Čierna Hora sa chystá refinancovať čínsku pôžičku cez západné banky

Foto: cdm.me

Čiernohorská republika rokuje s niekoľkými západnými bankami z Európy a USA, aby refinancovala pôžičky od čínskych bánk na masívny projekt výstavby ciest. Informoval o tom minister hospodárstva Jakov Milatović. Minister nemenoval konkrétnu banku, ale uviedol, že je v rokovaniach „veľmi optimistický“.

V apríli, keď putovali prvé obrovské platby do Číny, Čierna Hora sa javila presvedčená o pomoci EÚ. Nebýva totiž zvykom nechávať potenciálnych členov (najmä pri dnešnej snahe prijímať balkánske štáty) spadnúť pod kontrolu Pekingu nesplácaním úveru.

V júni Čierna Hora využila čerpanie úverov EÚ odpredajom štátnych aktív, aby mohla splatiť pôžičky pred uzavretím dohody o refinancovaní. Nové smerovanie EÚ naznačuje, že nižšie náklady na dlhovú službu prostredníctvom refinancovania poskytnú balkánskej krajine viac peňazí na investovanie do revitalizácie ekonomiky založenej na cestovnom ruchu, ktorý bol ovplyvnený epidémiou.

Minister financií Milojko Spajić povedal, že prebieha „strategický prehľad štátneho sektoru“ s cieľom určiť, ktoré aktíva by sa mohli predať za účelom oddlženia. Potenciálne položky zahŕňajú štátnu energetickú spoločnosť, dve letiská, prístav a nehnuteľnosti na pobreží Jadranského mora. Mocnosti a veľké nadnárodné korporácie iste radi po takomto úlovku skočia.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Montenegro says deal on lifting Chinese debt burden is close; Reuters/South China Morning Post, 7.7.2021
(2) EU says it can’t help Montenegro on China loan but can on financing;autor: Jan Strupczewski; Reuters, 12.4.2021
(3) EXCLUSIVE Montenegro counts on EU aid, asset sales to ease burden of China debt -officials; autor: Gabriela Baczynska, Aleksandar Vasović; Reuters, 11.6.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár