Cenzurujú Kotlebu, propagujú Progresívne Slovensko. Mainstreamové médiá

Foto: HS

Analýza Newton media ukázala, ako sú mainstreamové médiá neobjektívne. Zo štatistík vyplynulo, že čo sa týka opozičných strán na Slovensku, najviac priestoru neúmerne k svojmu zisku preferencií vo voľbách dostáva Sulíkova strana SaS.

Veľký priestor dostáva aj strana strana extrémnych liberálov Progresívne Slovensko, ktorá je mimo parlamentu. Naopak, mainstreamové médiá v pomere k zisku preferencií vo voľbách najmenej píšu o Kotlebovej ĽSNS.

V parlamentných voľbách 2016 získala strana SMER-SD približne 28 % hlasov, SaS 12 %, OĽaNO 11%SNS vyše vyše 8,5 %, ĽSNS 8% , Sme rodina vyše 6,5 % a už neexistujúca strana Sieť 5 %.

Spoločnosť Newton media zisťovala, koľko priestoru dostali politické strany na Slovensku v popredných internetových mainstreamových médiách v období od januára do konca novembra 2018. Konkrétne sa jedná o portály Aktuality, Denník N, HNonline, Pluska, Pravda a denník Sme.  Výsledky sú (ne)prekvapujúce. Analýzu si objednal Denník N.

Na (ne)počudovanie všetky tieto médiá dávajú politickým stranám až podozrivo podobný priestor.

Najväčšia vládna strana SMER-SD dostáva v týchto médiách priestor od 29 do 34 %.

Na druhom mieste sa umiestnila strana SNS, o ktorej vybrané médiá píšu v 15 – 18 % zo všetkých článkov týkajúcich sa politických strán

Tretia skončila Bugárova strana Most-Híd s priestorom v médiách od 13 – 18 %.

Vzhľadom na zisky percent v parlamentných voľbách 2016 sú to vysoké čísla, no treba zobrať na zreteľ, že sa jedná o vládne strany a teda je prirodzené, že médiá o nich píšu najviac. Ďalším faktom je, že o nich mainstream píše väčšinou v negatívnom zmysle.

O tom, či teda mainstream nasilu niektoré strany pretláča do popredia, alebo, naopak, cenzuruje, sa preto môžeme lepšie presvedčiť v porovnaní opozičných strán.

Z nich najviac priestoru dostáva Sulíkova strana SaS a to od 13 až do 18 %.  Vo voľbách pritom získala 12 %.

Druhou najviac pretláčanou opozičnou politickou stranou je OĽaNO Igora Matoviča. V médiách o nej píšu v 11 až 18 % prípadov. V parlamentných voľbách získala 11 %.

Na treťom mieste skončila strana Borisa Kollára, Sme rodina. V mainstreame o nej píšu približne v 4 až 6 % prípadoch, čo je v porovnaní so ziskom percent v parlamentných voľbách, kde strana Sme Rodina získla vyše 6,5 %,  mierne v jej neprospech.

Mainstreamové médiá úplne cenzurujú Kotlebovu stranu ĽSNS. Tá dostáva priestor len v približne 2 – 4 % prípadoch (aj to v negatívnom zmysle), pritom v parlamentných voľbách získala niečo vyše 8 %.

Kotebovu stranu okrem toho cenzurujú aj televízie, vrátane verejnoprávnej RTVS, ktorá do politických relácií, takmer vôbec nepozýva nikoho zo strany ĽSNS.

Ďalším (ne)prekvapením, ktorý vyplýva z analýzy Newton media je fakt, že všetky tieto pozorované médiá dávajú až príliš veľký priestor extrémne liberálnej strane Progresívne Slovensko. Umiestnila sa síce tesne za ĽSNS, no vzhľadom na to, že strana Progresívne Slovensko nie je parlamentnou stranou, je to príliš veľké čislo. Najviac priestoru jej dáva denník N. Vzhľadom na rovnakého “donora” –  ESSET , to ale nie je prekvapivé.

Mainstreamové médiá teda preukázateľne nie sú objektívne a vo svojich článkoch pretláčajú politické strany, ktoré sa zhodujú s ich liberálnou ideológiou a, naopak, cenzurujú strany, ktoré vyznávajú konzervatívne a pronárodné hodnoty.

Alternatívne, resp. nezávislé médiá preto musia túto neobjektivitu vyvažovať, a preto dávajú častejšie priestor stranám a názorom, ktoré mainstream cenzuruje.

Samuel Gdovin

https://www.hlavnespravy.sk/statistiky-ukazali-ze-mainstreamove-media-pretlacaju-popredia-liberalne-strany-progresivne-slovensko-olano-sas-na-druhej-strane-cenzuruju-kotlebovu-lsns/1636082

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply