Čaputová-efekt slabne. Chce preto PS/Spolu zavedenie novej totality?

Tagged With: , , 1 Comment

Zuzana Čaputová, resp. strana z ktorej vzišla, si úlohu prezidentky pomýlila s postom absolútneho uzurpátora moci? Najradšej by o všetkom rozhodovala úplne sama? Vojenským štýlom, nech je najvyššia rozhodovacia právomoc vo všetkom na nej? Najradšej by skoncovali s delením moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu, čo je jedným zo znakov demokracie? Ak im prekážajú súdne procesy z 50. rokov, alebo totalita socializmu, prečo by najradšej stanovili novú totalitu liberalizmu?

Sme zastupiteľská demokracia, kde sú najdôležitejšími voľbami práve tie parlamentné, sme demokracia, kde existuje delenie moci na parlament, vládu a súdy. Vari by prezidentka najradšej sama zákony vytvárala, sama by riadila štát ako v prezidentskom systéme, dokonca by sama najradšej zatýkala, vyšetrovala, obžalovala a odsúdila? Alebo by tak najradšej pôsobili liberáli z jej domovskej strany Progresívne Slovensko, ktorí tak veľmi túžia byť v novej vláde, že pôjdu občanom rovno klopať na dvere? A čo keď nezaberie klopanie a preferencie sa neposunú tam, kde si Trubanovci mysleli, že vďaka Čaputová-efektu budú? Ďalším krokom bude návšteva obývačky? Jednoducho, ak demokracia prináša zisky, vyhovuje im, ale ak sa začnú veci diať trochu inak, ako si naplánovali vo svojej centrále, už demokracia veľmi nevyhovuje? Veď sám Truban, predseda Progresívneho Slovenska, v minulosti povedal, že demokracia je nap..u, lebo môžu voliť všetci, nielen bohatí. Tak chce zaviesť monarchiu a voliť bude len šľachta? Poddaní budú len drieť a platiť dane? A maximálne budú môcť zamávať modrou vlajočkou pri pompéznych sprievodoch monarchu mestom? Takže, ak si ľudia slobodne vyberú, koho chcú, treba im urobiť klop-klop na dvere. Ale ak to nezaberie, čo bude nasledovať? Buch-buch, alebo bum-bum? A čo tak návšteva ich zamestnávateľov? Pán Truban, mohlo by to zabrať. Mohli by sa zľaknúť a už budú voliť správne.

Najnovšie si prezidentka ide predvolať policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára, lebo orgány činné v trestnom konaní sa rozhodli nenechať bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku vo väzbe. S takýmto krokom síce prezidentka má právo nesúhlasiť, má právo na vlastný názor, ale nemusí hneď zvolávať na koberček orgány, ktoré sa majú aspoň tváriť tak, že fungujú nezávisle. Bývalý minister spravodlivosti Harabin jasne povedal, že keby jeho ako predsedu Súdnej rady a predsedu Najvyššieho súdu predvolal akýkoľvek prezident na koberček, tak by neprišiel, lebo je to zasahovanie inej moci do nezávislosti súdnej moci.

Ale, liberálom, zdá sa, vyhovuje delenie moci len vtedy, keď ide všetko ako „po masle“. Rozhodnutie pustiť Trnku z väzby nepochybne nebolo dobré. Ale čo teraz, ideme za to v zmysle „účel svätí prostriedky“ zaviesť totalitu a všetky úlohy – zákonodarnú, výkonnú a súdnu – odovzdať do rúk jedného človeka, uzurpátora, protektora, prípadne jednej strany? Prečo prezidentka nechce pochopiť svoju úlohu, že ona nie je hovorkyňou Progresívneho Slovenska, ale hlavou štátu? Táto pozícia sa nemení vtedy, keď sa nejaký plán PS nedarí. Nemení sa ani vtedy, keď Čaputová-efekt slabne a PS sa musí inšpirovať jehovistami. Úloha hlavy štátu byť nad vecou a v nestrannej pozícii predsa nemôže skončiť ani vtedy, keď sú o mesiac voľby a ľudia sa v nich slobodne chcú rozhodnúť inak, než voľbou PS, alebo Za ľudí.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Michal Albert
One Response to "Čaputová-efekt slabne. Chce preto PS/Spolu zavedenie novej totality?"

Pridaj komentár

  & Časopis