Českí príslušníci armád NATO sú čoraz viac nespokojní s politikou aliancie a Západu. Po skončení služby prechádzajú na druhú stranu

· Čas čítania: 6 min.
Foto: HS

Mnoho príslušníkov armád členských štátov NATO vyjadruje nesúhlas s oficiálnou zahraničnou a vojenskou politikou Západu. Takýto trend v Českej republike zmapoval portál Aktuálně.cz. Český web uvádza, že medzi nespokojnými sú mnohí niekdajší či súčasní dôstojníci a vojaci – sú označovaní za tých, ktorí “prebehli na druhú stranu”

Portál Aktuálně píše, že v Českej republike narastá počet bývalých pracovníkov ministerstva obrany či armádnych dôstojníkov, ktorí po odchode z činnej služby a po dlhoročnom kariérnom raste v uniforme dávajú najavo kritické názory na smerovanie Severoatlantickej aliancie.

Ako príklad takého odvážneho postoja sa uvádza bývalý vojenský lekár a veterán z Afganistanu či Kosova podplukovník Marek Obrtel. V roku 2014 označil NATO za zločineckú organizáciu sa ohavným záujmami a vrátil vojenské medaily.

Situácia sa posunula dopredu po tom, čo bol polostrov Krym pripojený k Ruskej federácii. Po ochladení vzťahov medzi Západom a Ruskom pribudli ďalšie mená. Vznikla iniciatíva “Československí vojaci v zálohe proti vojne plánovanej velením NATO”, kde vedľa Obrtela pôsobil napríklad Martin Melioris, ktorý svojho času tvrdil, že “ak ho vláda donúti bojovať pod vlajkou NATO, bude najprv “strieľať v Strakovej akadémii a v parlamente”. Za výrok čelil súdom, od ktorých nakoniec odišiel bez trestu.

“S medzinárodnou politikou USA som sa dlho nemohol stotožniť, a po tom, čo som sa aktívne začal zaujímať o korene, podstatu, priebeh a dôsledky akcií vedených od druhej svetovej vojny organizáciami a štruktúrami USA po celom svete, ju, naopak, zásadne odsudzujem. Pre mňa má jednoznačne podobu bezohľadného, zištného a nenásytného imperializmu, ktorý sa nezastaví pred nikým a ničím. Jeho dôsledkami sú predovšetkým “spálené krajiny” a milióny mŕtvych po celom svete. Príčinou sú mocenské záujmy svetového hegemóna a dnes tiež zúfalá snaha o zabránenie definitívneho krachu amerického impéria (ktorý je však štandardnými prostriedkami neodvratný, čo je pre Európu a ľudstvo tou najväčšou skutočnosťou, avšak tak málo uvádzanou hrozbou)”, zverejnil Obrtel vo svojom stanovisku (viac v článku).

 

Zhoršenie bezpečnostnej situácie po vypuknutí migračnej krízy

Ďalší zamestnanec ministerstva obrany v neverejnej facebookovej skupine tvrdil, že vojská Varšavskej zmluvy v roku 1968 “prišli zabrániť puču a prevzatiu moci nechutnými krysami”, že Česko čelí puču proti zvoleným politikom, že bude potrebné postaviť sa na odpor a že sa blíži vojna, ktorú nebude možné zastaviť bez koncentračných táborov. Tento muž podľa Aktuálně.cz, pracoval v agentúre chrániacej armádne počítače pred kybernetickými hrozbami. Bývalá ministerka obrany Šlechtová ho z citlivej pozície nechala preradiť.

Proti oficiálnej politike EÚ a NATO sa postavil aj bývalý generálmajor Hynek Blaško, ktorému vadí zhoršenie bezpečnostnej situácie po vypuknutí migračnej krízy. “Začalo to až s migračnou vlnou,” uviedol niekdajší generál a súčasný krajský poslanec SPO a kandidát do senátu za SPD. “Počas mojej aktívnej služby mi vadilo mnoho vecí ohľadne toho, ako bola armáda vedená. Ale politické názory som si nechal do dôchodku, armáda má byť prísne apolitická,” doplnil. Tvrdí tiež, že “keď nás začala ohrozovať migračná vlna, ukázala sa naplno neschopnosť úradníkov s tým niečo robiť”.

Kritika armády zapojenej do aliančných operácií pramení u mnohých dôstojníkov z toho, ako sa na otázky bezpečnosti a armády nazeralo za komunizmu, kedy do vojska vstúpili. To sa týka známeho plukovníka tankovej divízie Zdeňka Zbytka aj veliteľa jednej z nástupníckych skupín “Československých vojakov v zálohe” Ivana Kratochvíla, ktorý občasne komentuje pre českú mutáciu ruského webu Sputnik.

Z mainstreamových médií k alternatíve sa rozhodol prejsť aj Martin Koller, ktorý predtým vystupoval napríklad v Českej televízii ako vojenský analytik. Podľa Aktuálně vrajbol aktívnym donášačom komunistickej Vojenskej kontrarozviedky. Teraz píše pre Parlamentní listy, kde píše o medzinárodnej politike.

Ku kritikom NATO patrí aj agentúra Exanpro bývalého plukovníka Vojenského spravodajstva Jiřího Wagnera. Agentúra ponúka rad analyticky pôsobiacich textov. “Snažíme sa písať poctivo,” povedal Wagner serveru HlídacíPes. Výstupy však sú z veľkej časti ostro kritické voči Západu a využívajú ich alternatívne weby ako Parlamentné listy, Severočeská pravda či Slobodný vysielač. Wagner však odmieta, že by bol proruský. Zároveň pripúšťa, že je proti členstvu Česka v EÚ a NATO. Podľa Wagnera, ktorý je jedinou mediálne viditeľnou tvárou projektu, nie je Exanpro jeho obživou a stojí za ním zhruba 30 spravodajcov vrátane zahraničných. Ich mená však nie sú známe.

 

…každý má právo na názor

Český minister obrany Lubomír Metnar sa fenoménom alternatívnych postojov príliš nezaoberá. “Neradostné to celkom iste je, každý z tých ľudí má ale právo na názor,” usudzuje. Pripúšťa ale, že výroky jednotlivých ľudí neštudoval natoľko, aby ich komentoval.

Jeden z jeho predchodcov Martin Stropnický upozorňuje, že hlasno kritických exdôstojníkov treba vnímať triezvo. “Beriem to ako relatívne malú názorovú skupinu frustrovaných, ktorú opticky zväčšuje práve internet,” uviedol bývalý minister, ktorý patrí presne k opačnému názorovému krídlu.

 

Vojaci s odlišným názorom v Ozbrojených silách SR

Vojaci s odlišným názorom sú alebo boli aj v Ozbrojených silách SR. V roku 2015 Hlavné správy informovali o vojakovi Robertovi Bačinskom, ktorý slúžil v Kosove a ktorý vrátil vyznamenania, pretože NATO, pod ktorého velením slúžil a tieto vyznamenania získal, považuje za zločineckú organizáciu. Robert Bačinský poslal list elektronicky riaditeľovi tlačového odboru MO SR Cambalikovi s tým, že ho dodatočne pošle aj v listovej forme. Bačinského inšpiroval práve spomínaný Čech Obrtel (viac v článku).

Viacerí bývalí vojaci, ktorí sa nestotožňujú so súčasným smerovaním slovenskej armády a s politikou NATO sú zoskupení v Asociácii slovenských vojakov. Predseda asociácie Jozef Žarnovičan v roku 2016 vyhlásil, že sa ospravedlňuje za slovenský národ, za “podlý čin aktuálneho ministra obrany SR, Petera Gajdoša za ocenenie “krvavej lady“ Madeline Albrightovovej, ktoré jej bolo udelené za „aktívnu podporu procesu demokratizácie a budovania slobody a stability v strednej Európe“. Táto osoba nielen lobisticky podporovala agresiu a teroristický akt na Juhosláviu, ale následne aj privatizovala majetok odobratý napadnutým slovanským národom,.“ napísal otvorene Žarnovičan, no krátko na to bol vyzvaný ministrom Gajdošom, aby sa za svoje slová ospravedlnil (viac v článku).

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) nedávno uviedol, že Slovensko prijme všetky legislatívne a účinné personálne opatrenia vedúce k zamedzeniu aktivít zoskupenia Slovenskí branci a jemu podobných skupín. Minister dodal, že profesionálni vojaci prepojení na toto hnutie budú prepustení.

https://www.hlavnespravy.sk/ceski-prislusnici-armad-nato-su-coraz-viac-nespokojni-s-politikou-aliancie-zapadu-po-skonceni-sluzby-prechadzaju-na-druhu-stranu/1504860

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár