Čínsky minister zahraničia svojmu ruskému náprotivku: „USA sa zbláznili“

Zdroj foto: AFP © / ANDY WONG

To, že Spojené štáty americké chcú vždy presadzovať svoje záujmy na medzinárodnej scéne, nie je nič nové ani zlé. Snaží sa o to každý štát. Je na diplomatoch, aby pri rokovaniach so svojimi kolegami dosiahli ciele svojej vlády, v závislosti od ochoty urobiť kompromis na oboch stranách. Skutočnosť, že slabší štát je zvyčajne ochotný urobiť viac ústupkov, je spôsobené povahou veci, okrem toho sú zvyčajne zabalené do kvetnatej reči s priateľskými tlačovými vystúpeniami.

Ak medzi dvoma krajinami existujú značné nezhody, východiskový bod je odlišný, ale aj tak sa obe strany snažia udržať svoje emócie pod kontrolou, prinajmenšom na verejnosti, pokiaľ je to možné a dať druhej strane príležitosť zachrániť si tvár. Je tiež zrejmé, že za zatvorenými dverami sa veci prihrievajú a dá sa povedať, že skúsený diplomat by sa sotva mohol otvorene verejne vyjadriť.

Nikdy predtým neexistoval americký prezident, ako je Donald Trump, ktorý podáva vyhlásenia bez toho, aby ich jeho personál vopred pripravil. Denne komunikuje so svojimi stúpencami a oponentami prostredníctvom Twitteru a píše, čo si myslí. Neberie ohľad na iných. Po vymenovaní Mika Pompea za hlavného diplomata sa tento postoj rozšíril na štátne ministerstvo. Pompeo, náboženský fundamentalista, rozdelil svet na dobro a zlo. Je samozrejmé, že USA sú „silou dobra “.

K „zlým“ podľa Pompea sa radí na prominentnom mieste Irán a neskôr po vypuknutí koronavírusovej epidémie aj Čína.

Čína tieto útoky amerického ministra zahraničných vecí pôvodne ignorovala, obvinenia z Washingtonu boli iba odmietnuté. V posledných týždňoch sa však v Pekingu zmenil postoj. Inak tradičná neochota čínskej diplomacie musela ustúpiť odvetným opatreniam.

Ešte pred niekoľkými mesiacmi by to bolo nemysliteľné. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi ponúkol možné vysvetlenie tejto zmeny postojov, keď v piatok volal svojmu ruskému kolegovi Sergejovi Lavrovovi. Sťažoval sa na nepredvídateľnosť americkej vlády, ktorá “dotlačila sebectvo, unilateralizmus a šikanovanie až na hranicu únosnosti”.

„Hlavná veľmoc by nemala byť taká,“ povedal Wang. Washington podľa neho prevzal „notoricky známy McCarthyizmus a zastaranú mentalitu studenej vojny“. To, že štátne ministerstvo v Pekingu uverejnilo doslovný prepis telefonického hovoru, je zriedkavým krokom, South China Morning Post zverejnil prepis v angličtine. Lavrov tiež poznamenal, že USA sa „prestali maskovať“ a ukázali svoju pravú tvár. Obidvaja ministri zahraničných vecí sa zhodli na tom, že je potrebné spolupracovať s ostatnými krajinami, aby „sa zamedzilo činom, ktoré ničia medzinárodný poriadok“ a udržal sa svetový mier.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

zdroj : Chinesischer Außenminister zu seinem russischen Amtskollegen: “USA haben den Verstand verloren”, rt.com, 21.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply