Chce nás Truban hacknúť, zdrogovať a pomaly uvariť?

· Čas čítania: 9 min.

Nuž, vyzerá to tak, že áno. Už si to vyskúšal na sebe, podľa vlastných slov má mozog úplne vyhackovaný, zmutovaný, a to, čo bol predtým, tam vôbec nemá. Predtým tam mal, ako jeho vzor zo Silicon Valley, aj LSD, čo tam má teraz, je otázne. Satanizmus však zjavne neopustil. Prednášku o princípoch fetovania mal aj v Senci, kde spomenul tiež kokaín. A čo robí NAKA, nevidí zlo, nepočuje zlo?

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Truban propagoval svoju prednášku Zvíťazte nad sebou, ako hacknúť samého seba z konferencie o marketingu a médiách Mexpo 2012 na svojej komunitnej stránke o 4 roky neskôr (ku knihe Support vytvoril komunitu a online platformu, zároveň je tam diskusné fórum) a odkaz na ňu nestiahol ani po zverejnení videa z nitrianskej univerzity. K tomu je pripojený ešte odkaz na rozhovor, z ktorého hneď citoval, ako sa dá princíp užívania drog využiť na dosiahnutie úspechu. „Drogy sa vždy lepšie berú s kamošmi, ktorí ťa na to namotajú. Preto je dobré, keď chceš byť úspešný, mať kamošov, čo ťa budú namotávať a podporovať pri robení úspešných návykov. Alebo sa staneš závislý, keď to berieš pravidelne. Podobne to musíš robiť, keď chceš úspech a niečo dosiahnuť. Tých paralel je veľa,“ dodal (hrúbku som opravil).

Mal som ale jednu takú prednášku, kde som sa snažil ukázať ako sa princíp používania drog dá využiť na dosiahnutie úspechu. Dostal som sa k nim na vysokej škole. Myslím si, že mám k nim asi taký vzťah ako Steve Jobs. Aspoň niečo máme spoločné, a tak ma aj ovplyvnili,“ pochválil sa okrem toho Truban v uvedenom rozhovore na heroes.sk. Odhliadnuc od toho, že taká prednáška zjavne nebola jedna, ale minimálne dve, pravdepodobne aj viac, a teda Truban zavádza, podobne ako keď vyhlásil, že slovo bad trip, spájané s psychedelikami, ktoré opakoval viackrát na prednáške nitrianskym študentom, súvisí s jeho niekdajším užívaním marihuany. Ak by ste chceli vedieť, čo myslel tým vzťahom Jobsa k drogám, tak toto: Daniel Kottke, jeden z prvých zamestnancov Apple a Jobsov priateľ ešte z čias štúdia na Reed College (ktoré Jobs nedokončil), si s ním začal rozumieť, pretože mal tiež záujem o východné náboženstvá, meditáciu či užívanie LSD. Myslím, že keď sme poprvýkrát vyskúšali LSD, kempovali sme na pláži. Nepamätám si, či sme vôbec robili oheň, vôbec si nepamätám na to čo sa dialo po tom, ako sa zotmelo,“ spomenul chvíľu, kedy po prvýkrát vyskúšal LSD spolu s Jobsom. Ten neskôr vyhlásil, že konzumácia LSD bola jednou z najdôležitejších vecí v jeho živote.

Mimochodom, s Apple má Truban ešte niečo spoločné. Ich prvý počítač Apple I mal uvádzaciu cenu presne 666 dolárov a 66 centov. Jeho konštruktérom nebol Jobs, ale jeho spoločník Steve Wozniak, ktorý údajne význam tohto čísla nepoznal, hoci o niekoľko rokov vstúpil do slobodomurárskej lóže, kde je dodnes. No a Truban má zase na Youtube používateľské meno bhole666, odkazujúce na jeho niekdajšiu stránku pre hackerov blackhole.sk a taktiež na biblické číslo Šelmy. Rohaté tetovanie „meditujúceho mimozemšťana“, ktoré mu navrhla výtvarníčka Katarína Slaninková, má vraj preto, aby „nikdy nezabudol, aká dôležitá je rovnováha a aká je tenká hranica medzi dobrom a zlom“.

Prednáška o princípoch fetovania na konferencii o marketingu

Prednáška z 5. októbra 2012 v hoteli Senec bola na stránke Mexpo 2012 popísaná ako „príbeh a návod ako hacknúť samého seba, využiť svoje negatívne stránky a zvíťaziť nad svojou lenivosťou tak, aby vám to prišlo prirodzené a ešte vás to bavilo“, dokonca aby to vydržalo čo najdlhšie, „najlepšie celý život“. Za jednodennú účasť na tejto udalosti, uvádzanej ako dve konferencie v jednom (média a marketing) v deň, kedy Truban prednášal o drogách, pýtali 189 eur, študenti s ISIC kartou platili len 69 eur. Rok predtým sa jej zúčastnilo viac ako 500 návštevníkov. Partnermi konferencie boli najmä firmy Epson, Eset, Lenovo, ZyXEL, ale aj Nescafé, Extra publishing, mc2, Pravda, Sita, Rádio Slovensko. Čiže zodpovednosť za prípadné ohrozenie mravnej výchovy a nabádanie ku konzumácii zakázaných látok je aj na ich pleciach. Osobne sa ani nečudujem, že do toho Eset išiel, firma je totiž pomenovaná podľa staroegyptskej bohyne, nazývanej aj Isis. Išlo o jeden z najvýznamnejších kultov antického sveta, bohyňa mala kňazov i kňažky a chrámy dokonca až na Britských ostrovoch. Pri podobných, tzv. eleuzínskych mystériách sa dokázane ritualne používali drogy, je pravdepodobné, že to tak bolo aj v kulte Eset. Je dodnes inšpiráciou pre slobodomurárov, prepojenie oboch kultov spomína napr. aj Graham Hancock.

V úvode prednášky Truban zmienil, že v Esete pracuje jeho menovec, ktorý bol zrejme aj účastníkom konferencie. Nato sa Truban podujal prítomným vysvetliť, ako je možné na princípe prvého kontaktu s malou dávkou drogy získať odvahu na zdolanie prekážok a asocioval to s budovaním úspechu. EXPLOIT your brain, objavilo sa na premietacej ploche, teda využi svoj mozog (termín exploit sa používa pre sekvenciu príkazov využívajúcu zraniteľnosti systému). Prítomným priblížil, že hackovanie je zneužitie chyby v systéme, pričom sa používa tzv. rootkit. Ten zmení správanie systému tak, že rootkit nevidí. Analogicky s tým je náš mozog a myslenie podľa Trubana prekážkou úspechu, preto mozog treba „ohackovať a ohlúpnuť“ (kto má silnú vôľu, nemusí ohlupovať mozog, je to približne 5 % ľudí).

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Tak ako sú všadeprítomné Paretovo pravidlo a Gaussova krivka, Truban hľadal „či neexistuje taký spôsob hackovania, ktorý náš mozog ohlupuje a zároveň je účinný“ a či sa z neho nedá poučiť. „A vďaka mojej dlhodobej práci a skúsenostiam som na to prišiel. Existuje,“ preklikol na nový nápis DRUGS patterns, ktorý nechal svietiť na pozadí takmer 2 minúty. „Áno, sú to drogy, che. Je to napríklad chlast, takýto,“ zdvihol nad hlavu fľašku zo stolíka, „je to napríklad marihuana,“ siahol do vrecka a ukázal niečo vo vzduchu, „je to kokaín, LSD… to tu nemám pre istotu. Môžu to byť cigarety, čokoláda, sladké, môže to byť čokoľvek,“ nadhodil. „Drogy sú úplne super,“ zahlásil a vrhol pohľad pred seba, „softvéry, ktoré nám hackujú, ohlupujú náš mozog a vďaka nim sa stávame úspešní v určitom odbore,“ vysvetlil Truban.

Prečo tento princíp ako drogy fungujú nevyužiť na to, iba tie drogy nahradiť za to, čo chceme my dosiahnuť, za ten náš úspech,“ povedal. Za ranné vstávanie, väčšiu produktivitu, hocičo čo sme vždy chceli dosiahnuť. „Dlho som to skúmal, testoval počas svojej vysokoškolskej kariéry ako fungujú tieto látky a teraz by som vám chcel priniesť výsledky tejto vedeckej práce,“ šplechol za smiechu publika. „Prišiel som na tri princípy, ktoré keď budete aplikovať a vymeníte drogu za tú správnu, ktorú si vyberiete, tak dosiahnete ten svoj vytúžený úspech,“ prezradil a pokračoval, že prvá dávka je úplne najdôležitejšia. „Prvý, základný princíp je dať si tú prvú dávku,“ objasnil s tým, že to nie je len o množstve, ale aj o spôsobe aplikácie (narážal na predávkovanie sa prvou dávkou – na strednej škole sa „dogrcal“ zo 7 cigariet a zbúral pritom futbalovú bránku).

Druhý princíp je opakovanie. Na to aby sa niekto stal alkoholikom, musí piť niekoľko rokov pravidelne každý deň. „Idem oklamať mozog, aby sa nesplašil,“ uviedol majiteľ youtubového pseudonymu bhole5666 a upresnil, že ho chce uvariť ako žabu, aby si nič nevšimol. „Treba postupne zvyšovať dávky,“ priznal. Sebavedomie, sebadôvera sa totiž buduje tak, že prekonáte prekážky, o ktorých ste si mysleli, že to neviete. Takto si budujú sebavedomie aj tréneri v posilňovni, ktorí sami denne trénujú a pomaly sa posúvajú k nadpriemerným výkonom.

Je to strašne super, toto prirovnanie s drogami, ale samozrejme, že chlast alebo hocijaká iná droga je príjemná a oveľa lepšie sa spracováva ako ranné vstávanie, ako zdravá strava, šport, preto sa to s týmto nedá moc porovnávať,“ spomenul nástrahy fetovania z vlastnej skúsenosti.

Droga je preto drogou, lebo máme spätnú väzbu, že je to fajn stav. Posledný, tretí princíp je dopamín (projektor premieta slovo DOPAMINE). „Chce niekto vyskúšať,“ zadrel Truban a strčil potetovanú ruku do ľavého vrecka, z ktorého predtým niečo ukázal (jasný odkaz na marihuanu), „že či je potom šťastný, keď si dá niečo? Mám tu nejakú fľašu ešte,“ zaonačil napokon. Treba si podľa jeho slov vybudovať Pavlovov reflex (napr. dopriať si masáž alebo teplý kúpeľ po ťažkom tréningu). Najlepšie je nebyť v tom sám, lebo keď sa nám nechce, kamarát, s ktorým trénujeme nás prehovorí, aby sme zabrali. „A potom sa spolu môžete aj odmeniť dopamínovým efektom niekde vo vani,“ podstrčil prevažne mužskému smejúcemu sa publiku homoerotické predstavy. Odporúčal tiež pridať pestrosť, napr. pri behu nebehať stále po rovnakej trase. „Vždy si predstavte ako by to spravil nejaký alkoholik… Ako by som to spravil, keby to bol chlast, alebo keby to bol nejaký iný,“ opäť sa na chvíľku odmlčal a s úškrnom doplnil slovo fet. „Ja mám môj mozog úplne vyhackovaný, úplne zmenený, zmutovaný, to, čo som bol predtým vôbec tam nemám,“ pripustil ašpirant na pozíciu slovenského premiéra.

Nasledoval nápis CONCLUSION everything is junk (ZHRNUTIE všetko je odpad) a čoskoro nato WARNING it could be harmful (VAROVANIE môže vám to ublížiť). „Keď sme sa tu bavili o drogách, aby ma tu potom nezavreli, to neni naozajstná, čo mám vo vačku,“ upresnil bhole666. „Všetky drogy, aj tá nová, čo si vyberiete, všetky drogy sú, resp. vedia byť nebezpečné… každá vec má svoje za a proti,“ mudroval ďalej Truban. „Drogy vedia byť naozaj aj super, vo veľa prípadoch viete s nimi zažiť super vec, minimálne sú dobré na to, že sa dajú použiť ako príklad na nejakú cestu k úspechu, ale vedia byť aj zlé a nebezpečné a podobne aj tento typ drogy,“ zabilancoval. Upriamením pozornosti na úspech v istej oblasti síce zanedbáme niečo iné, no „veľké úspechy si vyžadujú veľké obete“. Jednou takou asi bolo aj Trubanovo manželstvo, ktoré sa po dvoch rokoch rozpadlo. A rozpadnúť by sa mu mal aj sen o premiérskom kresle, ak je teda Slovensko ešte príčetné.

Ma niekto sofistikované otázky o drogách? … Nemám drogy, všetko som už vyskúšal. Ale nie, no… Ďakujem vám za pozornosť a užívajte si drogy,“ rozlúčil sa s divákmi tejto neuveriteľnej propagačnej šou úspešný mladý muž. Keď ho vidím na fotografii spolu s vždy proúnijnými kolegami v obtiahnutom belasom tričku s nápisom „Skutočne európske Slovensko“, začína mi byť jasnejšie, čo tým môžu myslieť. V roku 2005 nemecká televízna stanica Sat-1 našla v 41 zo 46 testovaných toaliet Európskeho parlamentu stopy kokaínu. Podľa predstaviteľov europarlamentu sú však tieto výsledky nepravdepodobné, keďže toalety sa umývajú denne. Je to v skutočnosti o to horšie, zrejme sa tam až tak šnupe! Veď kokaín sa neberie raz za rok, hlavne ak je konzument závislý. V roku 2000 tá istá stanica spravila podobný test v berlínskom Bundestagu a výsledky boli tiež podobné. Odvtedy sa zrejme veľa nezmenilo, v roku 2013 viceprezidentovi EP Alexandrovi Alvarovi našli v krvi kokaín po nehode, v ktorej zabil 21-ročného pasažiera. Ako upozornil jeden diskutér, okolo celej PS bandy sa vznášajú obláčiky fetu – Čaputová si so sebou do Prahy zobrala Dorotu Nvotovú. O toto „progresívne“ zoskupenie by sa skôr mali zaujímať orgány činné v trestnom konaní ako voliči. Dôjde na budíček so samopalmi, alebo majú v NAKA zasa hnedé trenky?

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár