Česká republika, s. r. o.

Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

Takmer súčasné vymenovanie vlády v Českej republike a v susednom Rakúsku vyvolalo v polovici decembra okamžitý synergický účinok. Prejavil sa na viacerých miestach a dáva krajinám ležiacim v strednej Európe, spriazneným stáročiami spoločných dejín, zdanie nádeje na účinnejšie využitie potenciálu stredoeurópskej oblasti na ochranu svojej svojbytnosti. Najznámejší Slovák v Českej republike dostáva príležitosť pomôcť domácemu Česku a zabrániť, aby ho prevalcovali hordy mimoeurópskych nájazdníkov.

Keď Andrej Babiš ako novopečený predseda vlády dorazil na bruselský samit, panovala tam atmosféra nastávajúcich zmien. Systém povinného prerozdeľovania migrantov a celá prisťahovalecká politika EÚ by mala dostať na jarnom samite EÚ novú podobu. Takú, aká je už dávno nachystaná. Krajiny v schengenskom priestore, ktoré si nevyboxovali výnimky, prídu o zvrchované právo samé rozhodovať, koho si pustia na svoje územie, výmenou za garancie z Bruselu, že divoká migračná povodeň z leta 2015 sa nezopakuje. Prúdenie prisťahovalcov bude plynulé a odborne spravované.

Úlohou Sebastiana Kurza i Andreja Babiša bude držať na uzde rebelov stojacich na čele národoveckých strán: Heinza-Christiana Stracheho, ktorý vedie Rakúsku stranu slobodných (FPÖ), a Tomia Okamuru stojaceho na čele hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD).

Andrej Babiš síce Tomia Okamuru a jeho národne orientované hnutie SPD do koalície nedostal, ale česká menšinová vláda by mohla zobrať okamurovcom vietor z plachiet výpožičkou niektorých bodov týkajúcich sa migrácie z ich straníckeho programu. Obrúsil by im hrany a nebojácne predkladal ich návrhy v Bruseli ako vlastné. Rodák z Bratislavy by tam prípadne hrával rolu česk(o-slovensk)ého Trumpa, ktorý si môže dovoliť pomenovať všeličo nahlas a bez okolkov, pretože je oligarcha a miliardár. Ak by sa mu darilo veľa rečniť a málo konať, zavďačil by sa Bruselu, a ten by našiel tisíc spôsobov, ako ho odmeniť. Babišovské podnikateľské impérium by rozkvitalo a zle by sa neviedlo ani Českej republike, s. r. o., keby ju riadil ako korporáciu. Napokon, ktorý členský štát EÚ už korporáciou nie je?

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár