Budúcoročný rozpočet bojuje s energetickou krízou

Slovenský priemysel reprezentuje dnes predovšetkým päť zahraničných automobiliek, ktoré spolu so stovkami priamych dodávateľských firiem a subdodávateľov zamestnáva okolo 280 tisíc občanov. Tí sa na exporte podieľajú takmer polovicou a tak v prepočte vyrobených aut na jedného obyvateľa máme svetové prvenstvo. Tento sektor ekonomiky je bytostne závislí na dovoze energetických surovín, ktorých ale ceny z obdobia pred covidom, sa zvýšili niekoľkonásobne. O tom, že sú jednou z príčin terajšej inflácie sa nepochybuje, na ktorú ECB reaguje opakovaným zvyšovaním úrokových sadzieb. S infláciou súvisí aj naša narastajúca zadlženosť, keď v pripravovanom štátnom rozpočte na budúci roka sa počíta s plánovaným deficitom verejných financií 6,4 % k HDP. Podľa vyjadrenia vlády sa počíta, že na jeho výdavkovej stráne bude schválených aj na kompenzáciu vyšších cien energií pre domácnosti, firmy a verejné inštitúcie 3,5 miliardy eur, 1,2 miliardy eur na rodinný balíček, 1,1 miliardy na vyššie dôchodky a ďalšie miliardy na vyššie mzdy učiteľov, štátnych zamestnancov ako aj zdravotníkom. Štátny rozpočet pre rok 2023 počíta s príjmami vo výške 26,7 miliardy eur a s výdavkami 35,04 miliardy eur, čo znamená schodok 8,34 miliardy eur. K predloženým údajom zaujala kritické stanovisko Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá upozorňuje aj na riziká udržateľnosti našich verejných financií, ktoré sa pokladajú za jedny z najhorších v EÚ. Koaličná vláda však chápe situáciu po svojom, pretože tvrdí, že v krízovom roku potrebujeme pomáhať a preto nemôžeme konsolidovať. Či bude takto zostavený štátny rozpočet v parlamente schválený, si teda počkajme.

Budúca vláda preberie zadlženú ekonomiku

Obrovským rizikom aj schváleného štátneho rozpočtu je budúcoročný rast ekonomiky meraný ukazovateľom HDP, ku ktorému sa rozpočtové deficity ročných verejných financií ako aj kumulatívneho verejného dlhu počítajú. V prípade, že z dôvodu narastajúcich úrokových sadzieb ECB bude recesia hospodárstva, môžeme sa dostať do dlhovej pasci, ktorej zaplátanie nebude tak jednoduché. Niečo nám naznačila posledná emisia 10 ročných štátnych dlhopisov za výnos 4 %, čo je niekoľko násobne viac ako sme boli už pred covidom zvyknutí dlhy splácať. Treba pamätať aj na ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti z roku 2012, ktorý stanovil dlhovú brzdu tak, aby v prípade prekročenia v zákone stanovených piatich sankčných pásiem podľa výšky dlhu k HDP, sa vláda zaviazla písomné zdôvodniť výšku dlhu vrátane navrhovaných opatrení, alebo až požiadať parlament o vyslovenie dôvery. Z dôvodu celého radu kríz, akými boli covidová, energetická ako aj inflačná a v budúcnosti možno aj migračná, ktoré sa výrazným spôsobom podpísali pod terajšiu priemernú zadlženosť eurozóny na úroveň až 100 %, Európska komisia zatiaľ nepožaduje od členských štátov eurozóny prijímať nejaké konsolidačné opatrenia. O tom, že budúca koaličná vláda sa bude musieť s narastajúcimi dlhmi zaoberať, sa nepochybuje. Opatrenia sa budú týkať tak príjmovej ako aj výdajovej stránky štátneho rozpočtu, čo pre daňových poplatníkov nie je dobrá správa. Patria sem dane, personálny audit verejnej a štátnej správy, rozpočtové výdajové limity pre jednotlivé sektory o ktorých sa hovorí už roky, dôchodková reforma a takto by sme aj mohli pokračovať.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply