákonom chránené druhy nemožno chovať, včelárstvo by teda muselo byť zrušené. Zároveň by už nebolo možné ošetrovať včelstvá pred chorobami a škodcami, ktoré ich napádajú.

Slovenskí včelári vyzývajú, aby nekompetentní politickí nominanti bez adekvátneho vzdelania a odbornej orientácie nezaťahovali včely do svojej devastačnej agendy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár