Chlapče, staň sa politikom!

Zdroj:Flickr

 

Dva týždne po tom, čo koncom minulého mesiaca priplávala do New Yorku plachetnica s klimatickou aktivistkou Gretou v doprovode sedemnástich plachetníc, ktoré vyslala na privítanie centrála OSN, poctila Ameriku návštevou iná celebrita. Tiež detského výzoru, i keď o niečo staršia než šestnásť a pol-ročná švédska ikona klíma-alarmizmu. 22-ročný Joshua Wong priletel do New Yorku cez Nemecko z ďalekého Hongkongu, kde začínal s aktivizmom za vysoké ciele koncom mája 2011. Bol vtedy v útlom veku – podobne ako krehká Greta v auguste 2018 – pätnásť a pol roka.

Článok pokračuje pod reklamou.


 


Vítaciu flotilu 17 eskortných plachetníc si OSN zobrazuje na webovej stránke

https://www.un.org/sustainabledevelopment/blog/2019/08/greta-thunberg-arrives-nyc/

 

 

Z aktivistu politik …

 

Rodený Hongkončan s biblickým krstným menom Joshua prejavil už v chlapčenskom veku takú výraznú činorodosť v radoch opozície, že si čoskoro získal povesť nebojácneho buriča proti režimu. Nemá síce diagnostikovaný Aspegerov syndróm ako Greta, ale trpí dyslexiou. To znamená, že menej číta a viac koná. I vďaka tejto svojej dispozícii a veľkej ctižiadosti upútal pozornosť zámorských sponzorov hongkonského majdanu. Ten nadobudol dnes pred piatimi rokmi (28. septembra 2014) podobu takzvanej Dáždnikovej revolúcie, v ktorej sa mladučký Joshua angažoval, čo mu sily stačili. Hongkonský majdan vtedy veľa vody nenamútil a Joshua sa dostal i za mreže, ale jeho mediálny obraz nádejného vodcu opozície značne stúpol.

 

V apríli 2016 stál pri založení politickej strany Demosisto, ktorá sa pustila do provokovania Čínskej ľudovej republiky podľa známej taktiky profesionálnych rebelov začínať umiernene a požiadavky neustále stupňovať, aby ostali nesplniteľné.

 

Pred troma rokmi mu nízky vek (19 rokov) znemožnil kandidovať vo voľbách do miestnych samospráv. Domáhal sa výnimky, ale neuspel. Dnes už má požadovaný vek – 13. októbra bude mať 23 rokov – a jeho zahraniční mentori ho dôkladne pripravujú na vstup do politiky. Zorganizovaním septembrového zájazdu do Nemecka, USA a na Taiwane, no predovšetkým prijatia u vysokopostavených činiteľov hostiteľských krajín, mu nablýskali mediálny obraz vedúcej postavy opozície v Hongkongu.

 

Tak ako Gretu Thunbergovú, i jeho nechali vo Washingtone rečniť v Kongrese a Wikipédia ho zvečnila týmto prestížnym fotozáberom:

 


Joshua za rečníckym pultom v americkom Kongrese.

Zdroj: Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Joshua_Wong_speaks_at_the_US_Capitol,_2019.jpg

 

… pre Čínu však zradca

 

Podstatná na ňom je tabuľka s nápisom Hong Kong Human Rights and Democracy Act. Z pohľadu Čínskej ľudovej republiky prevzal na seba odsúdeniahodnú rolu vlastizradcu. Dopustil sa jej tým, že apeloval na amerických zákonodarcov, aby prijali právne opatrenie na svojvoľné trestanie Číny, ak si zmyslia, že porušuje záväzky v oblasti dodržiavania ľudských práv obyvateľov Hongkongu. Pre Čínu je takéto počínanie USA urážajúce. Považujú ho za prejav odhodlania vládnucich kruhov vo Washingtone prehlbovať studenú vojnu vo veľmocenskom súperení s Čínou o globálnu hegemóniu.

 

Na zhromaždení k piatemu výročiu Dáždnikovej revolúcie z roku 2014 v Hongkongu sebavedomý Joshua Wong oznámil, že sa bude kandidovať vo voľbách do miestnych samospráv. Tie sa majú konať 24. novembra. Spáva Hongkongu už sfunkčnila webovú stránku na sledovanie príprav, priebehu a výsledkov hlasovania.

 


https://www.elections.gov.hk/dc2019/eng/index.html

 

Otázkou ostáva, či sa netrpezlivý Joshua dokáže dovtedy krotiť a nevykoleduje si policajné zadržanie, alebo zatknutie. Predminulý mesiac ho zatkli spolu s ďalšími aktivistami za organizovanie nepovoleného zhromaždenia. Prepustili ho na kauciu a jeho pobyt na slobode nemusí mať dlhého trvania. Čína oslávi 1. októbra 70. výročia založenie súčasného štátu a hongkonská opozícia sa chystá vyjsť do ulíc, aby dráždila a provokovala. 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply