Bývalý krajský predseda KDH povedal Hlinovi tvrdé slová

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Youtube

Alojz Hlina naposledy nevyberane útočil v televíznej diskusii na Mariana Kotlebu, ale už v roku 2016 mu jeho vlastný bývalý krajský predseda vyčítal útočné správanie, nehodné kresťanského politika.

Na besedu, ktorá bola vtedy zorganizovaná v rámci Košických Hanusovych dní, prišli predseda KDH Alojz Hlina a poslanec za Kollárovo hnutie SME RODINA Milan Krajniak. Diskusia bola z veľkej časti o vysvetľovaní Hlinu, prečo si SME RODINA nemôže hovoriť kresťanská strana a prečo je toto hnutie divným tvarom na politickej scéne. V závere diskusie sa ozval bývalý krajský predseda KDH Ján Dečo, ktorý Hlinovi adresoval lichotivé, ale aj tvrdé slová. Z vnútra KDH sa ozývajú aj nespokojné hlasy s vedením strany, o mnohom môžu vypovedať aj tieto slová z besedy, ktorá prebehla práve počas svätého roku milosrdenstva.

Podľa Jána Deča Hlina priniesol do KDH vietor a „drive“, čo považuje za dobré a výnimočné. „Teším sa tomu spôsobu, ako vie uchopiť slovo. Ale dosť ma vyrušuje, pán Hlina, to, čo by malo byť v kresťanskej politike, aj v kresťanstve, pretože tu som mal občas pocit, ako keby sme boli na II. vatikánskom koncile, ako sa to z jednej, z druhej strany oháňalo Písmom a citátmi a pápežmi, občas mi chýba to základné. To, čo sme dostali ako najväčší dar,“ povedal Dečo s tým, že myslí najmä veľkorysosť a milosrdenstvo, pričom v roku 2016 bol pápežom vyhlásený Svätý rok milosrdenstva. KDH podľa neho bolo množstvo rokov „strážcom svätyne“, no nastal čas, keď sa podľa neho stávajú nedôveryhodným subjektom pre kresťanov. „Dnes tomu nikto neverí. V posledných voľbách 4,9 percenta tomu verilo. A to hovorím ako človek, ktorý bol istý čas krajským predsedom KDH a práve to, čo sa vám nepáči, mňa vyhnalo z KDH,“ povedal s tým, že napriek výhradám verí v silu kresťanských demokratov, že dokážu Slovensku pomôcť. „Ak hovoríte o tom, že zblúdilá ovca by nemala byť kráľom, tak ja sa potom zamýšľam, prečo Petra, ktorý trikrát zradil Krista, dokázal urobiť pápežom. Prečo Mária Magdaléna je druhá najslávnejšia žena v písme? Prečo zbojník Zachej, ktorý by sa dnes dal porovnať so všetkými veľkými privatizérmi, atď., sa stal príkladom? Ja si myslím, že keď pôjdeme takto ďalej, aj táto debata, aká tu prebiehala, možno KDH bude mať 6 percent, lebo vy budete mať určite väčší výtlak, ako to KDH doteraz dokázalo, možno aj sám by ste to dokázali,“ dodal s tým, že kresťanským demokratom nesmie chýbať ani práve odpustenie, milosrdenstvo, veľkorysosť. „Ale pokiaľ tam bude veľkorysosť, ktorá nám kresťanom prináleží, a mali by sme ju mať v DNA, tak verím, že raz budete mať aj 20 percent v KDH. A chcem sa vás opýtať, že ako chcete tú veľkorysosť realizovať, keď tu bolo množstvo osobných útokov na pána Krajniaka, množstvo minút sme minuli na nejakého pána Kollára, ktorý tu ani nie je, a ktorého pohnútky, výchovu, DNA, prostredie a množstvo iných faktorov nepoznáme, ale vieme ho nielen posúdiť, ale aj odsúdiť, keby sme mohli, možno ho aj zotneme,“ uzavrel Ján Dečo.

Hlina reagoval nasledovne: „Ako, prepáčte, ale ja som tu pozvaný ako politik. Keby som bol duchovný otec, ale ja som poľnohospodár, ja nie som teológ. Takže ako politik, ako predstaviteľ KDH, ja nemôžem tu spievať ódy ešte na SME RODINA, nebláznite, akože v dobrom,“ povedal s tým, že s touto stranou sú v spore, lebo majú rozdielne videnie.

Ján Dečo je Košičan, ktorý v minulosti kandidoval na košického primátora. Od začiatku 90. rokov zakladal a rozbiehal zariadenia sociálnych služieb vrátane Košickej arcidiecéznej charity, ktorej šéfoval trinásť rokov.

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=wX5MAela1jg&t=6242s

https://kosicednes.sk/styl-ine/jan-deco-kandidat-na-primatora-mesta-kosice/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár