Čína investuje 2 miliardy dolárov na ruskom Ďalekom východe

Add Comment

Čínske firmy investovali viac ako 1,9 miliárd dolárov do projektov rozvoja ruského Ďalekého východu, podľa ruskej tlačovej agentúry Sputnik.

Nemenovaný zdroj na ruskom Ministerstve pre rozvoj Ďalekého východu uviedol, že štátna Ruská spoločnosť pre rozvoj Ďalekého východu už podpísala viac ako 31 zmlúv s niekoľkými spoločnosťami v hodnote 2,6 miliárd dolárov. Investície Pekingu tvoria 75 percent všetkých prostriedkov, dodal zdroj.

Čínske peniaze nájdu využitie v širokom spektre projektov a to najmä pri budovaní ropnej rafinérie a logistického centra, rovnako ako pri výstavbe cementárne a zariadení pre rekultiváciu železného šrotu.

Ruská Spoločnosť pre rozvoj Ďalekého východu už dostala vyše 109 žiadostí o investíciu do miestnych projektov vo výške 6,4 mld. dolárov. Zatiaľ schválila 60 žiadostí v hodnote 3,8 miliárd dolárov.

Čínske a ruské spoločnosti majú na ruskom Ďalekom východe niekoľko projektov v oblasti energetiky, obchodu a cezhraničného cestovného ruchu. Najväčší z nich je plynovod s názvom „Sila Sibíri,“ ktorý bude do Číny dodávať 38 miliárd metrov kubických ruského zemného plynu ročne. Ruský premiér Dmitrij Medvedev označil plynovod za najväčší svetový infraštruktúrny projekt.

Jedným z hlavných bodov záujmu oboch krajín je spolupráca pri  ozvoji riedko osídleného, ale na zdroje bohatého územia.

V novembri vyjadrilo záujem o rozvoj ruského Ďalekého východu aj Japonsko. Krajina plánuje vytvoriť 110 miliardový fond na financovanie projektov v oblasti infraštruktúry, pričom časť z peňazí fondu plánuje investovať na ruskom Ďalekom východe.

Preložené z: RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis