Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder vyzval Berlín na spoluprácu s Ruskom pri výstavbe Severného prúdu-2 a vo vyšetrovaní kauzy Navalného

· Čas čítania: 3 min.
Foto: AFP

Bývalý federálny kancelár Nemecka Gerhard Fritz Kurt Schröder (vo svojej funkcii pôsobil v r. 1998-2005) vyhlásil, že Berlín by mal Rusku poskytnúť informácie o incidente v súvislosti s Navaľnym a spolupracovať na vyšetrení tohto prípadu. Podčiarkol, že žiadna sankčná vojna zo strany Nemecka v prípade výstavby Severného prúdu-2 nepripadá do úvahy, pretože kauza Navaľného nijako nesúvisí s budovaním plynovodu.

Niektorí európske vlády požiadali Rusko o vysvetlenie celého prípadu s Navaľným, ale tieto požiadavky nevypadali, ako snaha o získanie informácií, ale ako ultimátum, aby sa Rusko priznalo, že jeho agenti otrávili opozičníka. Na druhej strane Rusko, ktoré odmieta, že by zapríčinilo otrávenie politika, už tri razy požiadalo Berlín o vysvetlenie a spoluprácu na vyšetrení prípadu, ale doposiaľ nedostalo žiadnu odpoveď.

V prvom prípade Generálna prokuratúra Ruska požiadala o odpoveď na 20 konkrétnych otázok o vyšetrení politika v Nemecku, jeho stave, diagnóze, výsledkoch expertíz, o predloženie zdravotníckej karty pacienta a biologického materiálu, aby sa dalo porovnať so vzorkami, ktoré sa nachádzajú v Rusku a aby sa dalo zistiť, čím ozaj bol otrávený Navaľnýj. Berlín odpovedal, že tieto informácie môže poskytnúť iba zo súhlasom Navaľného. Prečo by Navalnyj mal záujem o utajenie týchto informácií alebo kto v skutočnosti má záujem o to, aby Moskva tieto informácie nedostala? Takisto Berlín odmietol žiadosť Ruska, aby jeho zástupcovia sa porozprávali s Navyľným na území Nemecka. Prečo?..

Gerhard Schröder požiadal, aby Berlín komunikoval s Moskvou, aby sa dalo spoločne vyšetriť tento prípad. Vyjadril nepochopenie, prečo Berlín nechce oficiálne poskytnúť Moskve „kompromitujúce“ materiály: má ich vôbec alebo nechce ich predložiť, pretože sú falošné? Rovnako požiadal o to, aby Berlín nemiešal jablká a hrušky a nepriplietal ku kauze Navaľného otázku výstavby plynovodu Severný prúd-2.

„Prvá záležitosť nijako nesúvisí s druhou,“ podčiarkol. Gerhard Schröder poukázal na to, že ak projekt bude zmrazený, bude stratených 10 miliárd eur, investovaných do výstavby. Navyše, ako podčiarkol, dodnes vôbec nie je známe, čo sa vlastne stalo a čím a kým bol otrávený ruský opozičník. „To, čo sa odohráva v súčasnosti, sú to čisté špekulácie. Žiadne fakty neboli predložené a všetko je iba v rovine konšpirácií,“ podotkol Gerhard Schröder.

Pripomenul, že triezve hlavy v Nemecku odmietajú špekulácie a podporujú výstavbu plynovodu. Poukázal na to, že, napríklad, vicekancelár a minister financií Olaf Scholz a minister hospodárstva a energetiky Peter Altmaier nesúhlasia so zmrazením realizácie projektu. „Dúfam, že nemecká vláda bude sa aj naďalej pridržiavať tejto pozície, pretože je v záujme Nemecka,“ podčiarkol.

Vyzval na pokračovanie energetického partnerstva Nemecka a Ruska: „Máme zabezpečiť naše zásobovanie elektrickou energiou. Vôbec si nepredstavujem, ako by sme to dokázali urobiť bez toho, ak nevyužijeme výhodné ceny, ktoré ponúka Rusko,“ zdôraznil bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 Schröder kritisiert im Fall Nawalny Debatte über Nord Stream 2, Der Tagesspiegel, 30.9.2020

2 Russland: Gerhard Schröder drängt auf Fertigstellung von Nord Stream 2, Zeit, 30.9.2020

3 Gerhard Schröder drängt auf Fertigstellung von Nord Stream 2, Flipboard, 30.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár