Čína dokončila budovanie svojho satelitného navigačného systému BeiDou-3, keď na obežnú dráhu úspešne vypustila posledný satelit tretej generácie a ich počet doviedla do 35 družíc. Tento systém má globálne pokrytie a minimálne v ázijskom regióne má výrazne lepšiu presnosť ako GPS. Informovali o tom viaceré čínske a zahraničné média.
Podľa týchto správ, štart rakety Long March-3B sa uskutočnil 23. júna o 9.43 hod. miestneho času /3.43 hod. nášho času /vo vesmírnom kozmickom stredisku Xichang /provincia Sichuan/ /https://www.youtube.com/watch?v=u7NxyjQH3-A/. Raketa – nosič dopravila družicu na obežnú dráhu. Kozmický aparát po odpojení od rakety úspešne otvoril slnečné panely.
Daný čínsky satelitný systém je systémom tretej generácie. Jeho budovanie sa začalo v roku 2000. Po testovacom navigačnom systéme prvej generácie Čína spustila druhú fázu BeiDou-2 najskôr pre svoje územie a následne pre ázijsko-pacifický región do konca roka 2012. Táto tretia generácia BeiDou-3 má globálne pokrytie. Celý systém pozostáva z 35 satelitov: piatich geostacionárnych, troch na naklonenej geosynchrónnej orbite a 27 satelitov na orbite vo výške cca 21,5 tisíc kilometrov. Je to jeden z najmodernejších systémov na svete.
Čínsky satelitný systém BeiDou-3 je rovnako ako ruský Glonass a európsky Galileo silnou konkurenciou a alternatívou k americkému GPS. Zároveň rovnako, ako v prípade týchto dvoch, moderné navigačné prijímače pre GPS zvyknú podporovať aj tento čínsky navigačný systém. Presnosť BeiDou-3 má byť minimálne v ázijsko-pacifickom regióne vyššia ako presnosť GPS. Podľa odborníkov, otvorený signál zabezpečuje presnosť lokalizácie približne dva metre a zašifrovaný signál pre armádu má presnosť lokalizácie cca 10 cm, v prípade GPS je to 30 cm.
O predbežnom rozmiestnení navigačného systému Beidou sa informovalo v roku 2018 po tom, ako Čína vypustila na obežnú dráhu 19 družíc podľa plánu „18+1“: číže 18 družíc bolo vypustených na strednú obežnú dráhu a jedna na geostacionárnu.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
1. China launches final satellite to complete Beidou system, booster falls downrange, Space News, 23.6.2020
2. The last BeiDou-3 satellite launch, YouTube, 23.6.2020
3. CNSA launches a Long March 3B with Beidou-3 G3, YouTube, 23.6.2020
4. China launches final BeiDou-3 satellite, YouTube, 23.6.2020
5. China launches last piece of BeiDou Navigation Satellite system into orbit, YouTube, 23.6.2020
6. Long March-3B ready to launch the last BeiDou-3 satellite, YouTube, 15.6.2020
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.