Bude z T. E. Rostasa novodobý politický väzeň?

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Zem&Vek

Verdikt bol napokon pre veľký záujem verejnosti a médií vynesený 16. 12. v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Sudca uznal, že Rostas svojím článkom nijako nepodnecoval k násiliu alebo nenávisti voči židovskej komunite, a teda nešlo o šírenie extrémistických materiálov. Odsúdil ho však za hanobenie národa na pokutu vo výške 4000 eur alebo v prípade nezaplatenia na tri mesiace odňatia slobody. Hlavným dôkazom hanobenia malo byť stotožňovanie sa autora s citátmi. Sudca tiež zdôraznil, že v americkom súdnom systéme platí voľný trh myšlienok, v európskom však proaktívny prístup, aby sa neroztáčala špirála nenávisti. Takže Rostas síce nenávisť nešíril, ale zároveň mohol spustiť akúsi „špirálu nenávisti, keby sa to nechalo len tak.

Sudca vôbec nezohľadnil skutočnosť, že Rostas nebol do pojednávania ani raz vypočutý, prvýkrát dostal slovo až priamo na procese. Nepovažoval to za závažné pochybenie, ktorým boli popreté práva obžalovaného a malo by viesť k zamietnutiu obžaloby a vráteniu spisu orgánom činným v trestnom konaní. Dokonca vyslovil takú absurditu, že Rostas sa mal vypočúvania dožadovať. Štefan Harabin, ktorý prišiel Rostasa osobne podporiť, to komentoval slovami: „To akoby sa vrah mal dožadovať: Tu som, zastreľte ma! Štát predsa má v týchto veciach konať aktívne.Sudcovi takisto nevadilo, že prokurátor Honz sa po celý čas pohrával so svojím mobilom, hoci hneď na začiatku pojednávania sám upozornil na zákaz používania elektronických prístrojov v pojednávacej sieni pod hrozbou udelenia poriadkovej pokuty alebo vyvedenia z pojednávacej miestnosti. Zato dal vyviesť Harabina, ktorý práve upozorňoval na toto očividné porušenie predpisov. Predtým upozornil aj obhajcu Hlbočana, že mu vo vrecku vibruje mobilný telefón, čo aj dal uviesť do zápisu. Dôvod vyvedenia Harabina už do zápisu nenadiktoval.

Pri odchode Harabin ešte nahlas vyslovil myšlienku, že ak sa podarí nastoliť na Slovensku právny štát, obaja páni, sudca i prokurátor, budú čeliť obvineniam zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Sudcu to evidentne vyviedlo z miery, po Harabinovom odchode ešte chvíľu zmätene habkal a hľadal slová.

Autor: Marián Benka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár