Číňania sa tlačia do Perzského zálivu

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Američania a Briti, ktorí sa snažia tlačiť na Irán, sú čiastočne zaskočení, pretože do diania v Perzskom zálive vstupuje Čína. V súvislosti s tlakom voči Iránu Číňania vyhlásili, že sú ochotní do Perzského zálivu vyslať svoje bojové lode. Znamená to, že je Peking pripravený spolupracovať s Washingtonom a Londýnom v námornej koalícii, alebo ide o prefíkaný čínsky plán ako brániť Irán pred americko-britským tlakom?

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Formálne je čínskym dôvodom vstupu do diania v Perzskom zálive rast napätia a zadržiavanie britských ropných tankerov. Celú krízu vyprovokovali Briti, ktorí pred niekoľkými týždňami obsadili v Gibraltare iránsky tanker. Následne Teherán odpovedal obsadením niekoľkých britských tankerov. Japonci, Briti a Američania sú pripravení poslať do Perzského zálivu svoje bojové lode a poskytovať západným tankerom ozbrojený vojenský doprovod, vstup Číňanov do Perzského zálivu je však pre nich prekvapením.

Časť expertov je presvedčená, že Číňania posielajú do Perzského zálivu svoje bojové lode, aby obránili čínske lode pred prípadnou americkou a britskou aroganciou, ďalšia časť expertov je presvedčená, že čínske bojové lode znamenajú skrytú podporu pre Irán, pretože sa ťažko bude Američanom a Britom agresívne vystupovať v prípade, ak sa čínske bojové lode budú nachádzať na strategických miestach zálivu a v blízkosti iránskeho územia.

Čína už pred rokmi vybudovala v blízkosti Džibuti pri Červenom mori svoju vojenskú námornú základňu, ktorej existencia znervózňuje nielen Američanov, ale aj Francúzov. Číňania už pred rokmi uvádzali, že dôvodom pre vznik základne na africkom kontinente je boj proti pirátom v Červenom mori. Dnes však už piráti v Červenom mori pôsobia ojedinele, Číňania sa však Džibuti opustiť nechystajú. Základňa v Džibuti znamená čínsku prítomnosť v blízkosti Suezského prielivu. V podobných intenciách preto možno vnímať aj čínske aktivity v Perzskom zálive. Ak sa tam etablujú, bude ťažké pre Britov a Američanov ich z tejto oblasti vytlačiť.

Zdroj: Warfiles

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár