Český Majdan dnes pokračoval masovou demonštráciou na Letnej

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

V Prahe na Letnej sa dnes uskutočnila masová demonštrácia proti vláde Andreja Babiša, niektoré odhady uvádzajú až 350 000 účastníkov. Český Majdan tak pokračuje. Namiesto hnutia Za slušné Slovensko tu však máme iniciatívu Milion chvilek pro demokracii. Podobne ako u nás, aj tu vystúpili niektorí umelci – spevák Tomáš Klus zaspieval v žltej veste, akú používajú demonštranti vo Francúzsku. Herec Zdeněk Svěrák označil zhromaždenie za „tábor ľudu“.

“Máme 30 rokov slobody a demokracie, ľudia majú právo vyjadriť svoj názor. S pani ministerkou (spravodlivosti Mariou) Benešovou sme urobili všetko, aby sme vyvrátili tie domnienky, splnili sme aj požiadavky týkajúce sa zákona o štátnom zastupiteľstve. Takže tomu veľmi nerozumiem, prečo sa to deje. Mrzí ma to, ľudia protestujú proti niečomu, čo sa nestalo a ani nestane. Väčšina tvrdení nie je ani pravdivá,” vyjadril sa k protesom Babiš.

Podnetom pre demonštrácie bola demisia ministra spravodlivosti Jana Kněžínka (za ANO) a výber jeho nástupkyne Benešovej (tiež za ANO). Kněžínek oznámil svoj úmysel odstúpiť deň po tom, čo štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) informovalo o návrhu na podanie žaloby v kauze rekreačnej farmy Čapí hnízdo, v ktorej ide o údajné zneužitie európskych dotácií. Medzi obvinenými je aj Babiš. Ten označuje celý prípad za politickú kauzu. Požiadavky demonštrantov sa postupne zamerali na celú vládu a na demisiu premiéra.

V utorok 18. júna sa opozičné strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN dohodli, že vyvolajú hlasovanie o nedôvere vláde. Ako uviedol predseda KDU-ČSL Marek Výborný, vláda na čele s Babišom dlhodobo poškodzuje meno Českej republiky.

Zdroje: TASR, Novinky.cz, Sputnik

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár