Čína pohrozila, že podnikne opatrenia, ak USA rozmiestnia rakety v Ázijsko-Tichooceánskom regióne

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Foreign Ministry of China

Čínske ministerstvo zahraničia vyjadrilo protest v súvislosti s neustálym nátlakom na Peking a okolité krajiny, ktorý vyvíjajú Spojené štáty, a kvôli otvoreným  provokáciám  USA voči Číne v blízkosti čínskych hraníc. Peking tiež vyjadril ostrú nespokojnosť v súvislosti s aktívnymi prípravami rozmiestnenia amerických rakiet stredného doletu v Ázijsko-Tichooceánskom regióne. Uviedol to oficiálny predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian.

„Čínska strana rozhodne vystupuje proti plánom USA, ktoré sa tykajú rozmiestnenia rakiet stredného doletu v Ázijsko-Tichooceánskom regióne, vyjadruje ostrú nespokojnosť kvôli neustálemu tlaku na Čínsku ľudovú republiku a susedné krajiny, a tiež v súvislosti s otvorenými provokáciami proti Číne v blízkosti našich hraníc,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnil čínsky rezort diplomacie.

Podotkol, že Čína podnikne odvetné opatrenia v prípade, ak USA rozmiestnia svoje rakety stredného doletu v Ázijsko-Tichooceánskom regióne. „Ak americká strana bude trvať na svojej pozícii, Čína podnikne potrebné kontra opatrenia za účelom ochrany vlastných záujmov v sfére bezpečnosti. Čínska strana tiež vyzýva krajiny Ázijsko-Tichooceánskeho  regiónu, aby si uvedomili skutočné ciele konania USA a ich veľmi ťažké následky a aby neťahali horúce gaštany z ohňa namiesto iných,“ podčiarkol Zhao Lijian.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová poukázala na to, že Moskva hodnotí zverejnené plány USA, ako mimoriadne riskantné. Podotkla, že rozmiestenie nových amerických rakiet v Ázijsko-Tichooceánskom regióne s veľkou pravdepodobnosťou môže vyprovokovať novú vlnu pretekov v zbrojení.

Ruská strana musí počítať aj s tým, že také rozmiestnenie zbraní by mohlo vytvoriť dodatočné riziká aj pre naše územie, vrátane objektov strategického významu, čo si, prirodzene, vyžiada, aby sme podnikli potrebné odvetné opatrenia, ktoré by som označila, ako kompenzačné,“ zdôraznila ruská diplomatka.

Nič nové pod slnkom. Tak, ako sa Moskve nepáči, že sa armády a zbrane členských krajín  NATO na čele s USA neustále približujú k ruským hraniciam a snažia sa Rusko zovrieť v ozajstnom škrtiacom obkľúčení, tak aj iným krajinám, vrátane Číny, nevonia podobné aktivity Spojených štátov, ktoré rozmiestňujú svoje rakety blízko ich hraníc. Prirodzenou reakciou sú odvetné opatrenia týchto krajín na ochranu svojich hraníc.

V každom prípade nepodnikajú recipročné opatrenia a nerozmiestňujú svoje rakety v okolí amerických hraníc. Každopádne, podobné aktivity Spojených štátov stále zhoršujú medzinárodnú situáciu, vyvolávajú napätie a zvyšujú riziko vypuknutia vojenského konfliktu – a to aj s použitím jadrových zbraní. Podobnú politiku Spojené štáty vykonávajú nepretržite tri štvrte storočia – hneď od konca druhej svetovej vojny – a to nezávisle na tom, kto gazdoval v Bielom dome.

V ostatných rokoch Spojené štáty strácajú svoje postavenie svetového žandára a najsilnejšieho štátu na planéte. Silou – mocou sa snažia udržať svoje pozície a stále ohrozujú krehký mier na planéte, útočiac na viacerých „nepriateľov.“ Ako je známe, zdochýnajúci kôň najviac kope. Agónia Spojených štátov bude pokračovať určite dlhšie a preto svet bude ohrozovaný aj niekoľko ďalších desaťročí. História svedčí, že každá ríša raz skončila. Ku svojmu zániku sa blíži aj americká „ríša.“  Čím viac bude ohrozovať a vydierať iné štáty, tým skôr skončí. Sotva ju niekto bude ľutovať…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

Foreign Ministry Spokesperson Zhao Lijian’s Regular Press Conference on August 21, 2020, Foreign Ministry of China, 21.8.2020

China: Trigger mechanism will not be activated, IranPress, 21.8.2020

China Asks the US to Stop Its Military Actions in the Pacific, TeleSUR, 21.8.2020

China to counteract if US deploys intermediate range missiles in Asia-Pacific, TASS, 21.8.2020

 China will respond with ‘necessary countermeasures’ to deployment of US missiles in Asia Pacific, Azerbayca24, 21.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár