Bystričania vyhodili Kotlebu, teraz majú hlavu v smútku z Luntera

Tagged With: , , , Add Comment

“Zahráva sa s dôverou ľudí,” píšu miestne noviny. Liberálne médiá pred voľbami do VÚC spolu so štandardnými politikmi a prezidentom vo veľkom propagovali Jána Luntera. Nakoniec sa im podarilo presvedčiť ľudí, aby dali v úrade BBSK stopku vtedajšiemu županovi Marianovi Kotlebovi a za nového župana si zvolili Jána Luntera. ich očakávania však zrejme príliš nenaplnil. Bystrické noviny píšu o čudesných praktikách Luntera, ktoré môžu kraju poškodiť.
Portál Bystricoviny.sk zverejnil komentár v ktorom kritizuje Lunterove “šéfovanie” v Banskobystrickom kraji. Na mušku si zobrali autobusovú dopravu, kde sa podľa denníka dejú čudné praktiky.

Pochybnosti podľa novín nastanú vo chvíli, keď sa začnete hlbšie zaoberať celou šírkou konfliktu vedenia kraja so zmluvnými autobusovými dopravcami SAD Zvolen (pôsobí v 9 okresoch) a SAD Lučenec (v 4 okresoch).

“Ján Lunter tvrdí, že po právnej analýze zmlúv s predĺžením ich platnosti do roku 2023, podpísaných jeho predchodcom Marianom Kotlebom na konci minulého volebného obdobia, dospel k záveru, že tieto odporujú zákonom SR i nariadeniu Európskej únie, preto ich kraj v tejto časti považuje za neplatné. Pôvodné zmluvné vzťahy tak trvajú len do konca roka 2018,” píše portál Bystricoviny.sk.

Ako ďalej autor článku uvádza: “Podľa župana Luntera nastala krízová situácia, ktorú je nutné urýchlene riešiť priamym výberom nového dopravcu a podpisom zmluvy o výkone verejnej dopravy pre BBSK na dva roky od 1. januára 2019. Preto kraj oslovil desiatky autobusových dopravcov na Slovensku i v zahraničí vrátane oboch súčasných, aby predložili svoje ponuky. Zároveň Úrad BBSK na rok zverejnil v Európskom vestníku verejné obstaranie nového dopravcu.”

Celý spor je teda v tom, že bývalý predseda kraja Marian Kotleba vyrokoval s autobusovými dopravcami zmluvy s dodatkami ktoré sú podľa Kotlebu pre BBSK výhodné, no Lunter tvrdí, že sú neplatné.

“Týmito dodatkami BBSK v najbližších rokoch ušetrí milióny eur na preplácaní dopravných výkonov obom dopravcom, ktorí môžu ďalej zmluvne prevádzkovať verejnú dopravu v kraji s prijateľnejšími cenami za kilometrovné,” píšu miestne noviny. Tieto dodatky podporila aj drvivá väčšina poslancov zastupiteľstva a to aj s konštatovaním, že je to v súlade so zákonom a európskou smernicou.

Lunter si však ide svoje. Po roku od nástupu do úradu prišiel so spochybnením zmlúv uzavretých svojím predchodcom a zriaďuje krízový tím.

Ján Lunter sa opiera o nezverejnenú právnu analýzu zmluvnej advokátskej kancelárie Taylor Wessing na čele s advokátom Radovanom Palom, ktorý hovorí o neplatnosti predĺženia zmlúv so súčasnými dopravcami. Oproti tomu stojí zverejnené právne stanovisko advokáta Milana Ružbárskeho – právneho zástupcu SAD Zvolen, ktorý jednoznačne trvá na platnosti uzatvorených zmlúv v súlade so zákonmi SR i nariadením EÚ.

Podľa novín, ak nedôjde k mimosúdnej dohode hrozí, že 1. januára 2019 môžu vyraziť na cesty autobusy súčasných dopravcov aj toho nového, ktorého si teraz vyberá vedenie BBSK.

Na jednej strane sa kraj obáva vysokých pokút zo strany EÚ za údajné porušenie jej smernice, na druhej strane mu reálne hrozia ešte väčšie sankcie zo strany súčasných dopravcov za marenie dopravných výkonov vo verenom záujme v zmysle uzatvorených zmlúv, ak by uspeli na súde.

Autorovi článku sa nepozdávajú ani ostatné praktiky Jána Lunetra v kraji: “Vo vzduchu visia otázky, ako vyzerá županom sľubovaný projekt integrovanej dopravy v kraji a s kým ho chce uskutočňovať, ako je to s (ne)čerpaním eurofondov na dopravu, prečo sa v „transparentných“ výberových konaniach na vedúce úradnícke posty dodatočne zmäkčujú podmienky pre budúcich víťazov a prečo štatutár kraja zveruje niektoré právomoci svojmu poradcovi a synovi zároveň, keď má dvoch podpredsedov? Prečo je Ondrej Lunter jediný poslanec, ktorý má k dispozícii právnu analýzu a pred zvyšnými poslancami je analýza utajená?”

Ján Lunter pritom kritizoval bývalé vedenie kraja pre údajné rodinkárstvo, no zdá sa, že rodinkárstvo zrejme prekvitá aj v súčasnom vedení. Lunter sa v tomto preslávil svojim “slávnym” výrokom: “Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté.”

Autor článku na portáli Bystricoviny.sk sa na záver zamýšľa, či bolo správne voliť Luntera len preto, aby nezvíťazil Kotleba a tvrdí, že súčasný župan svojimi praktikami pomaly ale isto otvára dvere Marianovi Kotlebovi v ceste na čelo banskobystrického kraja: “Najhoršie na celej veci je to, že pred rokom dostal župan Ján Lunter širokú občiansku i politickú podporu vo volebnom súboji s Marianom Kotlebom. Aj keď nie všetci voliči boli presvedčení o správnosti svojho rozhodnutia, zvíťazil vyšší princíp občianskej zodpovednosti za voľbu slušného župana.”

“Po roku sa zdá, akoby župan túto voličskú zodpovednosť necítil. Opiera sa iba o „svojich“ ľudí z mimovládneho sektora, ktorí mu radia, čo má robiť. V prípade „vojny“ s dlhoročnými autobusovými dopravcami to môže znamenať aj jeho politickú prehru a chaos medzi ľuďmi. Ján Lunter si asi neuvedomuje, že takto pozvoľna otvára dvere Marianovi Kotlebovi, ktoré sa mu s pomocou voličov podarilo na Úrade BBSK v novembri 2017 zabuchnúť…,” píše sa na záver.

A takto to dopadne vždy, keď sa dajú ľudia “opiť rožkom” a keď volia médiami predhodené takzvané menšie zlo. Mali sme to možnosť vidieť v predchádzajúcich prezidentských voľbách. Ľudia sa však nepoučili a podobne hlasovali v župných voľbách v BBSK. Poučia sa už konečne ľudia pri blížiacich sa prezidentských voľbách?

Samuel Gdovin

Bystričania vyhodili Kotlebu, teraz majú hlavu v smútku z Luntera. “Zahráva sa s dôverou ľudí,” píšu miestne noviny

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Hlavné Správy

Pridaj komentár

  & Časopis