Česko obnovuje hraničné kontroly so Slovenskom

Kvôli nelegálnej migrácii rozhodla česká vláda o dočasnom obnovení kontrol na hranici so Slovenskom. Opatrenie bude platiť od polnoci zo stredy na štvrtok po nevyhnutne potrebný čas.
Bezpečnostná situácia Českej republiky je podľa premiéra Petra Fialu stabilná. Cudzinci prichádzajúci najmä zo Sýrie využívajú Česko ako tranzitnú krajinu, chcú cez ne pokračovať do ďalších štátov EÚ. “Ale musíme urobiť toto preventívne opatrenie, aby sme si dokázali s tou situáciou dlhodobo poradiť a aby sme odradili nelegálnych migrantov od využívania tejto trasy,” doplnil premiér.
V prvej fáze obnovia kontroly na desať dní, čas chcú využiť na rokovanie, potom vláda situáciu vyhodnotí.
Český policajný prezident Martin Vondrášek priblížil, že znovuzavedenie kontrol bude nielen na hraničných priechodoch, ale aj na zelenej hranici. „Cieľom znovuzavedenia kontrol na štátnych hraniciach nie je ich hermetické uzavretie. Nikto neuzavrie hermeticky 251 kilometrov štátnej hranice. Cieľom je vyslať signál prevádzačom, aby nevyužívali túto migračnú trasu,“ upozornil.
V jednej dvanásťhodinovej smene podľa neho bude na ochranu hraníc nasadených päťsto policajtov a šesťdesiat colníkov. Podľa Vondráška to bude znamenať, že sa denne zníži počet policajtov pôsobiacich vo všetkých krajoch o tisíc, môže preto byť obmedzená ich preventívna činnosť.
Ministri niekoľkokrát rokovali a český predstaviteľ žiadal, aby slovenská strana plnila to, čo vyplýva z medzinárodných zmlúv, teda readmisnú dohodu s Českom. To znamená, že v prípade, že sa zistí, že daná osoba prichádza zo Slovenska, aby sa tam následne vracala. “Tu sme nedosiahli diplomatickými krokmi také úspechy, ako sme čakali,” povedal český minister vnútra Vít Rakúšan.
O obnovení kontrol boli informovaní aj ministri vnútra Nemecka, Rakúska a Poľska, aj eurokomisárka zodpovedná za vnútornú bezpečnosť Ylva Johanssonová a dotknuté kraje.
Zavedenie kontrol Rakúšan vysvetlil tým, že Česko sa ako členská krajina EÚ musí riadiť schengenským hraničným kódexom. „Ten presne definuje, za akých podmienok a kedy členský štát môže uzavrieť vnútorné hranice v rámci schengenského priestoru,“ vysvetlil.
Podľa českého vicepremiéra Rakúšana v posledných týždňoch vyčerpali všetky možnosti štandardných opatrení. “Dali sme k dispozícii všetky ubytovacie zariadenia Správy utečeneckých zariadení, zriadili sme dve registračné centrá,” poznamenal. Imigrantov polícia stotožňovala, odoberali im biometrické údaje, dostávali výjazdový príkaz na opustenie územia Českej republiky.
“Vnútorné hranice bude možné prekračovať iba na miestach na to určených, ale bez akéhokoľvek časového obmedzenia,” uviedol Rakúšan.
Od začiatku tohto roka česká polícia zadržala 11-tisíc nelegálnych migrantov na území Českej republiky. Len od začiatku júna do začiatku minulého týždňa zaistila polícia v Česku takmer 9500 migrantov, za celý minulý rok ich bolo 1330.
Drvivá väčšina migrantov má sýrsky pôvod, ale neprichádza priamo zo Sýrie, ale z Turecka. Ide o celoeurópsky problém, do Rakúska napríklad prichádzajú tisíce ľudí denne, pričom Rakúsko je cieľovou krajinou, nielen tranzitnou – na rozdiel od Slovenska a v mnohých prípadoch aj Česka.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply