Centrálne banky udržujú ceny nehnuteľností

· Čas čítania: 4 min.
zdroj : Shutterstock

Podnikanie v bankách je závislé na objeme poskytovaných úverov a tiež od úrokového rozdielu medzi percentom úroku na úvery a percentom úroku na vklady, Na dosahovaný úrokový výnos, z ktorého si banka uhrádza svoje náklady a zisk má zásadný vplyv menová politika centrálnej banky, ktorá stanovuje svoje základné úrokové sadzby. V prípade ECB úroky oscilujú okolo nuly a preto sú terajšie úrokové sadzby predovšetkým na hypotéky na úrovni jedného percenta, úrokové sadzby na bežných účtoch na nule, sporiacich účtoch nejakú desatinu nad nulou a na termínovaných účtoch sú úroky pod jedno percento. V prípade Českej republiky ktorá má vlastnú menovú politiku sú však úrokové sadzby na úvery ale aj na vklady vyššie, pretože aj úroky v ich centrálnej banke sú vyššie. Menová politika Českej národnej banky totiž nemusí zohľadňovať hospodársky cyklus viacerých krajín ako je to v prípade rozdielnych hospodárskych cyklov členských krajín v eurozóne. Nesúlad medzi nadnárodnou menovou politikou ECB a národnými fiškálnymi politikami členských krajín v eurozóne sa pokladá za najväčšiu slabinu spoločnej meny euro. Ak teda chcú slovenské banky pri terajších úrokových sadzbách zvyšovať zisk, musia zvyšovať objem poskytovaných úverov. Keďže vlani sa zvyšovala zamestnanosť a tiež mzdy a úroky z hypotekárnych úverov boli nízke, tak sa zadĺženosť zvyšovala a preto Národná banka Slovenska sprísnila podmienky čerpania všetkých druhov úverov na bývanie. Keďže banky sú existenčne závislé na poskytovaní úverov, z konkurenčných dôvodov znižovali úroky, dôkazom čoho je pokles úrokových výnosov pri narastajúcom objeme poskytovaných úverov. A tak dôležitou záchranou bankového podnikania je „ochota“ ECB ponúkať svojím podriadeným komerčným bankám veľké objemy lacných peňazí, aby tieto mohli poskytovať domácnostiam lacné hypotéky a preto sú aj ceny nehnuteľnosti u nás vysoko predražené.

Nafúknuté ceny bývania poklesnú

V tomto roku však začínajú komerčné banky vykazovať pokles dopytu po hypotekárnych úverov z dôvodu negatívnych dôsledkov koronavírusovej krízy. A tak si kladieme oprávnenú otázku či s poklesom dopytu poklesnú aj ceny nehnuteľností. Realiťaci nás presvedčujú že nie a skôr sa prikláňajú k prechodnej cenovej stagnácii. Vyčkáva sa na možný príchod druhej vlny spomínanej krízy, na ktorú sa bude určite viac reagovať epidemiologickými krokmi, ako „zatváraním“ zatiaľ nefungujúcej ekonomiky, ktorá by tento stav už neuniesla. Či bude reagovať Národná banka Slovenska uvoľnením doterajších reštriktívnych opatrení v podmienkach poskytovania úverov ale nebudeme špekulovať. Čo sa pre doterajších úverových dlžníkov môže skôr stať je, že v prípade výrazného poklesu cien nehnuteľností budú naďalej splácať vysnívané bývanie z pôvodnej ceny. Pri poklese cien bývania však obyčajne dochádza k zvyšovaniu úrokových sadzieb, ktoré by sa naďalej splácali z pôvodnej vyššej ceny kupovanej nehnuteľnosti. Pre nových žiadateľov o úvery treba počítať pri poklese cien nehnuteľností s vyššími hypotekárnymi úrokovými sadzbami a s kratším obdobím ich splácania. Ako to napokon dopadne bude závisieť aj od podopieraných úrokových barličiek centrálnej banky. Najnovšie sa ECB rozhodla poskytnúť okolo 1,3 bilióna eur super lacných úverov komerčným bankám, ktoré ich však majú ponúknuť len podnikateľskému sektoru. Ako to ovplyvní trh nehnuteľností nebudeme špekulovať, ale ponúkané peniaze už akceptovalo 742 bank v 19 členských krajinách eurozóny.

Autor je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár