Slovenská prezidentka poskytla exkluzívny rozhovor pre Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Túto krajinu“ za mafiánsky štát, ako to robil Kiska, neoznačila. Na záver však spomenula náš klientelizmus, ktorý dnes bráni Slovákom pracujúcim v zahraničí vrátiť sa do vlasti. V rozhovore si nezabudla udrieť ani do Ruska, ktoré sa podľa nej na Slovensku pokúša vplývať na verejnú mienku tzv. dezinformačnými médiami.
Článok pokračuje pod reklamou.
Súčasťou návštev prezidentov v iných krajinách sú aj rozhovory vo významných denníkoch, ktoré prinášajú obojstranný zisk v podobe exkluzívnosti. Aj pre Zuzanu Čaputovú bolo preto dôležité sadnúť si počas návštevy Nemecka do redakcie Frankfurter Allgemeine. Rozdiel oproti Kiskovmu rozprávaniu v inom nemecky píšucom periodiku je, že na Slovensko nepozerala až v takom silnom negatívnom svetle a neoznačovala ho priam za mafiánsky štát.
RUSKÍ DEZINFORMÁTORI
Nemohlo sa to však obísť ani bez kritiky Ruska a podpory protiruských sankcií. Navyše, Ruská federácia má podľa Čaputovej na Slovensku pôsobiť aj dezinformačnou kampaňou, aby ovplyvnila verejnú mienku našich obyvateľov. No evidentne sa to ruským agentom až tak nedarí, veď prezidentka nás pochválila, že spomedzi všetkých štátov V4 sme najviac proeurópski. Čaputová nemohla nespomenúť ani vraždu Jána Kuciaka a v tom kontexte vyjadrila nádej, že orgány činné v trestnom konaní prípad správne vyšetria a vinníkov spravodlivo potrestajú. „Zdôraznila však, že má v úmysle uplatniť svoje právo menovať generálneho prokurátora a sudcov,“ píše Dziennik.pl (Zdroj: https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/605630,czaputova-v4-slowacja-polska-wegry-niemcy-rosja-sankcje.html).
S BUBNOM NA ČÍNU
Bývalá podpredsedníčka Progresívneho Slovenska pre známy nemecký denník odpovedala aj na otázku o tom, akú úlohu v medzinárodnej politike zohráva Čína. Čaputová práve tohto globálneho hráča nedávno kritizovala za porušovanie ľudských práv, čo netajila ani v rozhovore. „Hospodársky záujem krajín v Európe je dôležitý, ale nikdy nesmie zradiť naše hodnoty, ktoré spoločne žijeme a ctíme v EÚ. Pred niekoľkými týždňami som sa stretla s čínskym ministrom zahraničných vecí. Okrem bežných hospodárskych otázok som otvorene vyjadrila obavy v súvislosti s porušovaním ľudských práv v Číne. Takto som predstavila pozíciu Európskej únie,“ pochválila sa týmto krokom, napriek tomu, že iní západní predstavitelia sú na stretnutiach s čínskymi politikmi rozhodne zdržanlivejší.
MUSÍME SA PODIEĽAŤ
Padla aj otázka jej pohľadu na utečencov a ich povinné prerozdeľovanie medzi krajiny EÚ. Z odpovede bolo cítiť, že k prerozdeleniu vyjadruje sympatie, zároveň však zahrala aj na strunu verejnej mienky, ktorá je naklonená proti. „Toto je bežný problém a my, ako Slovensko, sa musíme podieľať na riešení. Na druhej strane tiež chcem pochopiť obavy našich ľudí v súvislosti s neznámymi, s ktorými nemáme žiadne skúsenosti,“ povedala pre denník, ktorý vznikol v roku 1949 a nadviazal na pôvodný Frankfurter Zeitung z roku 1859.
Na záver rozhovoru si však prezidentka do Slovenska kopla, keď sa ponúkla do role spasiteľky pred neprávosťou a korupciou. Chce podľa jej slov urobiť všetko pre to, aby sa Slováci pracujúci v zahraničí po očistení vlasti od nespravodlivosti a klientelizmu mohli vrátiť a pracovať v krajine medzi Tatrami a Dunajom. „Nemali by byť vyhnaní zo Slovenska, takpovediac, korupciou,“ uzatvára pre nemecký konzervatívno-liberálny denník.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.