Čína zvyšuje podporu malých podnikov cez nástroje menovej politiky

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Čínska centrálna banka posilní finančnú podporu malých podnikov a mikropodnikov prostredníctvom nových postupov. Podľa dvoch obežníkov, vydaných spoločne Čínskou ľudovou bankou (PBOC) a štyrmi ďalšími regulačnými orgánmi, prichádza pomoc uprostred úsilia krajiny o stimuláciu reálnej ekonomiky.

Od pondelka bude PBOC používať 400 miliárd jüanov (približne 56,2 miliardy amerických dolárov) osobitnej kvóty na opätovné zapožičanie 40% inkluzívnych pôžičiek malým podnikom, vydaných lokálnymi bankami od 1. marca do 31. decembra 2020. Li Qilin, hlavný ekonóm spoločnosti Yuekai Securities, konštatuje, že malé podniky tak môžu získať väčšiu úverovú podporu, priamo znížiť dlhové náklady bánk a doplniť likviditu. Podľa jedného z obežníkov, inštitúcie v rámci podporných nástrojov na predĺženie úveru vyzývajú banky, aby obohatili úverové produkty a znížili úrokovú mieru. PBOC uvádza, že malé podniky môžu žiadať o odklad všetkých splátok od konca roka 2020 do marca 2021. Výnimkou sú omeškané splátky. „V porovnaní s predchádzajúcimi politickými nástrojmi sú nové opatrenia viac zamerané na trh, inkluzívne a priamo,“ tvrdí centrálna banka. Podľa PBOC budú mať podniky ľahší prístup k pôžičkám, udržia cash flow a znížia náklady na financovanie.

Tohtoročná správa čínskej komunistickej vlády píše, že vláda pracuje na vývoji nových spôsobov menovej politiky, ktoré sú nevyhnutné pre podporu dostupnejších pôžičiek a stabilizáciu znižovania úrokových sadzieb. Veľkolepo znejúce opatrenia sa zdajú byť „kopírovaním“ podobne totalitne ladenej, novej vlády v strednej Európe, ktorá zakázala ľuďom podnikať a dosahovať zisk. Namiesto stabilného príjmu z obchodu im s fanfárami dala úvery, ktoré budú musieť roky splácať. Aj s úrokom.

Pramene:
[1] China Nudges Banks to Help Small Businesses; autor: Chong Koh Ping; The Wall Street
Journal, 2.6.2020
[2] China’s Support Policies for Businesses Under COVID-19: A Comprehensive List; China
Briefing from Dezan Shira & Associates, 29.5.2020
[3] PBOC to Buy 400 Billion Yuan of Microloans from Banks; autor: Peng Qinqin & Denise
Jia; Caixin Global, 2.6.2020
[4] Vláda poskytne podnikom preklenovacie úvery do výšky 1,2 milióna eur; Pravda,
17.4.2020
[5] China Reaffirms Prudent Monetary Policy, Support for Small Firms; autor: Hu Yue &
Denise Jia; Caixin Global, 26.4.2020

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár