Čierna Hora zlegalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia

· Čas čítania: 5 min.
Foto: BalkanInsight/EPA-EFE/Boris Pejovic

V Čiernej Hore schválili zákon, povoľujúci uzatvorenie partnerstva osôb rovnakého pohlavia. Tento zákon v stredu odklepli poslanci parlamentu Čiernej Hory. Odteraz čiernohorská legislatíva oficiálne urovnala v právach homosexuálne a heterosexuálne páry. Jediný rozdiel je v práve na adopciu detí: v zákone nie je zakotvené, že páry rovnakého pohlavia môžu adoptovať detí, ale jeden z partnerov sa  má postarať o detí svojho partnera v prípade jeho smrti.  

„Dúhová revolúcia“ v Čiernej Hore bola úspešná. Domáci parlament tento zákon schválil 42 hlasmi poslancov. Premiér Duško Markovič nadšene privítal jeho schválenie: „Pre čiernohorskú spoločnosť je to obrovský skok správnym smerom. V európskej Čiernej Hore by nemal byť priestor pre sexuálnu diskrimináciu“, podčiarkol premiér. 

V súlade s týmto zákonom môžu byť registrované partnerstva osôb rovnakého pohlavia, partneri môžu byť navzájom dedičmi, mať spoločný majetok, právo na dôchodkové a sociálne poistenie, môžu navštevovať „manžela“ v nemocnici atď. Aj keď v zákone sa neudeľuje právo na adopciu detí, predsa partneri v manželstvách osôb rovnakého pohlavia majú sa postarať o detí svojho partnera v prípade jeho smrti, ak dieťa nemá príbuzných. V extrémnych prípadoch, keď dieťaťu hrozí nebezpečenstvo, partner jeho rodiča má právo prijať potrebné pre dieťa rozhodnutia, napríklad, v prípade poskytnutia zdravotníckej pomoci.

Čiernohorské média pripomenuli, že pred rokom poslanci parlamentu odmietli podporiť daný zákon, aj keď ho vypracovala a maximálne pretláčala vláda, ale vtedy ho nepodporila opozícia a strany národnostných menšín. Tento raz vďaka hlasom opozičnej Sociálno-demokratickej strany zákon sa predsa podarilo presadiť a prešiel, aj keď s odretými ušami: ani tento raz ho nepodporili strany národnostných menšín, ba navyše proti hlasovala časť poslancov vládnej koalície. Ale nakoniec predsa bol schválený.

Mimovládna organizácia LGBT Forum Progress zastrešujúca čiernohorských aktivistov lobujúcich za práva sexuálnych menšín uviedla, že zákon má pre komunitu LGBT v krajine nesmierny význam. Viaceré svetové média, ako, napríklad, aj americká informačná agentúra Associated Press, v tejto súvislosti uvádzajú, že čiernohorská spoločnosť je prevažne konzervatívna a dominujú jej muži, pričom osoby s menšinovou sexuálnou orientáciou tam často čelia obťažovaniu a väčšina obyvateľstva partnerstvo osôb rovnakého pohlavia rezolútne odmieta.

Agentúra Associated Press pritom poukázala na to, že práve posilnenie práv takýchto a iných menšín je nevyhnutnosťou v snahe o členstvo v EÚ. Vysvetlila, že Čierna Hora k takémuto kroku pristúpila v rámci svojich snáh o členstvo v Európskej únii. No a sme pri koreni veci. Číže z toho všetkého vyplýva, že ak niektorá nečlenská krajina neschváli, nazveme to tak, LGBTI legislatívu, do Európskej únie sa nedostane? Alebo nebodaj, ak niektorá členská krajina EÚ podobnú legislatívu nepodporí – vykopnú ju z Európskej únie?..

Nuž, priatelia, nezostáva nám nič iné, ako zagratulovať našim vrelo milovaným slniečkarom, liberálom, LGBTI aktivistom a ostatným borcom pôsobiacim na Západnom fronte. Vyhrali ďalšiu bitku – teraz v Čiernej Hore. Lenže čo ďalej? A čo si máme myslieť, keď si spomenieme, napríklad, aj na tento citát? „Boh ich požehnal a povedal im: „Ploďte a množte sa a naplňte zem! Podmaňte si ju a panujte nad rybami mora, nad vtáctvom neba a nad všetkou zverou, čo sa hýbe na zemi!“ A Boh videl všetko, čo urobil; a bolo to veľmi dobré“ /Prvá kniha Mojžišova (1, 26-28. 31a/.

Uvedomujeme si? „„Ploďte a množte sa a naplňte zem!..“ Vieme si predstaviť, ako títo partneri budú plodiť a množiť sa? A čo sa stane, ak naplnia zem?.. Nič v zlom, nech žijú, milujú sa, nech sa im darí, nech budú šťastní, skrátka, nech si robia, čo chcú. Ale keby tých šou, tej propagandy robili pomenej. Nech nebalamutia milióny mladých ľudí, v hlavách ktorých je totálny prievan a ktorí nevedia, kde je sever, a preto mnohé „módne tendencie“ berú, ako sväté písmo. A Boh vidí všetko, čo urobil; a… je to teraz veľmi dobré?..

Ak to rozmeníme na drobné… Ako sa tí partneri budú plodiť a množiť sa? Jasné, medicína a veda robia pokroky, pomôžu… Ale toto je východisko v globálnom, svetovom meradle? Bude dobre, keď detí budú vychovávať buď iba dve ženy alebo iba dvaja muži? Nič takýmto deťom chýbať nebude? Budú to ozaj plnohodnotné rodiny, ktoré budú vychovávať plnohodnotné deti a tie deti budú ozaj šťastné? A napokon, ak podobných párov bude čoraz viac, nevymrie nakoniec ľudstvo? Toto je cesta, toto je ten „demokratický raj“, kam nás kopancami a údermi do tvári tlačia „demokrati“, slniečkari, liberáli a ostatná pleseň?

Buďme ľudskí, buďme dobroprajní, buďme, použijem obľúbené slovko liberálov a slniečkarov, tolerantní, ale nebuďme hlúpi a nezodpovední. Ak sú ľudia, ktorí chcú a potrebujú mať za partnerov ľudí rovnakého pohlavia, nech ich majú. Ale nech z toho nerobia šou, globálnu frašku, politiku, legislatívu, náboženstvo. Nech sa nesnažia ovládnuť celý svet a zatiaľ, v prvom rade časť neskúsenej omámenej mládeže. Nech si z toho nesnažia budovať ríšu LGBTI. Každá ríša stroskotala a na jej zrúcaninách nezostalo nič po bývalých idoloch a vládcoch.

Títo ľudia chcú, aby ich tolerovali a uznávali ich práva. Nebolo by od veci, keby aj oni tolerovali zvyšok sveta a uznávali práva miliárd ľudí, ktorí preferujú tradičné vzťahy, tradičnú rodinu, tradičný spôsob výchovy detí. Buďme teda navzájom tolerantní. A pre začiatok by úplne postačilo, keby aktivisti LGBTI a ich „partneri“ z radov liberálov, slniečkarov a ostatní príslušníci „progresívneho ľudstva“ prestali tlačiť na pílu, robiť LGBTI reality šou, aby sa nesnažili ovplyvňovať hlavne mládež a robiť dúhové „revolúcie“. Iba opakujem obľúbené slovko pánov liberálov, slniečkarov a LGBTI aktivistov – buďte aj vy tolerantní…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 Zdroje:
PM Marković welcomes adoption of Law on Same Sex Life Partnership, Goverment of Montenegro, 1.7.2020
Montenegro backs same-sex partnership as it seeks EU entry, AP, 1.7.2020
Montenegro: Parliament legalizes same-sex civil partnerships, Deutsche Welle, 1.7.2020
Montenegro Parliament Narrowly Votes to Legalize Same-sex Unions, BalkanInsight, 2.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár