Chomsky: Izrael spáchal v Gaze vojnové zločiny

Add Comment

Noam Chomsky, preslávený židovsko-americký mysliteľ, hovorí, že Izrael sa dopustil „veľkých vojnových zločinov“, keď pokračuje v útokoch na obliehané pásmo Gazy.

Izrael si ťažkou ofenzívou v Gaze zaslúži medzinárodné odsúdenie krvavého útoku, ktorý si vyžiadal životy najmenej 1700 Palestínčanov. Viac ako 9000 ľudí bolo tiež zranených od začiatku agresie takmer pred štyrmi týždňami.

Chomsky povedal Press TV, že Izrael je oveľa horší, než bývalý režim apartheidu v Južnej Afrike.

„Nemocnice boli napadnuté opakovane. Každý útok na ne je vojnový zločin. V skutočnosti, pre Izrael je zločinom aj vystrelenie jedinej guľky cez hranice. Súdy pre vojnové zločiny sa však vzťahujú iba na porazených. Na okupovanom území je politika Izraela oveľa horšia, než apartheid, „povedal v telefonickom rozhovore.

Povedal, že Izrael čelí ekonomickej izolácií na okupovaných palestínskych územiach. Volá po vojenskom embargu na Tel Aviv.

Chomsky tiež kritizoval arabských vodcov pre podporu Washingtonskej proizraelskej politiky v posledných rokoch.

Izrael zintenzívnil nálety na Gazu po tom, čo bolo oznámené, že izraelský vojak bol zajatý palestínskymi bojovníkmi odporu.

V piatok, americký prezident Barack Obama vyzval palestínske hnutie odporu Hamas na „bezpodmienečne“ uvoľnenie izraelského vojaka.

„Ak sa chcú seriózne pokúsiť vyriešiť túto situáciu, vojak musí byť bezpodmienečne prepustený, tak skoro, ako je to možné,“ povedal Obama na tlačovej konferencii.

Obama stanovil vydanie 23-ročného Hadar Goldina ako predpoklad pre možné prímerie.

Najnovšie čísla ukazujú, že pokračujúce izraelské letecké a pozemné útoky si vyžiadali životy viac ako 350 detí.

Preklad z: http://www.presstv.ir

Zem & Vek

Pridaj komentár

  & Časopis