Bude Benčík fotiť pred novinovými stánkami ľudí, ktorí si kupujú Zem&Vek?

Mainstreamové médiá sú v tlačených verziách dlhodobe na ústupe. Čo je však pre nich horšie, aj v online priestore, v ktorom sa cítili byť maximálne silné, začínajú strácať pôdu pod nohami a podporu čitateľov. Na pomoc preto prichádza propaganda produkovaná rôznymi “úderkami”. Hodia sa aj útoky na konkurenčné alternatívne médiá, ktoré, na rozdiel od nich, rastú. A nielen na internete.

To, že strácajú dych, vidieť aj na priemerných číslach zdieľaní internetových verzií článkov SME, Pravdy, .týždňa, Hospodárskych novín či Aktualít. Kvôli strate vplyvu im nezaostáva iné, ako nalievanie peňazí do svojho šírenia a zároveň cenzúra iných názorov. Nastupuje diktatúra dovoleného názoru. Z dnešných tzv. “slušných” póz cítiť túto vyhrážku: Ak máš iný názor ako Kiska, Truban, Beblavý, Tódová, a spol., skončíš v base, prípadne budeš tak ostrakizovaný, že sa už ani nezamestnáš a tak ťa mediálne roznesieme, že budeš rád, ak ti v obchode predajú rožok! Toto mnohí čítajú medzi riadkami výzviev súčasných novinárov, mimovládnych organizácií, či politikov na boj proti “dezinformáciám”. Nemajú už mnohí chuť, vzhľadom k prítomnosti aspektu vydierania, nazvať tieto skupiny mafiánskymi? Nie je vari novinárskou mafiou ten novinár, ktorý už rovno v článku napíše, že niekto je konšpirátor, vrah, atď., a to bez právoplatného rozhodnutia súdu? Nemyslí si takáto novinárska mafia, že môže nahradiť všetkých? Načo súdy, veď rozsudok napíšu novinári. Ušetrí sa. Nestrácajú médiá hlavného prúdu silu aj vďaka neprofesionálnemu a zaujatému pohľadu?

Súčasťou boja za záchranu ešte akého-takého postavenia mainstreamových médií však nie sú pokarhania novinárom, ktorí sa hrajú na sudcov. Namiesto toho sa bojuje neuveriteľnými spájaniami, ktoré akoby až s posadnutosťou chcú presvedčiť ľudí, aby čítali tie jediné správne médiá. A tak na scénu prichádzajú spojenia ako SME so školami či Denník N s telefonickým operátorom. Čo bude nasledovať? Spojenie s reštauráciami? Jedlo vyššej kvality dostanú tí zákazníci, ktorí budú mať na stole najnovší výtlačok “SME-čka” či “eNka”?

Mainstreamové médiá sa snažia vyťažiť najmä z mediálnej vojny voči tzv. konšpiračným médiám. Hoci, keďže napr. publikovali správu o zbraniach hromadného ničenia v Iraku, ktoré sa nepotvrdili, mali by bojovať najmä proti sebe samým. Alebo poniektorí zľahčovali pedofíliu, čo zrejme tiež nepomohlo popularite médií hlavného prúdu.

Na scénu prichádzajú aj aktivistické úderky. Provokatéri, ktorí najprv len nabádali obchodné reťazce, aby nepredávali Zem&Vek. Neskôr sa objavil istý pán, ktorý prekrýval v predajniach náš časopis, prípadne ho niekam schoval. Sám sa k tomu na Facebooku priznal. Čo bude nasledovať? Protesty pred novinovými stánkami? V čele protestov bude stáť Ján Levoslav Benčík, ktorý bude fotiť všetkých zákazníkov kupujúcich si Zem&Vek? Budú nasledovať udania ich zamestnávateľom, rodine, susedom? Fotka zobrazujúca suseda, ako si kupuje Zem&Vek v novinovom stánku, bude vylepená na nástenke vedľa oznamov o termínoch odpisovania stavu vodomerov? Budú nasledovať aj vyhrážky smerujúce k zastrašeniu čitateľa a k tomu, aby sa človek už bál náš časopis kúpiť? A to všetko v dobe údajného trhového hospodárstva, keď práve trh má určovať, ktorý časopis sa udrží a ktorý zanikne. Pritom Zem&Vek sa drží aj napriek tomu, že nečerpá ani cent z inzercie. V tejto dobe zdanlivej slobody prichádzajú “aktivisti”, ktorí zakazujú obchodným reťazcom predávať čo sami chcú? A čo bude nasledovať? Obmedzenie Zem&Vek na Facebooku, pretože aj tam je silný? Zakazovania či úmyselné ukrývanie príspevkov pred užívateľmi? Alebo Benčíkovo printscreenovanie tých, ktorí si “lajkli” či zdieľali príspevok Zem&Vek? Toto je slušnosť, sloboda, demokracia? Toto je slušný boj za zdvihnutie klesajúcich čísel? 1984 od Orwella je tu aj v roku 2020.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply