Budú „slušní“ trestne stíhaní za podnecovanie k nenávisti a výzve k fyzickému násiliu?

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Právnici mimovládnych organizácií Inštitút ľudských práv, Slovak Political Watchdog a Dúhové Slovensko v pondelok podali trestné oznámenie na (podľa nich) páchateľa trestného činu podnecovania k nenávisti a výzve k fyzickému násiliu.

V uplynulých dňoch sa totiž na bilbordoch istého prezidentského kandidáta objavil nápis „Stop LGBT!“ Vzápätí na neho mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv, Slovak Political Watchdog a Dúhové Slovensko podali trestné oznámenie, pretože podľa nich takýto slogan je diskrimináciou a porušovaním ľudských práv časti obyvateľov.

„Všetko nasvedčuje tomu, že dochádza k porušeniu paragrafu 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovania k nenávisti k skupine pre ich sexuálnu orientáciu. Je skutočne možné uvažovať, že slovné spojenie ,Stop LGBT!‘ je výzva na fyzické útoky voči osobám, vzhľadom na to, kto to hovorí, ale tento výklad už nechám na súd,“ uviedol právnik Inštitútu ľudských práv Daniel Grejták.

Spomínané mimovládky zároveň spustili petíciu, ktorou vyzývajú firmu, ktorá tie reklamné plochy prevádzkuje, aby uvedené bilbordy odstránila. Len v prvý deň petíciu podpísalo vyše 3500 ľudí.

Lenže je tu drobný problém. Ak by súd rozhodol, že slogan, kde prvé slovo je „Stop“ a zvyšok tvorí meno alebo označenie ľubovoľnej skupiny, či už etnickej, sexuálnej, názorovej či akejkoľvek inej, je skutočne podnecovaním k nenávisti a výzvou k fyzickým útokom, muselo by sa to týkať napríklad aj ľudí z mítingov „Za slušné Slovensko“. Na týchto stretnutiach sa to totiž len tak hmýri transparentmi s nápismi „Stop Fico!“, „Stop Kaliňák!“, „Stop Smer!“ a ďalšími podobnými.

Ak by súd naozaj rozhodol, že takéto výroky podnecujú k nenávisti, potom by sme tu mali zvláštny paradox: dalo by sa konštatovať, že na mítingoch ľudí, ktorí sa považujú za dobrých a slušných, sú transparenty vyzývajúce k nenávisti a násiliu…

A keby sme to doviedli naozaj do dôsledkov a merali by sme jedným metrom, potom by sme si mali položiť otázku, či by nebolo vhodné skoncovať aj s „hejtovaním“ a výzvami k násiliu na križovatkách. Na mnohých totiž ešte stále stoja nenávistné tabule: STOP!

Ivan Lehotský

https://www.hlavnespravy.sk/budu-slusni-trestne-stihani-za-podnecovanie-k-nenavisti-vyzve-k-fyzickemu-nasiliu/1666808

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Hlavné Správy

Pridaj komentár

  & Časopis