Cesta do hlbín človeka. Z filmového sci-fi do nanotechnologickej praxe

· Čas čítania: 7 min.
Zdroj: Flickr

Česká verejnoprávna televízia znechucuje značný segment diváckej obce nevyváženosťou svojho spravodajstva a publicistiky na ČT1 a ČT24, dvoch zo šiestich programoch svojho vysielania. Náročnejších divákov sa snaží uspokojovať druhý programový okruh ČT2. Hoci tiež skĺzava do poplatnosti kultúrnemu ultraliberalizmu, ktorým Západ indoktrinuje Strednú Európu, nezriedka príjemne prekvapí. Stalo sa tak i v piatok (19. júna), keď krátko pred polnocou ponúkol divákom lahôdku. Americký film Fantastická cesta (Fantastic Voyage) takou bezpochyby je.

Prediktívne programovanie …

Potenciálny divák sa po kliknutí na úvodnú webovú stránku https://www.imdb.com/title/tt0060397/ tohto režisérskeho počinu Richarda Fleischera z roku 1966 dozvedá čosi, čo mu pripadá povedomé. Bol na to dlhodobo pripravovaný, aby sa nestaval „technickému pokroku“ na odpor, keď tá-ktorá jeho fáza vstupuje do života. Vraví sa tomu prediktívne programovanie.

Fantastická cesta v titulku sa týkala z pohľadu divákov v druhej polovici 60. rokov putovania do neobvyklej oblasti pozorovania a to nezvyčajným spôsobom. Ako sa na správny vedecko-fantastický žáner patrí, išlo o krajne riskantný experiment v záujme záchrany života vzácneho vedca, ktorý mal upchatú cievu v mozgu. Záchranná posádka postavila všetko na jednu kartu, keď prekonala obavy, nasadla do ponorky a nechala sa v nej miniaturizovať do veľkosti molekuly. Len tak mohlo plavidlo vniknúť injekčnou ihlou do krvného obehu pacienta, ktorý ležal na operačnom stole.

Záber z filmu: operačná sála
https://www.flickr.com/photos/x-ray_delta_one/43601605920/sizes/l/

Úlohou posádky bolo preniknúť do mozgu ku krvnej zrazenina pacienta a pokúsiť sa ju rozdrobiť chirurgicky presnými zásahmi laserových lúčov. Dnes by sme povedali laserochirurgicky. Mikroponorka, pomenovaná Proteus po morskom božstve z gréckej mytológie, však mohla ostať v zminiaturizovanom stave iba 60 minút. Potom mal nastať reverzný proces pomerne rýchleho zväčšovania do pôvodných rozmerov.

Filmová ponorka Proteus pred naštartovaním zmenšovania
https://www.flickr.com/photos/[email protected]/2799133964/sizes/o/

Ako si možno domyslieť, film má šťastný koniec. Posádka v mikroponorke musí prekonať počas plavby vo vnútri obehovej sústavy pacienta mnoho prekážok i nástrahu v podobe zrady jedného zo svojich členov. Dej bol totiž zasadený do obdobia studenej vojny a súperenie dobrého Západu so zlým Ostblokom prebiehalo aj po zminiaturizovaní ponorky, keď sa zradný člen posádky pokúšal zabrániť záchrane pacienta.

 

Proteus s posádkou
https://www.flickr.com/photos/x-ray_delta_one/4012684063/sizes/l/

Odpadlíka potrestal osud tým spôsobom, že na mikroponorku, v ktorej ostával sám, kým ostatní členovia plávali mimo nej, aby rozbíjali krvnú zrazeninu, zaútočili biele krvinky. Plavidlo považovali za choroboplodného votrelca a pohltili ho. Posádka potom musela doplávať do cievy oka, odkiaľ sa dostala do slznej žľazy a odtiaľ na poslednú chvíľu v kvapke slzy von z organizmu. Lekári, ktorí monitorovali dianie vo vnútri organizmu pacienta, ju nabrali na záchytné sklíčko a opatrne ho položili na špeciálnu podlahu, kde potom prebehol zväčšovací proces.

V auguste 1966, keď sa film dostal do amerických kín, to bol napínavý sci-fi trhák. Aj v západnej Európe, kam sa dostal v decembri 1966, fascinoval laickú verejnosť i náročných divákov. Rakúska televízia ho odvysielala o niekoľko mesiacov neskôr v roku 1967 – a tým pádom zdostupnila i divákom v Československu – v čierno-bielej verzii pod titulom Die phantastische Reise. Táto pútavá vizualizácia predstavy o tom, kam až jedného dňa povedie miniaturizácia v medicíne, sa natrvalo uhniezdila v pamäti tisícom Čechoslovákov. Bola to nová tematika, o ktorej vášnivo debatovali študenti medicíny a technických disciplín, ale i fanúškovia žánru sci-fi.

… filmom i knižne

Natáčanie filmu bolo natoľko náročné, že sa natiahlo na dva roky. Scenárista Harry Kleiner vychádzal z príbehu, ktorý napísali Otto Klement a Jerome Bixby. Až počas nakrúcania dostal ponuku pretaviť film do knižnej podoby, aby mohlo byť prediktívne programovanie obyvateľstva účinnejšie, „dvorný autor“ svetových mocenských elít Isaac Asimov. Pustil sa do tvorivej práce a jeho román pod rovnakým titulom Fantastic Voyage vyšiel knižne (ISBN 978-0553275728) pol roka pred uvedením filmu do distribúcie. Stretávame sa tu zo zriedkavým javom novelizácie, t.j. zliterárnenia filmovej predlohy, čo je opak obvyklejšej praxe sfilmovania románu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Fantastic_voyage

Prešli dva roky a v lete 1968, keď sa dalo z Československa cestovať bez ťažkostí na Západ, bežal tento film vo viedenských kinách. Diváci ostávali očarení farbami a zvukom. Bežal v angličtine s nemeckými titulkami a so stereo efektami. Na tú dobu to bola technická maškrta a ako taká by sa mala hodnotiť aj očami súčasných – o dve-tri generácie mladších divákov.

Okúzlenie očakávanými výdobytkami vedy a techniky a ich využívaním v chirurgii nadväzovalo v tých mesiacoch na prvú transplantáciu ľudského srdca. Podarila sa v decembri 1967 skupine chirurgov v juhoafrickom Kapskom Meste pod vedením profesora Christiana Barnarda. Pacient Louis Washkansky síce umrel už po 18 dňoch, ale i jemu sa ušlo vďaka televíznym reportážam svetovej slávy

Keď po vojenskej invázii v auguste 1968 utekali českí a slovenskí lekári a vedci na Západ do emigrácie, využila vláda v Pretórii zaslúžený obdiv, aký si vydobyla vyspelosť juhoafrickej medicíny. Životná úroveň a kvalita života strednej bielej triedy v Juhoafrickej republike bola najvyššia na svete. Náborové kancelárie juhoafrických prisťahovaleckých úradov vo Viedni a v iných západoeurópskych metropolách nemali núdzu o záujemcov z radov Čechov a Slovákov.

… aby nevznikal odpor

Bežia roky a desaťročia, počas ktorých pri rôznych prelomových udalostiach vidíme, čo sa posúva dopredu rýchlejšie, čo pomalšie a čo sa nehýbe. V ríši sci-fi naďalej ostáva zmenšovanie ľudských bytostí, no nie nástrojov schopných dopravovať náklady do organizmu človeka. Miniaturizácia dávno prekonala vzdialenosti merané v mikrometroch. Nanotechnológie (nanometer je tisícina mikrometra) otvárajú medicíne úžasné príležitosti.

… keď to príde

Už pred troma rokmi obleteli svet správy, že vedci na univerzite v San Diegu zostrojili miniatúrne zariadenie, ktoré poháňajú nanomotory. „Sci-fi se stává skutečností. Vědci vynalezli nanoponorky, které dopraví potřebný lék přímo na nemocné místo„, burácali novinové titulky, ako tento z portálu Hospodářskych novin. Najbližšie týždne a mesiace ukážu, či takéto nanotechnologické výdobytky využijú farmaceutické kartely a či im svetové i národnoštátne zdravotnícke orgány umožnia nasadzovať ich pri vakcinácii obyvateľstva.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-65850660-sci-fi-se-stava-skutecnosti-vedci-vynalezli-nanoponorky-ktere-dopravi-potrebny-lek-primo-na-nemocne-misto

Najbližšie týždne a mesiace ukážu, či takéto nanotechnologické výdobytky využijú farmaceutické kartely a či im svetové i národnoštátne zdravotnícke orgány umožnia nasadzovať ich pri vakcinácii obyvateľstva.

My sa téme vakcinácie podrobne venujeme v júlovom čísle Zem&Vek.

Zdroje:

1. imbd.com, heslo: Fantastic Voyage

2. Penguin Random House, heslo: Isaac Asimov: Fantastic Voyage

3. WIkipedia.org, heslo: Isaac Asimov

4. Wikipedia.org, heslo: Louis Washkansky

5. WIkipédia, heslo: Medzinárodnú sústavu jednotiek

7. Sci-fi se stává skutečností. Vědci vynalezli nanoponorky, které dopraví potřebný lék přímo na nemocné místo, Hospodářské noviny, 19. 8. 2017

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek[email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár