Českí Guardian Angels sa pochválili, ako v Afganistane konali dobro

Tagged With: , Add Comment

Českí Guardian Angels, vykreslení priam ako anjeli a veľvyslanci dobra. Až 21 českých vojakov sa nedávno vrátilo z misie v Afganistane a novinár Oldřich Danda o tom napísal pre české Právo. Ako o hrdinoch, ktorí chránili a strážili: učiteľov pred žiakmi. Článok o ich návrate do Českej republiky, tak trochu, medzi riadkami, vyznel ako obhajoba amerického zasahovania do záležitostí iných štátov. Pri jeho čítaní sa čitateľovi môžu vynoriť spomienky na informácie od bývalého nemeckého novinára mainstreamového Frankfurter Allgemeine Zeitung. Udo Ulfkotte ich dokonca opísal v knihe Kúpení novinári. Vydal aj svedectvo o tom, ako sa napríklad lobisti NATO snažia dostať do nemeckých médií a šíriť v nich propagandu v prospech čo najväčšieho akceptovania ukotvenia Nemecka v NATO.

Českí vojaci v Afganistane konali dobro – strážili dvadsať lektorov angličtiny. A strážili ich pred 200 afganskými študentami. Denník Právo informoval, že jednotky Guardian Angels boli zavedené po prípadoch útokov zo strany insiderov, teda povstalcov infiltrovaných do afganskej armády. No česká misia strážila učiteľov. „V prípade incidentu by strážni anjeli lektorom chránili ústup do tzv. safe house, teda úkrytu bez okien, kde majú lektori pripravené nepriestrelné helmy a vesty,“ opísal autor článku.  Veliteľ českej jednotky Jiří Horák sa Právu pochválil, že českých vojakov mali miestni veľmi radi. „Síce si ich človek nesmie pustiť príliš k telu, ale myslím, že ocenili, že sme na rozdiel od ostatných koaličných jednotiek viac priateľskí,“ vysvetlil Horák.
Misia českých anjelov sa po piatich rokoch skončila. A po návrate poslednej jednotky Právo publikovalo článok, ktorý jednotku opísal v pozitívnom svetle. Článok však zároveň nepriamo ukázal na obraz toho, čo si o americkej vojenskej prítomnosti myslia samotní obyvatelia Afganistanu. Už samotný fakt, že Guardian Angels museli chrániť učiteľov pred žiakmi, hovorí sám za seba. Článok s titulkom Českí strážni anjeli chránili Američanov pred útokmi afganských záškodníkov tak síce na jednej strane akoby ospravedlňuje americké vojenské zasahovanie do záležitostí iných štátov, ale zároveň medzi riadkami nastavuje zrkadlo americkej rozpínavosti. Veď keď je potrebné chrániť ešte aj učiteľov, tak to nie je najlepšia vizitka pre žiadny štát, ktorý často zasahuje do vnútorných záležitostí iných krajín.
Zdroj: Danda, Oldřich, In.: Právo, 15. 2. 2020, s. 3

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis