Chorváti dokončujú genocídu Srbov

· Čas čítania: 3 min.
Foto: srbin.info

V meste Gospić žiadajú od nich 750 tisíc eur, aby im zrúcali domy, z ktorých ich v rokoch 1991-1995 vyhodili.

Miestna správa určila, že búranie jedného domu a likvidácia pozostatkov stojí 250 eur a chce zbúrať minimálne 300 srbských domov len v meste bez okolitých obcí.

Vyhrážky pokračujú

V rozhodnutiach na zbúranie, ktoré zatiaľ dostalo 150 Srbov, sa uvádza, že za likvidáciu domov treba zaplatiť vopred, bez práva na odvolanie. Srbi sa obávajú, že Gospić je prvým mestom, ktoré začalo s takýmito praktikami, a že po ňom to isté spravia aj ďalšie mestá.

Predseda regionálneho Zväzu Srbov Miodrag Linta vyhlásil, že túto prax treba súrne zastaviť: „Srbsko musí žiadať o zastavenie búrania ruín vylúpených, spálených a zamínovaných srbských domov v Gospići na ťarchu ich vlasníkov, ktorí boli vyhnaní a momentálne žijú v Srbsku alebo v iných štátoch. Srbskí majitelia týchto domov sa zhodujú v názore, že sa musí nájsť iné riešenie. Buď aby im štát tieto domy obnovil, alebo aby ich finančne odškodnil.“

Podľneho peniaze za likvidáciu srbských domov chcú zobrať tie isté skupiny, ktoré tie domy zničili, a teraz Srbov ešte aj takto ponižujú. „Je to nemorálne. Bývalí majitelia týchto domov podpísali petíciu, v ktorej od srbského ministra zahraničných vecí žiadajú, aby problém vyriešil na medzištátnej úrovni,“ hovorí Linta.

Bezhraničná nehanebnosť

Líder hnutia Sprisahanci Stefan Stamenkovski pripomína, že počas masakri v Gospići v roku 1991 bolo zavraždených 123ľudí srbskej národnosti, medzi nimi 48 žien. „V meste už takmer niet Srbov. Zostalo len podzemie, v ktorom hnijú pozostatky 40 tisíc nevinných srbských obetí, ktoré zločinecká chorvátska vláda nechala popraviť počas druhej svetovej vojny. Situácia je katastrofálna, z Chorvátska utekajú aj Chorváti, ale štátu to nevadí a stále pokračuje v poľovačke na Srbov. Po nás zostali len zrúcaniny, a aj tie teraz chcú odstrániť, aby zmietli každú stopu po nás. Chorvátska požiadavka, aby sme im za to ešte zaplatili, predstavuje nevídané farizejstvo a nehanebnosť! Kde to ešte kto videl?!“ pýta sa Stamenkovski.

Fakty o masakre

  • Stala sa medzi 16. a 18. októbrom 1991
  • Viac ako 240 Srbov, z čoho 48 žien, bolo nelegálne zatknutých a odvedených nevedno kam
  • Najmenej 123 Srbov likvidovali príslušníci Chorvátskych ozbrojených síl a Zboru ľudových gárd. Osud ostatných nie je známy
  • Z tohto zločinu bolo vznesené obvinenie voči veliteľom: Mirko Norac, Tihomir Orešković, Ivan Orešković, Stjepan Grandić, Milan Čanic, Miroslav Petrić, Tomislav Merčep
  • S detailmi masakry boli ešte na konci roku 1991 oboznámení vedúci chorvátski štátni predstavitelia.

Na fotke: chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovićová pózuje a máva pri vlajke s fašistickou ustašovskou šachovnicou a fašistickým heslovým pozdravom Za dom spremni!

https://srbin.info/2018/08/28/zavrsavaju-genocid-hrvati-od-srba-u-gospicu-traze-750-000-evra-da-im-sruse-kuce/

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár