Čaputová obvinila arcibiskupa Oroscha, že rozdeľuje spoločnosť

Tagged With: , , , , , Add Comment

Rímskokatolícky  arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Orosch sa v homílii, ktorú naživo vysielala aj televízia Lux, otvorene postavil proti tomu, aby veriaci volili v prezidentských voľbách liberálnych kandidátov.
Podľa jeho vyjadrení je takisto “ťažkým hriechom”, ak napríklad kňaz v médiách otvorene propaguje “ultraliberálnych kandidátov”. Mnohí to pochopili ako varovanie pred voľbou kandidátky Progresívneho Slovenska Zuzany Čaputovej a jej podporu zo strany bývalého arcibiskupa Róberta Bezáka.
„Stačí tak málo: padnúť pred diablom na kolená. Ponúka nám ju aj prostredníctvom niektorých prezidentských kandidátov, ktorí nám ponúkajú hory-doly, a my sme svedkami smutnej skutočnosti, že žiaľ aj kresťania sú ochotní dať hlas takémuto kandidátovi, ktorého názory a program sú nezlučiteľné s Kristovým učením a kresťanskými hodnotami,“ povedal Orosch.
Na jeho slová zareagovala Zuzana Čaputová. Vyjadrenie arcibiskupa Oroscha “vníma ako posolstvo, ktoré nespája, ale rozdeľuje” a ignorujúc jeho výzvu k veriacim opätovne vyzvala, aby sa ľudia nenechali odradiť.
“Chcem prehovoriť k ľuďom, aby sa nenechali rozdeľovať. Arogancii moci sa doposiaľ darilo len preto, že slušní ľudia boli rozdrobení,” hovorí Čaputová. “Stojíme pred výzvou nespravodlivosti a na to je potrebný spoločenský konsenzus presahujúci názorové rozdiely. Chcem osloviť všetkých – Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, liberálov, konzervatívcov, veriacich aj neveriacich,” dodala.
Prielom v homílii arcibiskupa predstavuje jeho kritika politických predstaviteľov, ktorí sa hlásia ku katolicizmu, no vo svojich vyjadreniach a politických aktivitách sa pridávajú skôr na stranu liberálnej kaviarne. “Na stranu ultraliberálnych názorov sa postavili aj cirkevní hodnostári či katolícki politici. Sledoval som diskusiu kresťana-katolíka, ktorého poznám už 45 rokov.
A on povie, že keď cítia vzťah lásky dvaja muži jeden k druhému, majú sa radi a spolu založia nejaké spoločenstvo, že to nie je hriech. Ako to môže povedať kresťanský katolícky politik, ktorý prešiel disentom a všetkým možným, a zrazu toto vysloví,” vyhlásil Orosch, čím mal zrejme na mysli ďalšieho kandidáta na prezidenta Františka Mikloška.

Podľa slov bývalého arcibiskupa Róberta Bezáka je vystúpenie arcibiskupa Jána Oroscha akýmsi “hrozením, zdvihnutým prstom” zo strany cirkvi a “ide o istú stratu súdnosti”. Vyhlásil, že už desaťročia sa v cirkvi takýmto spôsobom nehovorí “že niečo je ťažký hriech, a takéto akoby príkazy… Toto už dávno je za nami,” uviedol. “Arcibiskup Orosch už tridsať rokov žije v demokracií a demokracia je aj liberálna… takže on sám neviem, kde by bol a čím by bol, keby nebola teraz demokracia a liberálna spoločnosť, kde cirkev môže hovoriť a robiť, čo chce a môže vystupovať so svojou súkromnou televíziou a hovoriť na celé Slovensko,” poznamenal Bezák a uviedol, že teraz sa zdá, akoby LGBTI a interupcie bol jediný problém pre cirkev. „Nech sa pomenuje, v čom tí kandidáti nie sú vhodní, keď sme si vybrali len dvoch z nich,” reagoval Bezák na víkendové slová arcibiskupa Oroscha.

Homília trnavského arcibiskupa Jána Oroscha:
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis