Obdobie čínskeho hospodárskeho zázraku, pod ktorým rozumieme každoročný rast HDP nad 7 percent, sa podľa všetkého už nebude opakovať. Terajší takmer 5 percentný a v ďalších rokoch podľa investičných analytikov skôr 4 percentný rast, sa z pochopiteľných dôvodov “nepozdáva“ čínskej vládnej garnitúre ktorá spolu s čínskou centrálnou bankou schválila celý rad stimulačných opatrení na podporu čínskeho hospodárskeho rastu. Čo je však príčinou, že sa ekonomika dostala do neželaných problémov? Hlavnou príčinou je čínska predstava dostať čo najviac obyvateľov z vidieka do miest, ktorých výstavba narazila na všetko čo súvisí s chýbajúcimi investíciami a stavebnými kapacitami a tak nemôžeme sa čudovať, že jeden z najväčších čínskych developerov Evergrande, ale aj iné skrachovali. Keďže čínsky realitný trh sa na ekonomike podieľa až pätinou, sa nemôžeme čudovať že biliónové straty zásadným spôsobom ovplyvnili domáci a zahraničný dopyt, ktorý sa stal ďalšou príčinou poklesu hospodárskeho rastu.
Do podpory sa zapojila aj centrálna banka
Čínska vláda sa na zlepšenie popísaného stavu rozhodla investovať niekoľko sto miliárd dolárov z viacerých domácich a zahraničných zdrojov s cieľom podpory domácej výroby, s čím majú v Číne overené skúsenosti aj v súvislosti s terajšou „šlamastikou“ okolo exportu čínskych elektromobilov na európsky trh. S akými rizikami sa bude čínska ekonomika potykať v súvislosti s narastajúcimi dlhmi, nebudeme špekulovať. Z dôvodu, že čínske domácnosti začali viac šetriť, je na ich trhu deflácia cien, čo sa v automobilovom priemysle prejavuje kupovaním skôr lacnejších modelov domácej výroby. Pokiaľ ide o čínsku centrálnu banku tak jej stimulačná podpora na trhu nehnuteľností a v domácej spotrebe sa týka viacerých opatrení v jej menovej politike a síce pokles úrokových sadzieb na všetky nové úvery ako aj na existujúce hypotéky a vyššia dostupnosť hypoték v prospech mladých rodín znížením základného vkladu. Vyššia likvidita sa má dosiahnuť znížením povinných minimálnych rezerv čínskych bánk na ich účtoch v centrálnej banke, čím budú mať k dispozícii viac peňazí na požičiavanie aj za nižšie úrokové sadzby. Čínske stimuly realitného trhu sú príčinou zvýšeného dopytu po medi, železnej rude a hliníka , ktorých ceny tak stúpajú. Osobitným problémom v čínskej ekonomike je obchodná vojna s EÚ týkajúca sa zavedenia vysokých colných sadzieb na export čínskych elektromobilov na európsky trh vraj z dôvodu, že ich nižšie ceny sú dotované Pekingom. Pokiaľ by sme chceli porovnať čínsky konsolidačný balíček s našim, tak rozdiel je v tom, že Čína viac podporuje hospodársky rast stimulmi, zatiaľ čo náš zvyšovaním predovšetkým príjmovej stránky štátneho rozpočtu vyššími daňami a v menšej miere úsporami na výdavkovej stránke štátneho rozpočtu.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.