Džihádisti útokmi na zlaté bane zarobili už 140 miliónov dolárov

Zdroj: Shutterstock

Medzi ciele západoafrických džihádistických skupín patria bane na ťažbu zlata už od roku 2016. Podľa vládnej správy tak mali zarobiť už 140 miliónov dolárov.

Ťažba zlata sa stáva čoraz dôležitejšou pre ekonomiku vnútrozemskej krajiny, ktorá bola kedysi závislá od exportu bavlny. Priemysel sa však stal vítaným zdrojom príjmov pre teroristov a ozbrojené hnutia v oblastiach, ktorým chýba centrálna autorita. Hovorí o tom Ollo Kambou z Hospodárskeho a sociálneho observatória štátu Burkina (OES).

Analýza odhaduje celkové straty, pokiaľ ide o škody na majetku a širšie následky, na 600 miliárd frankov (mena, ktorú používa 12 bývalých francúzskych kolónií – BEAC/CFA, BCEAO/CFA) od roku 2016. Odhadovaná suma činí zhruba jednu tretinu celkových štátnych príjmov.

Špirála džihádistického násilia začala pred pár rokmi súbežne so zlatou horúčkou. Podľa banskej komory v Burkine stúpla produkcia vzácneho kovu z 0,4 tony (2007) na 52 ton (2018), čo znamená 11,4% ekonomického výtlaku. Predstavuje 9 200 priamych a 26 100 nepriamych pracovných miest, zatiaľ čo príslušný sektor ryžovania zamestnáva 1,5 milióna ľudí.

Kambou hovorí: „Teroristické organizácie zneužívajú prírodné zdroje. Bane tiež poskytujú prístup k výbušninám.“ Od roku 2015 zomrelo v štáte 1100 ľudí a viac ako milión utieklo zo svojich domovov, keď útočili džihádisti zo susedného Mali. Mnohé teritóriá sú dnes mimo kontroly ústredných orgánov. Násilie sa obvykle pripisuje džihádistom, ktorí sú v spojení s Al-Kájdou alebo Islamským štátom (ISIL). Zatiaľ čo skupiny využívajú zlato na financovanie terorizmu, Kambou uvádza, že väčšina útokov je financovaná zo zahraničia.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Pramene:

[1] Jihadists net $140 mn from Burkina gold mine raids; AFP/Ahram Online, 5.9.2020

[2] How jihadists struck gold in Africa’s Sahel; autor: David Lewis, Ryan McNeill; Reuters (Special Report), 22.11.2019

[3] How African Jihadists Took Root in Mali and Beyond; autor: Pauline Bax; Bloomberg/The Washington Post, 24.8.2020

[4] Gold miners’ shares tumble following Mali military coup, but operators insist they can continue; autor: Niall McGee; The Globe and Mail, 20.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply