Cichanovskaja v USA žiadala peniaze pre seba a sankcie proti svojej krajine

Foto: Courtesy Photo

Bieloruská „gazdinka-prezidentka-azylantka“, ktorú na Západe vtipne nazývajú „líderkou opozície“, sa už v EÚ nudila a zároveň obávala, že ju pomaly prestanú len tak zdarma kŕmiť a poskytovať jej ubytovanie v Litve a preto vycestovala na takmer týždeň do Spojených štátov – pre peniaze, prirodzene. Počas svojho výletu sa Cichanovskaja stretla s niektorými vedúcimi predstaviteľmi USA, od ktorých žiadala peniaze pre seba a sankcie a reštrikcie pre vlastnú krajinu a svojich krajanov. Klasický zoznam požiadaviek opozičných figúrok…

V pondelok na tlačovej konferencii hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová oznámila, že s Cichanovskou sa stretnú niektorí oficiálni predstavitelia z Bieleho domu, ale k prezidentovi Joemu Bidenovi sa gazdinka nedostane… A naozaj, Cichanovská sa neskôr stretla so štátnym tajomníkom Antonym Blinkenom, jeho zástupkyňou pre veci Európy a Ázie a jednou z organizátoriek Majdanu na Ukrajine, Viktoriou Nulandovou a radcom Štátneho departmentu Derekom Scholleom, ktorý, mimochodom, potom 20. – 21. júla navštívil Kyjev a teraz sa nachádza na návšteve v Poľsku.

Cichanovskaja požiadala amerických predstaviteľov o pomoc pre bieloruské opozičné média, Telegram-kanály, tiež opozičné projekty na YouTube, o finančnú podporu bieloruskej opozície a biznismenov vo všeobecnosti /prirodzene, opozičných/ a požiadala o zvýšenie štipendijných programov za účelom podpory študentov a výskumníkov. V prvý deň sa stihla porozprávať s novinármi zo spoločnosti CNN a v nasledujúcich dňoch ochotne poskytovala rozhovory aj pre iné médiá: publicitu „azylová gazdinka“ potrebuje ako soľ…

Žiadala aj ďalšie sankcie voči Lukašenkovi a niektorým podnikom a osobám. Svojich krajanov „upokojovala“ tým, že tieto sankcie síce poškodia mnohých ľudí v Bielorusku, ale sú potrebné preto, aby sa zmenil režim v krajine. Čiže vyzývala cudzie mocnosti, aby poškodzovali jej krajinu a ubližovali jej krajanom – aby sa mohla dostať k moci… Je to ozajstná patriotka!

Ale maličkého odporného psíka v sebe nezaprela: požiadala svojich amerických „partnerov“ /teda sponzorov, poradcov – pánov/, aby presvedčili Moskvu, Kremeľ a Putina, že práve gazdinka Cichanovskaja je najlepšou kandidátkou, aby rokovala s Moskvou o tom, ako urobiť poriadok v Bielorusku a aby Američania presvedčili vedenie Ruska, že Cichanovskaja, ako sama uviedla v rozhovore pre americké média, „môže zohrať konštruktívnu úlohu v urovnaní krízy v Bielorusku“.

Na svojom Telegram-kanále „prezidentka-utečenka“ podčiarkla, že jej stretnutie s Antonym Blinkenom trvalo takmer hodinu, čím chcela upozorniť na svoj význam a dôležitosť: americký štátny tajomník strávil s ňou takmer hodinu!.. Vysoko vyzdvihla /ako inak/ činnosť americkej veľvyslankyne v Bielorusku Júlie Fischerovej, ktorá otvorene pomáha bieloruskej opozícii a aktívne sa mieša do vnútorných záležitostí krajiny.

Amerických „partnerov“ tiež požiadala, aby zvýšili hospodársky nátlak na Minsk a svoju činnosť /miešanie sa do vnútorných záležitostí Bieloruska/ koordinovali s EÚ, Spojeným kráľovstvom a Kanadou. Toto robiť samozrejme nemusela: americkí politici, tajné služby a média vedia, čo majú robiť a bieloruská gazdinka ich nemala poučovať.

Návšteva USA končí a dnes by sa Cichanovskaja mala vrátiť do EÚ. Analytici a média v Bielorusku, ale aj v Rusku tvrdo skritizovali návštevu Cichanovskej v USA a jej hlavné  požiadavky: závislá na almužne, na milodaroch svojich nových pánov v EÚ a USA, musí plniť svoju úlohu až do konca, inak v opačnom prípade zostane bez finančnej podpory a môže si akurát tak požiadať o príspevok pre nezamestnaného žobráka v EÚ.

Americkým, ale aj európskym predstaviteľom, ktorí sa stretnú s každým mopslíkom, s každou podradnou postavičkou, sa zostáva len čudovať. Veď im postačí, aby vydávala rusofóbske vyhlásenia a bola naladená proti prezidentovi Bieloruska. Ako by inak smiešne a čudne vyzeralo a akú búrlivú protestnú reakciu a kritiku v USA a EÚ by vyvolalo napríklad také stretnutie ruských ministrov s predstaviteľmi Black Lives Matter. Ale to, že americký minister zahraničia, ako aj viacerí európski ministri /vrátane totálne rusofóbneho amatéra Korčoka/, sa stretáva s gazdinkou – utečenkou, to je v úplnom poriadku. Nuž, americká a európska politika a diplomacia prerazili aj ďalšie dno.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Энтони Блинкен и Виктория Нуланд встретились со Светланой Тихановской, Radio Sloboda, 19.7.2021
(2) Светлана Тихановская встретилась с госсекретарем США, Deutsche Welle, 19.7.2021
(3) https://www.youtube.com/watch?v=EVlIcN99jPo
(4) https://www.youtube.com/watch?v=I4b0dAXT7t8
(5) https://t.me/tsikhanouskaya/1574

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár