Čarnogurský: Vyhlásenie ústavných činiteľov je smiešne, chceli ho od nás Američania

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Prezidentka republiky, predseda Národnej rady a predseda vlády podpísali 9. mája spoločné vyhlásenie o zahraničnej politike. Píše sa v ňom, že naše členstvo v Európskej únii a v NATO bolo našou slobodnou voľbou.

Budú prispievať, aby SR plnila záväzky kolektívnej obrany NATO v zmysle princípu spojeneckej solidarity. Budú podporovať, aby Vyšegrádska štvorka prispievala k spoločným riešeniam v rámci EÚ. Budú pracovať na politickom konsenze, aby nevznikli pochybnosti o našom zahranično-politickom smerovaní. Budú aktívne predchádzať šíreniu dezinformácií a propagande. Budú pracovať na tom, aby boli schválené nové strategické dokumenty SR, osobitne nová bezpečnostná a obranná stratégia.

Nuž, do Európskej únie sme naozaj chceli (bola to trochu iná Únia než teraz, ale o tom inokedy), ale do NATO sme nechceli. Do roku 2004, kedy sme do NATO vstúpili, nikdy nebol vstup do NATO otázkou vo voľbách, v prieskumoch bol súhlas s členstvom v NATO vždy hlboko pod 50 %, o vstupe nebolo referendum. Krátko pred vstupom viedla vláda Mikuláša Dzurindu intenzívnu vládnu propagandu za vstup, spájala vstup do NATO so vstupom do EÚ. V prieskumoch stúpla podpora vstupu ledva na 50 %. Tak sme slobodne vstúpili do NATO. V prieskumoch o zahraničnej politike doteraz opakovane viac respondentov verí, že v prípade medzinárodnej krízy nám pomôže skôr Rusko než USA. Väčšina respondentov vždy chce, aby sme boli niekde medzi Východom a Západom. Zuzana Čaputová, Boris Kollár a Igor Matovič to nazývajú, že nebudú pochybnosti o našom zahranično-politickom smerovaní. Protiamerické demonštrácie vždy pritiahnu viac ľudí než proamerické. Budeme aktívne predchádzať šíreniu dezinformácií a propagande. SME a Denník N nazývajú Hlavné správy šíriteľom dezinformácií a ruskej propagandy. Ale oba denníky zamlčiavajú čitateľom napr. že ukrajinská verchuška objednala streľbu do demonštrantov v Kyjeve vo februári 2014. Tak čo, zavrieme SME a Denník N alebo Hlavné správy? V novej bezpečnostnej a obrannej stratégii bude Rusko označené za nášho nepriateľa? Lebo len o to ide. Budú sa na našom území stavať americké základne? Všetky vyjadrenia členov novej vlády, vrátane spoločného vyhlásenia obsahujú formulácie, ktoré to pripúšťajú. Budú síce naďalej tvrdiť, že nejde o americké základne, ale budú tam pristávať a štartovať americké bojové lietadlá, budú v blízkosti americké sklady zbraní a budú tam americkí vojaci nepodliehajúci slovenským zákonom. Za 2 % HDP budeme kupovať predražené americké zbrane?

Ale to všetko už poznáme. V oboch svetových vojnách Slováci museli najskôr bojovať na strane nášho nepriateľa, najskôr Rakúska-Uhorska potom Nemecka, pretože inak sa nedalo. Ale len čo sa dalo, prebehli na druhú stranu a bojovali na našej skutočnej strane. V 1. svetovej vojne v júli 1917 v bitke pri Zborove československí vojaci porazili nemecké a rakúsko-uhorské vojsko. V 2. svetovej vojne slovenskí a českí prebehlíci vytvorili Československý armádny zbor a bojovali proti Nemcom, na Slovensku vypuklo Povstanie. Keď Američania a NATO vyprovokujú konflikt s Ruskom a budú nútiť našich vojakov bojovať za ich záujmy, naši vojaci budú nasledovať príklad svojich dedov a pradedov.

Spoločné vyhlásenie ústavných činiteľov je v skutočnosti smiešne. Podpísali ho, pretože Američania niečo také od nás chceli a ústavní činitelia sa zatiaľ musia s Američanmi stretávať. O názoroch slovenských občanov sa presvedčíme pri najbližšom prieskume verejnej mienky o otázkach zahraničnej politiky.

JUDr. Ján Čarnogurský

Zdroj: Slovensko-ruská spoločnosť, 10. 5. 2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár