Bývalý starosta vo Švédsku chce vymeniť Karola XII. za Gretinu sochu

Foto: Screenshot Times of Sweden

Bývalý starosta švédskeho mesta Umeå Jan Björinge vyhlásil: „Odstráňte (sochu) autokrata Karola XII. a nahraďte ho klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou.“ Pridal sa tak ku všeobecnému šialenstvu poškodzovania, odstraňovania alebo požadovania odstránenia sôch historických osobností, ako je Thomas Jefferson, Winston Churchill, či Krištof Kolumbus. Zašiel však ešte ďalej, keď aj navrhol, akou sochou by sa tá odstránená mala nahradiť. Björinge tvrdí, že tu nejde o prepisovanie histórie, pretože stavanie sôch nemá nič spoločné s objektívnou históriou, ale je to vždy záležitosť ideologická. Ideologický je predovšetkým jeho nápad.

Kráľ Karol XII. je vo Švédsku považovaný za národného hrdinu, i keď jeho historický prínos pre krajinu je sporný. Viedol spočiatku úspešné vojny a posilnil postavenie krajiny, napokon však spôsobil jej pád ako veľmoci a sám umrel v boji. Každopádne aj bránil svoju vlasť pred nepriateľmi a vedenie vojenských výbojov začiatkom 18. storočia bolo niečím bežným. Dehonestovanie dávneho monarchu zato, že viedol vojny, je smiešne. Výmena sochy populárneho panovníka za sochu 17-ročnej Gréty, to už je čistá absurdita. Viete si predstaviť, že by u nás pred Bratislavským hradom vymenili sochu Svätopluka za sochu Karolíny Farskej?

Zdroje:

1. Sweden: Calls to replace King Charles XII with statue of Greta Thunberg, Times of Sweden, 16. 6. 2020

2. Wikipedia.org, heslo: Karol XII.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár