CIA minula desiatky miliónov na ukrajinské spravodajské služby – WaPo

obrázok: © AP / David Goldman

Americká špionážna agentúra sa údajne výrazne podieľala na modernizácii kyjevských spravodajských služieb a ich využívaní proti Rusku

CIA vynaložila „desiatky miliónov“ dolárov na premenu kyjevských špionážnych služieb sovietskeho typu na „silných spojencov proti Moskve“, informoval v pondelok denník The Washington Post s odvolaním sa na viaceré zdroje v amerických a ukrajinských spravodajských komunitách.

Americká zahraničná spravodajská služba sa podľa správy výrazne podieľa na ukrajinských záležitostiach minimálne od roku 2015. Agentúra udržiava „významnú prítomnosť“ v Kyjeve uprostred konfliktu s Ruskom.

„Agentúra poskytla Ukrajine pokročilé sledovacie systémy, vycvičila regrútov na miestach na Ukrajine, ako aj v Spojených štátoch, vybudovala nové veliteľstvá pre oddelenia ukrajinskej vojenskej spravodajskej agentúry,“ uvádza sa v správe. CIA pomáha domácej spravodajskej službe SBU na Ukrajine, ako aj jej vojenskému náprotivku GUR.

Spolupráca s SBU bola pôvodne zameraná na vytvorenie jednotiek „schopných operovať za frontovou líniou a pracovať ako tajné skupiny“ na špehovanie a prijímanie „aktívnych opatrení“ proti milíciám Donbasu, ktoré sa vzbúrili proti Kyjevu po prevrate na Majdane v roku 2014.

Misie ukrajinskej rozviedky reorganizovanej CIA sa však neskôr stali smrteľnými, pričom ukrajinskí agenti zavraždili „najmenej pol tucta ruských agentov, vysokopostavených separatistických veliteľov alebo spolupracovníkov,“ uvádza sa v správe. Aktivita bola „často pripisovaná internému zúčtovaniu, ale v skutočnosti to bola práca SBU,“ povedali WaPo nemenovaní ukrajinskí predstavitelia.

Medzi cieľmi bol aj Jevgenij Žilin, zakladateľ ukrajinského protimajdanského hnutia a vodca charkovskej separatistickej skupiny Oplot, ktorý bol zabitý v Moskve v roku 2016, ako aj Michail Tolstykh, prominentný veliteľ milície Donbass, známy najmä pod svojím nom de. guerre Givi, ktorý zahynul pri výbuchu začiatkom roka 2017. Atentáty pokračovali aj počas súčasného konfliktu, pričom SBU sa podieľala na vražde novinárky Darie Duginovej, dcéry ruského nacionalistického filozofa Aleksandra Dugina, uviedol denník.

„Za posledných 20 mesiacov SBU a jej vojenský náprotivok, GUR, vykonali desiatky atentátov na ruských predstaviteľov na okupovaných územiach, údajných ukrajinských kolaborantov, vojenských dôstojníkov za frontovou líniou a prominentných podporovateľov vojny hlboko v Rusku. článok uvádza.

Zdroje WaPo však trvali na tom, že americkí špióni neboli priamo zapojení do ukrajinských tajných operácií. „Mali sme veľa obmedzení, pokiaľ ide o operačnú spoluprácu s Ukrajincami,“ povedal bývalý predstaviteľ americkej spravodajskej služby a tvrdil, že ide skôr o „bezpečnú komunikáciu a obchod“ a hľadanie nových spôsobov, ako získať spravodajské informácie z Ruska „a nie „tu je návod, ako vyhodiť“. za starostu.“

„Nikdy som nemal pocit, že sme sa podieľali na navrhovaní ich operácií,“ trval na svojom bývalý špión. Napriek tomu predstavitelia, ktorí hovorili pre Post, priznali, že hranice boli pri práci s Ukrajincami „občas rozmazané“.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, CIA has spent tens of millions on Ukrainian intelligence agencies – WaPo, 23. Október 2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár