Chorvátsku diplomatku odvolali za výroky o bielom Chorvátsku

· Čas čítania: 1 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí odvolalo z funkcie svoju diplomatku Elizabetu Madjarevičovú pôsobiacu na veľvyslanectve v hlavnom meste Nemecka Berlíne. Dôvodom boli jej údajne rasistické príspevky na sociálnej sieti. Informovala o tom agentúra AP.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Šéf diplomacie Gordan Grlič uviedol, že Madjarevičová bude čeliť disciplinárnemu súdu. Podľa chorvátskych médií diplomatka na Facebooku napísala, že „Chorvátsko je biele tak, ako kedysi bola i Európa“.

Jej komentáre boli zo sociálnej siete medzičasom vymazané. Samotná Madjarevičová údajne uviedla, že jej profil sa stal terčom útoku hackerov. „Chorvátsko vyznáva európske hodnoty a rasizmus ani žiadna forma xenofóbie a netolerantnosti nepatria do služieb ministerstva zahraničia,“ vyhlásil minister Grlič. Výroky chorvátskej diplomatky kritizovali aj vrcholní chorvátski predstavitelia.

Takže nesúhlasiť so zmiešavaním  pôvodného európskeho obyvateľstva s inými kultúrami je hlboko rasistické a xenofóbne. Onedlho bude asi ťažkým rasizmom akákoľvek zmienka o bielej farbe. Možno si spomeniete, ako minulý rok Medzinárodná liga proti rasizmu a antisemitizmu počas majstrovstiev sveta vo futbale odsúdila práve chorvátsky národný tím ako málo farebný. Teda už len samotná skutočnosť, že je to niekde samý beloch, je odporne rasistická (o iných rasách to samozrejme neplatí).

Zdroj: TASR

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár