Chorvátsko nakúpi vyslúžilé izraelské stíhačky

Tagged With: , , , Add Comment

Chorvátska republika nahrádza svoju zastaranú a do značnej miery nespoľahlivú letku bojových lietadiel MiG-21. Izrael, ktorý ponúkol prebytkové F-16A/B, ako aj mladšie F-16C/D, podpísal s chorvátskym letectvom zmluvu o poskytnutí dvanástich strojov modelu D.

Tender stredomorského štátu pre výmenu bojovej techniky bol významný. Spojené štáty, Grécko a Izrael ponúkli F-16, naopak Švédsko svoj JAS-39C Gripen. Nakoniec vyhral Izrael nie so svojimi „vyslúžilcami“ F-16A/B (Netz), ale dvojmiestnymi modelmi F-16D (Barak), z ktorých najstarší má 30 rokov. Podľa Times of Israel chorvátska obranná rada uviedla: „Obranná rada… akceptovala, že Izrael učinil najlepšiu ponuku a dal vláde odporúčanie, aby rozhodla o prijatí.“

Model D má podobné bojové schopnosti ako jeho jednomiestny kolega, má však menšiu nádrž a mierne odlišné vlastnosti pri manipulácii. Nedávno bol „upgradnutý“ v inovačnom programe, ktorý zahŕňal vylepšenia misijných systémov, monitorov v kokpite, HUD (head-up displeja), štruktúry a elektroniky. Stroj je tak kompatibilný s technikou NATO a prvky sú takisto zahrnuté v dohode s Chorvátskom. Podľa Defense News majú v rámci zmluvy doraziť prvé F-16D v roku 2020. Nie je jasné, či zmluvný balík obsahuje služby výcviku, inštruktáže alebo údržby.

Izrael sa momentálne nachádza vo fáze prestavby svojich vzdušných síl. V týchto rokoch sa realizuje objednávka 50 kusov F-35I, z ktorých prvé prišli pred rokom a boli vyhlásené za akcieschopné. Súčasný plán vyvíja flotilu F-15A/B/C/D (Baz) v počte 60. Iniciatíva tiež zahŕňa vylepšenie najstarších modelov F-15D z amerických skladov a aktualizáciu 25 bojových lietadiel F-15I. Hlavná úloha pokročilých leteckých kapacít však stále spočíva v eskadrách F-16I. Ďalšia akvizícia by mohla mať podobu nových F-15 (Strike Eagle) alebo väčšieho počtu F-35. Väčšina indícií hovorí v prospech poslednej konfigurácie F-15 v blízkom období a nákup F-35 v dlhodobom horizonte, kým flotila F-16C/D sa postupne vyradí.

Z tohto hľadiska sa izraelská dohoda s Chorvátskom javí na spôsob win-win. Chorvátsko získa schopnejšie dvojmiestne F-16, ktoré môžu byť udržiavané alebo modernizované iným štátom ako USA. Na druhej strane Izrael sa zbaví starších lietadiel a naskytne sa mu možnosť lukratívnych zmlúv pre svoju podporu v budúcnosti. Nadobudnutých 500 miliónov z predaja možno použiť na ďalšie priority, vrátane novej leteckej techniky. Na pláne je navyše aj export rakiet vzduch-vzduch Python IV a navádzaných bômb Spice.

Pramene:

[1] Croatia set to buy aging Israeli fighter jets in $500 million deal; Agence France-Presse/Times of Israel, 28.3.2018

[2] Israel Retires The F-16A/B “Netz” And Puts 40 Up For Sale; autor: Tyler Rogoway; The Drive (Warzone), 29.12.2016

[3] Croatia to buy used F-16D jets from Israel for $500 million; autor: Jaroslaw Adamowski; Defense News, 28.3.2018

[4] The Amazing Saga Of How Israel Turned Its F-15s Into Multi-Role Bombers; Foxtrot Alpha 5.8.2015

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Richard Strážan
(*1969, Bratislava) Geopolitický a spoločenský analytik dlhodobo pôsobiaci, bádajúci a študujúci vo viacerých mestách Európy a Ázie; konfrontuje korene, poznatky a vplyvy historických, filozofických a kultúrnych vied, smerov a náboženstiev na spoločnosť a jej pohyb v priebehu storočí...

Pridaj komentár

  & Časopis