Čaputová v Poľsku ostro odsúdila Rusko

Tagged With: , , , , Add Comment

Spanilá jazda predstaviteľky sorosových zaújmov Zuzany Čaputovej po krajinách V4 včera skončila v Poľsku. Po podpore protivládnych protestov v Česku a kritike Orbána v Maďarsku našich severných susedov pochválila za ich vernosť NATO a blízky vzťah k Ukrajine, ktorú plánuje čo najskôr navštíviť. Nepochybne preto, aby podporila jej protiruské smerovanie.

Článok pokračuje pod reklamou.


Jednota Severoatlantickej aliancie je vraj potrebná aj vzhľadom na aktuálne vzťahy s Ruskom, ktoré sa nezlepšujú. Čaputová sa na tom zhodla s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Podľa oboch je „Severoatlantická aliancia základným pilierom našej obrany a bezpečnosti… a jednota medzi spojencami je kľúčovým predpokladom k jej dobrému fungovaniu“. „Ale na také treba vzájomný rešpekt a úctu k pravidlám. Dnes ju, žiaľ, na strane Ruska nevidím,“ zhodnotila Čaputová.

Prezidentka teda očakáva zo strany Ruska „úctu k NATO“, ktoré pritom pod vedením USA nestále na Rusko vyvíja tlak a provokuje ho aj presunmi vojenskej techniky k jeho hraniciam. Na tieto provokácie ruskí predstavitelia doteraz reagovali, naopak, maximálne diplomaticky a umiernene. Lenže Čaputová aj svojimi včerajšími vyjadreniami dokazuje, že pod maskou „nevinného anjela“, na ktorú naleteli mnohí jej voliči, sa skrýva vojnový štváč.

Vladimir Putin tejto ultra liberálke nevonia aj z tých istých dôvodov ako Orbán – nepodporuje chorú slniečkarsku agendu. Ruský prezident v sobotu na záver summitu G20 v japonskej Osake opäť vystúpil proti západnému liberalizmu. Uviedol tiež, že prístupy, akým je napr. ústretovosť voči migrantom, poškodzujú záujmy domáceho obyvateľstva. Pripomenul, že v Rusku existuje zákon, ktorý je v niektorých krajinách vnímaný kriticky a týka sa zákazu propagovania homosexuality medzi neplnoletými osobami. „Dajme človeku čas, aby vyrástol, stal sa dospelým a potom sa rozhodol, kto je. Nechajme deti na pokoji,“ vyhlásil Putin na obranu tohto zákona. Problém podľa neho spočíva v tom, že priaznivci liberálnych myšlienok agresívne vnucujú svoj názor väčšine.

Podobne ako Čaputová, ktorú väčšina na Slovensku nevolila. Pritom svoje zvolenie na včerajšej návšteve použila ako dôkaz, že pokiaľ ide o Európsku úniu, sme najintegrovanejšou krajinou v rámci V4: „Či už sú to prezidentské voľby, v ktorých sa v druhom kole ocitli dvaja jasne proeurópski kandidáti, alebo výsledky volieb do Európskeho parlamentu – (voliči) vyslali jasný odkaz zo Slovenskej republiky, že vidíme svoje miesto v Európskej únii.“

A Čaputová zrejme vidí svoje miesto aj po boku Severoatlantickej aliancie, zbrojárskej loby a USA. Krajiny, ktorá od roku 1945 spôsobila svojou agresívnou politikou smrť 20 až 30 miliónov ľudí. Za celý čas od svojho zvolenia ani raz nehovorila o mieri alebo o zmierňovaní medzinárodného napätia. Naopak, blúzni o bližšom zomknutí sa pod krídlami vojenskej organizácie NATO.

Zdroje: TASR, SITA, Nové slovoZem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis