Cenzúra Biblie: „Ježiš zomrel, aby si ty mohol žiť“ je podľa facebooku nenávistný prejav

Foto: freepik/free PNG logos

Americký novinár Billy Hallowell zostal nepríjemne zaskočený potom, čo mu bol na sociálnej sieti facebook zablokovaný príspevok, v ktorom pred veľkonočnými sviatkami pripomenul jednoduchú základnú tézu kresťanstva. Sociálna sieť zašla až tak ďaleko, že tento príspevok označila za nenávistný prejav.

Viac ako mesiac po tom, čo Hallowell, bývalý redaktor webu The Blaze zverejnil správu na sociálnej sieti o viere v Ježiša, Facebook zrazu poslal oznámenie, že príspevok je v rozpore so štandardmi komunity o nenávistných prejavoch. Bol priložený obrázok príspevku, ktorý mal byť stredobodom sťažnosti. Text znel: „Ježiš zomrel, aby si ty mohol žiť.“ 

Počiatočné varovanie od Facebooku ponúkalo možnosť nechať si toto upomenutie platformou prehodnotiť. Po ďalšom preskúmaní sa však objavila nová správa v ktorej sa uvádzalo, že príspevok bol zo sociálnej siete odstránený. „Vaše odvolanie bolo posúdené a váš príspevok nie je v súlade s našimi pravidlami komunity pre nenávistné prejavy,“ stálo v konečnom verdikte od giganta sociálnych médií.

Sociálna sieť Facebook teda pred Veľkou nocou – najväčším sviatkom celej kresťanskej viery, označila jej základnú podstatu ako nenávistný prejav. Autor ním chcel vlastne len pripomenúť pasáž z Evanjelia podľa Jána, v ktorej stojí: „Lebo Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby žiadny, kto v neho verí, nezahynul, ale mal večný život.“  Každý by si povedal, že to nie je nič kontroverzné a pre kresťanov je to samotné jadro ich viery. Liberálny Facebook však nie. Posolstvo je v podstate Nový zákon a sociálna sieť týmto krokom, dá sa povedať, scenzurovala výrok z Biblie.

Jasne sa ukazuje, že posudzovanie toho, či je určité vyjadrenie za hranicou prijateľného alebo nie, má svoje úskalia,“ podotkol server Reclaim The Net, ktorý o prípade informoval.

Či už s rozhodnutím súhlasíte, alebo nie (ako to už býva v prípade náboženských presvedčení), čo je na príspevku nenávistného?“ spýtal sa web. „Ak ona veta niečo vyjadruje, potom je to nesebeckosť a obetovanie sa v prospech druhých,“ ukončil svoje zamyslenie server.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Billy Hallowell: Did Facebook just censor Jesus? Bizarre ‘hate speech’ message sparks concern, washingtontimes.com, 18.05.2023
(2) Zdeněk Nevelík: FACEBOOK ZMAZAL PRÍSPEVOK – „JEŽIŠ ZOMREL, ABY SME MOHLI ŽIŤ“. VRAJ IŠLO O NENÁVISTNÝ PREJAV, České narodní listy, 20.05.2023
(3)
CBN News: Facebook Targets ‚Jesus Died‘ Salvation Post, Threatens Account Restriction, Youtube, 11.05.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár