Čína a Rusko pripravujú spoluprácu na rekonštrukcii Afganistanu

Foto: warsawinstitute.org

V súčasnej dobe existuje množstvo špekulácií o tom, ako sú Čína a Rusko pripravené vykročiť do voľného priestoru v Afganistane. Už v júli, mesiac pred „šokujúco“ bleskovým nástupom Talibanu vo všetkých provinciách, bol Západ prekvapený, keď videl delegáciu Talibanu v Tianjine vrelo prijatú čínskym ministrom zahraničných vecí Wingom Yim. Teraz sa očakáva, že Čína bude prvou krajinou, ktorá formálne uzná Taliban ako „novú a reformovanú vládu“.

Keďže americká sila ustupuje a bilióny dolárov za neúspešný 20-ročný konflikt sa rozkotúľali, očakáva sa čínske a ruské využívanie diplomatického a finančného vplyvu na štát v strednej Ázii. Nová správa Financial Times prináša sériu kľúčových pohľadov na ďalšie kroky. „Domnievame sa, že afganský Taliban zjednotil všetky udalosti a vytvára politický rámec, ktorý zodpovedá celonárodným podmienkam Afganistanu a stanovuje základ pre dlhotrvajúci mier v Afganistane,“ hovorí Geng Shuang, zástupca stáleho predstaviteľa Číny pri OSN.

Čínsky vládny poradca a profesor Zhu Yongbiao povedal: „Čína ťažila z nezodpovedného správania (USA), ktoré hlboko podkopali vlastný svetový obraz a spojenie Washingtonu so spojencami.“ Stručný pohľad na veselý a posmešný tón čínskych štátnych médií v čínskom jazyku, najmä Global Times, to tiež potvrdzuje. Moskovský analytik Arkady Dubnov prináša ruskú perspektívu: „Sme schopní zosúladiť naše snahy (s Čínou) v boji proti USA.“

Už v minulých rokoch bola čínsko-ruská hospodárska a vojenská spolupráca čoraz bližšia. Keď sú USA na ústupe, Afganistan predstavuje ďalší (hoci rizikový) front, kde môžu nájsť Moskva a Peking spoločné záujmy.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) China and Russia poised to step into the Afghanistan gap; The Financial Times, 15.8.2021
(2) China Preparing to Recognize Taliban if Kabul Falls: Sources; autor: Paul Shinkan; US News, 12.8.2021
(3) Foreign Ministry Spokesperson Hua Chunying’s Regular Press Conference on August 16, 2021; fmprc.gov.cn, 16.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár