Chorvátsko: potrestaný za slobodu prejavu

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Večernji list

Chorvátsky aktivista Zoran Erceg bol včera v Záhrebe  odsúdený na 15 dní väzenia podmienečne a na pokutu asi 70€. Okrem toho má na rok zakázané priblíženie sa k pomníku exprezidentovi Franjovi Tudjmanovi. Erceg sa údajne dopustil narúšania verejného poriadku, keď vlani v decembri počas návštevy štátneho vedenia pri Tudjmanovom pomníku vykrikoval, že Tudjman bol vojnový zločinec a môže za katastrofálnu situáciu, v ktorej sa Chorvátsko nachádza. Háčik je ale v tom, že sudkyňa svoje rozhodnutie nezdôvodnila. Ercegova advokátka Lina Budaková povedala: „Nemala odvahu zdôvodniť rozsudok. Tým poškodila právo môjho klienta na spravodlivý a férový súd.“ Podľa nej bol Erceg potrestaný pre verbálny priestupok, „lebo nahlas povedal niečo, o čom si režim myslí, že sa nesmie hovoriť“. Hneď sa do toho obuli aktivisti: Dom pre ľudské práva, Documenta – centrum pre vyrovnanie sa s minulosťou, Centrum pre mierové štúdie a Občiansky výbor pre ľudské práva vydali vyhlásenie, podľa ktorého chorvátsky súd neochránil Ercegovo právo na slobodu prejavu. „Priestupkový súd v Záhrebe úplne odignoroval Európsku konvenciu o ochrane ľudských práv, ktorá zaručuje právo na slobodu prejavu, vrátane kritických názorov, ktoré sú v rozpore s aktuálnou politikou alebo dominantným spoločenským presvedčením. Je to základná norma slobodnej a pluralitnej spoločnosti,“ konštatujú aktivisti. Európsky súd pre ľudské práva ešte v 70-tych rokoch minulého storočia postavil tento štandard, ktorý chráni aj slobodu prejavovania urážlivých, šokujúcich či znepokojujúcich názorov pre štát alebo časť spoločnosti.

Franjo Tudjman ako prezident umožnil rehabilitáciu nacistického Ustašovského hnutia, vyvolal vojnu v Chorvátsku v rokoch 1991-1997 a zapríčinil exodus asi pol milióna Srbov z Chorvátska.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár