Cenzúra je od včera v SR oficiálnou realitou!

· Čas čítania: 3 min.
Foto: archív
Keď reťazce ako BILLA a Tesco pod tlakom peňazí a moci tretieho sektora vyradili z predaja časopis Zem&Vek, dalo sa niekoľkých jednoduchších spotrebiteľov opiť rožkom tvrdením, že tu nejde o politické rozhodnutie, ale o výlučne obchodné rozhodnutie. Kaufland a Terno, takýto postup naopak odmietajú a označujú ho ako cenzúru.
Od 4.decembra 2018 je však všetko inak a cenzúra sa stáva nátlakovým politickým nástrojom proti ústavným právam občanov. V nej je cenzúra výslovne zakázaná. 
Podľa článku 26 ÚSTAVY Slovenskej republiky, odsek 1:
Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené.
(2) Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom,
tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na
povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon.

(3) Cenzúra sa zakazuje.
 
Webnoviny a SITA včera večer priniesli  informáciu, že Knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja už nenakupujú a čitateľom neponúkajú časopis Zem a vek. „Rozhodli sme o zrušení predplatného konšpiračného a propagandistického časopisu Zem a vek v knižniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja,“ informoval predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič pri hodnotení prvého roka vo funkcii.

Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho pred tromi rokmi pripravila besedu s tvorcami periodika Zem a vek, vzápätí ju po údajných negatívnych reakciách verejnosti „z technických príčin“ zrušila. Ešte predtým zorganizovala autogramiádu so šéfredaktorom časopisu Tiborom Rostásom pri príležitosti prezentácie jeho knihy. Časopis Zem a vek, ktorý sa označuje za geopolitický a kultúrny mesačník, prestali predávať aj niektoré obchodné reťazce. 

„Trnavský samosprávny kraj je zriaďovateľom Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, Záhorskej knižnici v Senici, Žitnoostrovskej knižnice v Dunajskej Strede a Galantskej knižnice v Galante,“ uvádza SITA.
Takýto štýl pripomína skôr mafiu alebo úderky komunistov z 50-tych rokov, než „slušných“ ľudí. Ako je už všeobecne známe, aj zo zdroja Plus 7 dní „predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič a Jozef Viskupič ako zakladatelia hnutia sú bratranci a dlhoroční spoločníci v biznise. Okrem začiatkov hnutia stáli spoločne pri zrode rodinného podniku RegionPress v Trnave, ktorý dnes vlastní Matovičova manželka Pavlína a vyšetruje ho polícia.“
Dnes politická klika ruší konkurenciu a iné názory cez politické rozhodnutia. Položme si opäť otázku: skutočne tu nejde o darebácku cenzúru platenú z verejných výdavkov a našich daní? Naozaj máme slobodu slova? Skutočne sa niektorí predstavitelia „ultraliberálneho kartelu“ už roky neobávajú mesačníka Zem&Vek ako čert kríža? Sú snáď VÚC ako zriaďovatelia knižníc súkromnou eseročku mafiánskych rodiniek? Mesačník Zem&Vek je riadne registrovaným periodikom Ministerstvom kultúry a ako taký má plné právo podieľať sa na názorovej pluralite. Navyše v knižniciach, kde si ho majú možnosť čítať alebo zapožičať najmä tí, ktorých príjmy im nedovoľujú kúpiť si v stánku alebo riadne predplatiť. Dokedy sa budeme ako občania Slovenskej republiky prizerať porušovaniu našich základných ľudských práv?
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár