Český vojenský expert: Európska civilizácia čelí reálnej invázii

· Čas čítania: 2 min.

Počas uplynulého víkendu turecká strana uvoľnila davom migrantov zo svojich utečeneckých táborov cestu smerom do Európy. Výsledkom je ich obrovský nápor na turecko-grécku hranicu, ktorá je zároveň hranicou Európskej únie.

V roku 2016 Európska únia uzavrela s Ankarou dohodu, podľa ktorej Turecko dostane finančnú pomoc na zvládanie migračnej krízy. Ankara sa zo svojej strany zaviazala prijať späť všetkých nelegálnych migrantov, zatiaľ čo EÚ prijme sýrskych legálnych migrantov podľa princípu jeden za jedného. Okrem toho dostalo Turecko prísľub bezvízového styku a obnovenie rokovaní o vstupe do EÚ. K zrušeniu vízovej povinnosti však zatiaľ nedošlo a prístupové rokovania nepokročili. Erdogan nedávno obvinil EÚ z porušenia uzatvorenej dohody. „Dlho sme hovorili, že nie sme povinní prijímať taký počet utečencov. Sľúbili ste nám pomoc, ale nerobíte nič, a tak sme otvorili naše hranice,“ vyhlásil Erdogan v Istanbule.

Situáciu na svojom facebooku hodnotil český vojenský analytik Jaroslav Štefec. Poukázal na to, že podľa fotografií aj videí ide predovšetkým o „dobre oblečených, dobre vybavených a dobre živených mladých mužov“. Vo svojom príspevku spochybnil, že ide o utečencov zo Sýrie. „Som silne naklonený tomu veriť. Turci skutočne už mesiace lifrujú ‘všetkými možnými cestami zo sýrskeho územia, postupne oslobodzovaného sýrskou štátnou armádou, islamskú zberbu, ktorá bojovala v radoch Islamského štátu a teraz uteká zo strachu z odvety za to, čo na území Sýrie páchala. Týchto ,bojovníkov za slávu islamu‘, pochádzajúcich zo všetkých kútov sveta, Turci sústreďovali v táboroch, kde čakali na to, až budú doslova a do písmena „vypustení“ do Európy,“ napísal.

Podľa Štefeca sa Európa zdá ľahkou korisťou, pretože je teraz oslabená hrozbou z nákazy koronavírusom a prakticky nemá funkčnú armádu, rovnako ako je podľa jeho slov „vedená politickými nulami bez schopnosti akokoľvek rozhodnúť“.

„Ale čas sa kráti naozaj veľmi rýchlo. Orchester síce ešte hrá, ale diery v boku našej spoločnej lode, nazývanej ,európska civilizácia‘, už začínajú byť nezvládnuteľné. Pumpy, ako sa zdá, prakticky nefungujú a záchranných člnov je sakra málo,“ uviedol a dodal, že verí, že hraničné krajiny EÚ nájdu silu čeliť tvrdo a rázne tejto invázii, „ktorá je na rozdiel od fiktívnej ruskej hrozby reálna a už prebiehajúca.“

„My, Európania, na rozdiel od úbohých ,utečencov pred hrôzami Asadovho režimu‘, nemáme kam utiecť,“ dodal.

Zdroje: SITA, FB Jaroslava Štefeca

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár